דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומניה עבודות אומנות מסורתיות

 

ביצים צבועות מסורתיות Painted Eggs

נמכרות ברבות מהחנויות ברומניה ובדוכנים, מהוות דוגמא בולטת של אומנות רומנית מסורתית, מסורת זאת בולטת בעיקר בתקופת חג הפסחא הנחגג בעולם, ביצים שמרוקנים את תוכנם והנותרות בקליפתם ,משמשות כמוצר שעליו מציירים ומקשטים בשלל דוגמאות .כאשר בבית אחד החברים מתכנסות נשים וילדים, ויוצרים יצירות בשפות ודפוסים סודיים כול אחד על פי האזור שבו הוא חיי ,ועל פי האמונות הנהוגות בחבל הארץ הזה, הביצים נצבעות בצבעי מים המעורבים בחומצה חנקתית בדרך כלל על רקע אדום מסורתי ,ביצים אלו לאחר שצוירו נמכרות לקהל הרחב.

עבודות קרמיקה מסורתיות
 
ברומניה מפוזרים כשלושים מרכזי יצור מסורתיים ייחודיים של קרמיקה בעבודת יד, חלקם הגדול של היצירות מוכנות באובניים ,הגימור לעבודות פשוט ,על העבודות הנוצרות בגדלים שונים וצורות קישוטיות משתנות על פי התרבויות חבל הארץ שבו נוצרו, גם צבעי הקישוטים שונים ממחוז למחוז , חבלי הארץ העיקריים ליצור עבודות הקרמיקה הם : העיירה Horezu שבאזור Oltenia ,העיירות Miercurea, Ciuc והעיירה Corund שבאזור Transylvania בעיירה Baia Mare הקרובה לגבול הצפוני, בעיירות Radauti והעיירה Marginea שבמולדביה.
 
אזור Horezu משמש כמרכז חשוב עבור יצור עבודות אומנות בקרמיקה, גילוף בעץ ,חישול ברזל ,שאותם ניתן לרות במוזיאון Horezu לאמנות, המציג חלק מהעבודות של מיטב האמנים בעבר ובתקופתנו.

עבודות מעץ ופיסול כולל מסכות

האזור המפורסם לנושא גילופי העץ הוא Maramures , אזור שבו משקיעים תושביו בגילוף בתיהם, שערי החצרות והגדרות , למעשה מעמדה וחשיבותה של המשפחה, נמדד ונקבע על פי גודל השקעתה בגילופים אלו.

העיירה ממוקמת ליד בית הקברות העליז Merry Cemetery ,ליד העיירה Sapanta , גם הוא כולל מספר רב של עבודות גילוף ושימוש בצבע כמו מצבות בצבע כחול, שעליהם ציורים וכיתוב מצבות הניצבות על משטח שיש מסתיימות בצלב ומעליהם גגון עץ קטן ,בית הקברות הפתוח בכול השנה משמש כמקום ביקור והתרשמות מעבודות גילוף אלו.

המוטיבים המופיעים בגילופים אלו כוללים : עצי חיים, חבל מעוות, ירחים, כוכבים, פרחים ושיני זאב ,גילופים אלו גולפו ,על מנת להדוף את הרוחות הרעות, הקשורים במיתוסים ובאמונות טפלות.

חלק מהגילופים גולפו בצורות ובדפוסים שמעל לאומנות הפשוטה ,אלא בעלי רעיון ואמונה של היוצר מוצרים שגולפו הם : כפות, מצקות, רהיטים, מקלות הליכה ,כלי נגינה, לפעמים המוטיבים והצורות נצבעים במיוחד חלילים או אוקרינות שהאומנים שיצרו אותם בעבר פוחתים ואפילו היודעים לנגן בהם מספרם פוחת.

עבודות רקמה ,סריגה ותלבושות

נושא הבדים והטקסטיל נחשב לחלק מהמסורת ושמירתו, כול משפחה שומרת לעצמה את הסגנון ,הדוגמאות הייחודיות והאופייניות לאזור המגורים , מסורת העוברת מדור לדור לאורך ההיסטוריה המשפחתית, בלא מעט בתים עדיין ניצב הנול ,ובחצר גדלים כבשים שמצמרם יארגו או יתפרו התלבושות והבגדים , בנוסף לגלילי הבד עם הצבעים והדוגמאות האופייניות לאזור .

מסורת האריגה התפירה והרקמה נרכשים מילדות עד זקנה בידי נשות המשפחות, תוך שימוש בצמר כותנה וחוטים ,לאחר העיבוד של חומרי הגלם, למעשה אומנות זאת כוללת יצירת מוצרים לשימוש בייתי ,או למכירתו כאונות מקורית רומנית בשווקים ובחנויות .

נשים אלו יוצרות :שטיחים לרצפה ולקיר, מגבות, כלי מיטה, וילונות, קישוטים ואפילו שילוב של רהיטים ובד או שטיחים ורקמה ,חלק מנדוניית הכללה כוללים פריטים שהוכנו בעוד מועד ויועברו עמה לביתה החדש לאחר החתונה.

אומנם הצעירים היוצרים כיום מוצרים על גבול היצור ההמוני, רוכשים בדים ורוקמים בעזרת הנשים דברי אומנות ,בגדים מסורתיים ותיקים למכירה ולעזרה לפרנסת הבית, יצור תלבושות עם רקמה ,המשמשים לחגים ואירועים משפחתיים או פסטיבלים וחגיגות כוללים מוטיבים גרפיים בצורות המקובלות באזורים הללו .

באזורים של Arges, Muscel, Dimbovita , Prahova ,אזורים המאוכלסים בדרום המדינה בתושבים שהגיעו מסקסוניה , נהוג לרקום בחוטים אדומים, שחורים ,צהובים, ושימוש בחוטי כסף וזהב, מסורת שנותרה מתקופת השלטון העותומאני על רומניה , לכול אזור יש גם את צבע הבד שבו ישתמשו לרקמה .

אריגת שטיחים מסורתיים

יש הטוענים כי השפעת הסגנון והאלמנטים באריגת השטיחים ברומניה ,יש לקשור לשלטון העותומאני על בעבר ברומניה ,שהשפיע על הסגנון ובשימוש בחוטי אריגה מסורתיים, בשלוב צבעים שהופקו מפיגמנטים שבצמחיה ,כול זאת על מנת לארוג שטיחים בדפוסי אריגה וצבעים ,על פי המסורת האזורית ברומניה ,השייכת לאזור וחבלי ארץ המגורים.

למשל שטיחים מאזור אולטוניה Oltenia ,כוללים אלמנטים השאובים מן הטבע של פרחים, עצים וציפורים , לעומתם שטיחים שנארגו במולדובה ניתן לראות שורות של ענפים קטנים היוצרים מכלול של עץ כדוגמאת עץ החיים, שטיחים שאריגתם באזור ממרמוס Maramures בעלי צורות גאומטריות שצורתם דומה לשטיחים המיוצרים בקוקז או תורכיה.

מסכות פולחניות ולחגיגות

המסכות ברומניה משמשות בעיקר בחגיגות ובתקופת החגים בחודשים דצמבר –ינואר מסכות אלו נוצרות בעיקר לטכסים ולחגיגות בחבלי הארץ של מרמורס ומולדביה ,מסכות המיוצרות בשימוש חומרי הגלם של עורות כבשים ,עזים או פרות.

מסכות אלו הנעשות מעורות ,משולבות בבד ויוצרות מסכות כובעים ומעוטרות בחומרים שונים כמו: פומפונים, כדוריות מתכת, נוצות, תרמילי שעועית, וקש ,לפעמים מתווספים אליהם קש וקרני חיות על מנת לדמות את הלבוש והתחפושת לבעלי חיים כמו עיזים ודובים המשולבים בחגיגות .

אומנות הזכוכי המנופחת

אומנות זאת שאת שורשיה ניתן למצוא בתקופת השלטון הרומאי ברומניה, חוזרת אט אט ותופסת מקום חשוב , אומני הזכוכית הרומנית מייצרים כלים, תכשיטי זכוכית ,ועוד ,חלקם מעוטרים בציורים ודוגמאות .

חלקם של היצרנים הקימו אף מפעלים ליצור מוצרים מזכוכית בחלקי שונים ברומניה כמו בצפון ובמזרח המדינה ליד Botosani מפעלים הממוקמים : Avrig, Turda ,   Buzau לאחר תקופת צבירת ניסיון ,רמת הייצור שוות ערך לרמת יצור מוצרי זכוכית בעולם.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור