דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

לינדוס מעט מההיסטוריה של העיר

 

העיר על פי ספור הזקנים נוסדה בידי לינדוס ,שהיה אחיהם של קמירוס Kamiros ולליסוס Ialysos , על פי ממצאים ארכיאולוגיים ניתן שהיו קשרי מסחר ותרבות עם העיר מיקנה Mycenae ,על פי הסיפורים העיר התפתחה מבחינה מסחרית במאות 6-8 לפני הספירה, העיר גם התפתחה מבחינה אורבנית ונוסדו בעת שנוסדו בה מוסדות שלטון , תרבות ודת ,אחת העדויות לכך הוא מבנה הקולוסאום שנבנה בידי הפסל Chares Peisinus   .

העיירה המשיכה להתפתח כעיר מסחרית וכלכלית, אף לאורך התקופה ובימי הביניים, זאת על פי הממצאים הארכאולוגיים שנשתמרו ביצור כלי החרס, האריגה ,הרקמה האומנות מתקופת שלטון האבירים ממסדר סנט ג'ון ,שנמלטו ממסעות הצלב בארץ ישראל  והתיישבו באי ובעיירה .

עיר נכבשה בידי התורכים לאחר מכן , חזרו הנוצרים לשלוט על האי והקימו אף את הכנסיה של גברתנו church of Our Lady ליד המפרץ ,ממש במקום שנחת המטיף פאולוס שהגיע להעביר את תושבי האי לדת הנוצרית  , ליד כפר הדייגים שבמפרץ ,ניתן לראות מערות קבורה לידם התיאטרון וקברו של Tomb of Cleobulus .
 
כיום בעת הביקור בעיירה לינדוס כאשר מגיעים לכיכר העיר ,יורדים מהרכבים ,האזור הוא מדרחוב ואסור לחנות ,החניה היא לאורך הכביש היורד לעיירה או במגרש החניה בנקודת הירידה, כאן מתחיל הטיול לעלייה במדרגות למצודה,שתחילתם בשביל העובר בסמטאות העיירה ,הממוקמות במדרון שמתחת למצודה ההיסטורית ,המשקיפה על העיירה ומעל למפרץ St. Paul - Agios Paulos .
 
למיטב זכרוני ,השביל כמו נחש מתפתל רצוף במדרגות ,עד לשער הכניסה למצודה ולעתיקות, יש אפשרות לרכב על חמורים בתשלום ולהגיע למרומי המצוק,  הכניסה למצודה בתשלום שנגבה רק לאחר שטיפסתם למרומי הצוק התלול , ניתן גם לבקר בסמטאות התחתונות של העיירה היורדות למפרץ .

רודוס מצודת לינדוס

בעת ביקור במצודה (האקרופוליס העתיק) היושבת על צוק שגובהו 116 מטר מעל הים והעיר שלמרגלותיו , בסגנון מסורתי יווני עם הבתים הצבועים בלבן ,בין סמטאות מתפתלות הסלולות באבנים, בין בתי היישוב והחצרות הקטנים ,החנויות והטברנות בסמטאות ובכיכר העיר הראשית ,ובסוף המדרון נמל הדייגים הקטן והמוגן .

לאחר הטיפוס או הרכיבה על חמורים לכניסה לחומות המצודה (כניסה בתשלום) ,תחילת בניית המצודה והאקרופוליס משוערכת למאה הרביעית שלפני הספירה, בזכות ממצאי החפירה הארכאולוגית שנערכה במקום שגילתה את : את מקדש אתנה שרידי מבנים מאותה תקופה את הארקייד ההלניסטי הקדום המוקף בשרשרת עמודי התמיכה שחלקם נפולים על הקרקע.

תקופות שונות של שלטון מביאות לנו ממצאים מהתקופה הביזנטית ,כמו הקפלה של יואניס Ayios , הצצה מנקודות התצפית השונות מבעד לפרצות בחומת העיר ,מציגות נוף נפלא של מרחבי ים ומפרצונים ונמל סנט פול מתחת למצודה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור