דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק רובע Oliwa

 

תחילתו של הרובע ככפר ליד העיר גדנסק, שסופח לעיר במאה העשרים והפך לרובע , תחילת הכפר במאה ה 12 ,שהוקם ליד מנזר שהקים הדוכס של חבל פומרניה , מנזר זה צבר הכרה דתית והפך לחשוב, מכוון שמיקומו של הכפר היה הרחק ממרכז העיר גדנסק, החלו להגיע ולהתארח בו נופשים והוא הפך לאזור קייט.

כאשר סופח הכפר לגדנסק, החליט הבישוף של העיר לקבוע את המנזר כמשכנו ומקום שליטתו על העיר, בעת סיור ברובע כדאי לבקר בכנסייה ובקתדרלה Metropolitan Cathedral שנבנתה במאה השתיים עשר, בארמון Palace of Abbots ,לבקר בשרידי חומות הרובע, לסייר ולהתבונן על המבנים והווילות ,לבקר בגן הזואולוגי העירוני Municipal Zoological Garden.

על פי המסורת מיקומו של המנזר היה צריך להיבנות ליד נחל Oliwa ,שמקורותיו מגיעים מגובה 140 מטר מעל לפני הים ,באזור Matarnia , בהמשך זרימתו הוא נשפך למפרץ גדנסק, לאורך זרימת הנחל וצניחתו כלפי למטה , הוקמו במאות השש עשר והשבע עשר כעשרים טחנות קמח שעבדו בזכות זרם המים ומפעלי תעשייה שניזונו מצניחת זרם המים שהפעילו בעזרת גלגלי שיניים את מכונות היצור.

מקום חמוד לסיור הוא אזור השוק הישן ורחוב Polanki street , הם מקום לסיור ולצפייה בבתים ישנים , ארמונות ובתי עשירים שגרו וגרים בגדנסק , למעשה לב הרובע העתיק Oliwa הוא בקרבת השוק ,שם גם ממוקם אחד ממבני העבר החשובים ברובע, בית שער המגפה House of Plague ששמו בפי העם Dom Zarazy ,האסם שהפך לביתו של ראש המנזר, או ביתו של ראש המסדר, ששימש גם כשער הראשי המערבי למנזר monastery of Oliwa , האגדות ברובע מספרות ,כי בתחילת המאה השמונה עשר , בעת שהמגפה השתוללה באזור, ננעלו הנזירים בתוך המנזר עצמו ,ופחדו לצאת לטפל בחולים ברובע.

אחרי שנמצא כומר מתנדב שהתגורר בבית המגפה ,עד שנדבק במחלה ומת ,אז התנדב כומר אחר וכך באותה הדרך, מתו כעשרה כמרים במשמרות ,אחד אחרי השני בבית ראש המסדר , כולל הכומר Jacob שקיבל הילה של קדוש לאחר מעשה ההתנדבות ומאז קיבל השער והמבנה את השם בית המגפה ,והכנסייה החליפה את שמה לכנסיית יעקב הקדוש Church of St. Jacob.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור