דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

דליית אל כרמל בית לורנס אוליפנט בית יד לבנים

 

ברחובה הראשי של העיירה ,בבית מספר 22 ,ממוקם מרכז המידע והתיירות ובית יד לבנים לזכרם של חללי העדה, שנפלו בעת שרותם במערכות הביטחון בארץ ישראל, בית ששימש בעבר את סר לורנס אוליפנט, אנגלי חובב המפעל הציוני, שהקים את ביתו בשנת 1880,סייע רבות לאנשי העלייה הראשונה. 

הבית נבנה בשנת 1882 ע"י תושבי כפר דלית אל כרמל, אשר כיבדו את סיר לורנס אוליפנט האנגלי שהתגורר בכפר ועזר לתושביו ,בסידור נושא המיסים עם השלטון התורכי דאז. הוא חי בכפר עם אשתו אליס ומזכירו נפתלי הרץ אימבר, אשר חיבר בבית זה על פי אחת הגרסאות, את ההמנון הלאומי שלמדינת ישראל - התקווה.

שלוש שנים לאחר הקמת הבית בשנת 1885 ,נפטרה רעייתו של לורנס אוליפנט , לאחר מותה נטש הוא את הבית וחזר לאנגליה, לאחר מכן נרכש המבנה בידי אנשים מחוץ לכפר בעת כהונתו של חבר הכנסת הדרוזי אמל נסראלדין בשנות השמונ ים ,הוא טיפל בהחזרת המבנה למוצת הכפר שהחליטה להפוך את המבנה למבנה זיכרון ליד לבנים.

מאז משמש המבנה להנצחת הנופלים בני העדה הדרוזית שנפלו להגנת מדינת ישראל במלחמות ובפעילות ביטחונית בארץ, המבנה משמש גם כבית תרבות למורשת הדרוזית, ובכול שנה משמש המבנה, כמקום איסוף למשפחות החללים ובני העדה ונבחרי העם ומפקדים בזרועות הביטחון ביום הזיכרון לחללי המדינה .

בעת הביקור ניתן לראות שמות נופלים דרוזיים שנפלו בעת שרותם הצבאי בצבא הישראלי טרם הקמת המדינה , ישנו קובץ של שמות אחד עשר נופלים מתאריך 29,1,48, שנפלו בקרב בכפר יאנוח, אלו הם אנשי פלוגה דרוזית ,שבפיקודם היהודי של יונתן אברמזון וסגנו אסף כץ שגם הם נפלו בקרב.

חללים אלו ,נפלו לאחר כיבוש הכפר ינוח הדרוזי ,מידי כוחות קאוקג'י שנכנסו אליו, במתקפה כוללת של חטיבת עודד לכיבוש הישוב תרשיחא במבצע חירם , כיוון שחטיבת עודד כשלה בכיבוש תרשיחא ,היא נסוגה ולא הצליחה ליצור קשר, עם חבריהם מפלוגת הדרוזים ביאנוח כיוון שמכשיר הקשר של הדרוזים שבק.

בבוקרו של יום חזרו כוחות קאוקג'י ,וכבשו את הכפר הדרוזי, והחלו לתקוף את הפלוגה הדרוזית שישבה בכפר, על פי טענת היהודים והדרוזים ,עזרו לכוחות אלו אנשי הכפר הדרוזים, בחקירתם טענו מוכתרי הכפר כי האנשים שעזרו לכוחות קאוקג'י הם פליטים מהישובים הסמוכים שהגיעו לכפר , עוד הוסיפו מוכתרים אלו כי לא ידעו שהחיילים היהודים בכפר הם חיילים דרוזים .

הפלוגה הדרוזית נסוגה בקרב קשה, שבו נהרגו 11 חיילים מהפלוגה הדרוזית ושני המפקדים היהודים של היחידה, לאחר חקירה וברור מהלכי הקרב, נערכה סולחה בשנת 1949,בין אנשי הכפר לשאר העדה הדרוזית וליהודים ,ולאחר שהכפר הכריז על נאמנותו למדינת ישראל .

כיום נבנו במתחם יד לבנים אולם ספורט על שם רבין (אולם הכיפה) אולם הנצחת יצחק רבין, שמאחד מאולמותיו ,פתח למערת העתיקה שגילה אוליפנט בעת חפירות היסודות להקמת בייתו, אולם המייסדים ,ויד לבנים בקומת הממסד ,מכינת כרם אל הצהלית לצעירים דרוזים, בחזית  המבנה נבנתה מצבה שעלייה חקוקים שמות חללי הדרוזים במלחמות ישראל, חלק ממטעי הבוסתן שהיו ליד הבית ,נעקרו ובמקום הוקמה רחבה מרוצפת ומגרש חניה.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור