דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רודוס הבתים והשכונות בעיר החדשה

 

ההתיישבות שאנו מכנים העיר החדשה איננה כזאת כיוון שתחילתה בתקופת כיבוש מסדרי האבירים את רודוס במאות הארבע עשר – חמש עשר, אז הלה עזיבת התושבים היווניים את העיר העתיקה שבין החומות ויסוד בתיהם החדשים מדרום העיר העתיקה ,בשכונת מראסיה Marasia .כאשר החלו פליטים חדשים להתיישב ברודוס ,הם החלו להתיישב מחוץ לחומות בשכונה חדשה, בחלק הצפוני של העיר הבצורה בשכונה שייצרו שנקראה Neohori שפרוש שמה הוא העיר החדשה.

למעשה המהלך בשכונות החדשות יחוש שהוא מהלך בשכונה אירופאית מודרנית רגילה המקיפה עיר עתיקה המוקפת בחומה, רוב המבנים הציבוריים ממוקמים באזור זה שלאורך טיילת הנמל ורובם ניבנו בידי השליטים האיטלקים לאחר שהחלו לשלוט באי בשנת 1912, מבנים אלו שחלקם נותרו מהתקופה העותומאנית שופצו ושונה סגנון בנייתם לסגנון הקרוב לרנסנס ,תוך שילוב סגנון מקומי ואוריינטלי ,וחלקם הגדול נהרס ונבנו במקומם מבנים גדולים בומבסטיים כיאה לקו הבנייה באיטליה.

בין המבנים והפיכת האזור למשהו מודרני ,הוחלט גם להקים שוק עירוני חדש ,שיהיה עם כניסות משבעה מקומות שניצב מול נמל מנדריני, בעברו שימש מקום זה כשוק הדגים של העיר, מבני השוק המקורים והדוכנים והבסטות הפנימיים מקיפים חצר גדולה שבמרכזה מבנה גדול עם כיפה לבנה ,פתחיהם של חנויות ומסעדות רבות , נמצאים בטבעת החיצונית של המבנה .
 
לאחר יציאה מהשוק החדש ופונים ללכת לכוון העיר העתיקה ,חולפים על פני פארק מוצל שבו ממוקמים דוכנים ,קיוסקים וחנויות זעירות שבהם נמכרים ,ספוגים ,קונכיות, חרוזים, תכשיטים ובעיקר ציירי פורטרטים הצדים את הלקוחות העוברים דרכם.
 

בחלק הצפון מערבי של העיר החדשה שבהם בכיכר Elefterias , וממול הנמל, ממוקמים המבנים הציבוריים ודירות המגורים שהוקמו בידי האיטלקים ,כמו התיאטרון הלאומי, בתי המשפט, העירייה ואת ארמון המושל , אליהם מתווספת הקתדראלה הקתולית שנבנתה כדוגמת כנסיית סנט ג'ון שממול לארמון הגרנד מאסטר שבעיר העתיקה.

עוד בהמשך ,המסגד העותומאני העתיק מוראד רייס ,שעל שמו של האדמירל הימי העותומאני, שאף קבור בבית הקברות המקיף את המסגד ,שבו קבורים אנשי ממשל תורכים ומהגרים שהוגלו מתורכיה ,המסגד שאל שטח מהקתדרלה הסמוכה ,ובית הקברות נבנה על בית קברות צלבני.

במתחם המנזר התגורר באחד המבנים המופתי של רודוס ,ובבית אחר שעליו שלט המציין, כי בבית התגורר המשורר לורנס דארל , במשך שנתיים לאחר מלחמת העולם השנייה 1945-7.

כאשר ממשיכים בהליכה על טיילת החוף לכוון צפון מערב ,מגיעים למבנה האקווריום הנמצא בחוף הים הציבורי של צפון האי , ממש במפגש הים האגאי עם הים התיכון, היורד לשחות בחוף שמאחורי האקווריום ,למעשה שוחה בנקודה זאת בשני ימים ,נקודה זאת משמשת כנקודת תצפית שבימי ראות טובה ,ניתן להבחין בחוף התורכי ,המרוחק 18 קילומטר בקו אווירי.

ממול לחוף ,ניתן לראות את הר סמית המשקיף על העיר ,שעליו נמצא מתחם האקרופוליס ,( העיר הקדומה של רודוס) ,התצפית מעליו מספק את הנוף של העיר החדשה וחוף הים האגאי המרהיב ושלושה צבעים שונים לכחול של המים, מתחתיו שכונת Kritika ,שקו הבתים הקטנים שלאורך החוף , נבנו בידי  פליטים טורקים (או מוסלמים יוונים) שהגיעו מהאי כרתים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור