דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רודוס העיירה Archangelos

 

עיירה הנחשבת לאחת הגדולות באי, שמספר תושביו כששת אלפים תושבים ,בתחומה המוניציפלי הכפרים Malonas והישוב Charaki., עיירה שהוקמה בתקופת ימי האבירים הביניים , שמיקומה בחלק הדרום מזרחי של העיר רודוס, כעשרים ושמונה קילומטר ממרכז העיר רודוס, על הדרך המזרחית שבאי.

עיירה עם סמטאות שמצדיהם בתים ציוריים , חצרות קטנות עם פרחים ,כיכרות ,עיירה המשמרת את אורח החיים הפשטני והמנהגים ובעיקר את המסורת, תנורי האפייה נמצאים בכמעט בכול חצר בית ,על מנת לאפות לחם כפרי וקדרות בישול.

חפירות ארכאולוגיות שנערכו באזור העיירה ,העלו ממצאים לקיומם של התיישבותיות קטנות עוד מהתקופה ההלניסטית ,חלקם ישבו ממש על קו המים וחלקם בעומק האי ,בעקבות התגברות פשיטות שודדי הים על ההתיישבותיות ,ננטשו חלקם והתושבים הקימו התיישבויות חדשות במרחק מקו החוף, בהמשך החלו להתאגד ולהתמזג ההתיישבותיות הללו לגופים וכך נוצרה העיירה Archangelos .

בעיירה משמרים את מנהגי החתונות והחגיגות כמו הפסטיבל Carnival of Archangelos הנמשך כשלושה ימים ,שבו נהוג לצייר בפיח על הפנים , חלקם של התושבים ,מדברים בסלנג האופייני לאזור, חלקם של התושבים מתפרנס מעבודות אומנות ביתיים מסורתיים בהכנת מוצרי קרמיקה ואריגה חלקם של התושבים משמר את התלבושות כולל נעילת מגפים גבוהים.
 
במרכזה של העיירה , ממוקמת כנסיית המלאך מיכאל Michael , שנבנתה במאה הארבע עשר ,כנסייה שהוסף לה מגדל פעמונים במחצית המאה התשע עשר ,על קירות הכנסייה ציורים במוטיבים דתיים שצוירו במאה הארבע עשר,חלקם של הבתים ציוריים הצבועים מבחוץ בצבעים שונים ,בתים שחלקם נבנו במאות הקודמות ,ועדיין ניצבים על תילם ,חלקם שווים הצצה,בכיכר המרכזית של העיירה ,סניף דואר בנקים ,מרפאה, תחנת הסעה ומוניות, טברנות ומסעדות, מקומות לינה .
 
 
מעל לעיירה על אחת מהגבעות שמסביב ,הקימו הצלבנים על שרידי מצודה ביזנטית  את טירת בנט ג'ון ,שנבנתה בתקופת האבירים על מנת להגן על האזור ,מפשיטות שודדי הים, בכדי להגיע אליה נדרשות 10-20 דקות הליכה מהעיירה., בסיור בשרידי המצודה רואים שרידי חומת המצודה בגובה 7 מטר ואת שרידיה של הקפלה Aghios Ioannis.
 

בסביבתה הקרובה של העיירה ,ממוקמת במרחק שני קילומטר עיירת החוף Stegna ורצועת חוף הרחצה החולי שלה, או חוף הרחצה של היישוב Tsambika במרחק שלושה קילומטר מהעיירה ,במרחק של כשבעה קילומטר ניצב כפר הדייגים Haraki , כשלושה קילומטר מהעיירה על הר hill Koumelou נמצא אזור חפירות ארכאולוגי שממנו הובאו אגרטלים וחרסים מהתקופה הניאוליתית .

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור