דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בראשוב Brasov עיר הסקי המכונה כתר הקרפטים

 

בראשוב היא עיר המחוז של החבל , לכאורה היא ממוקמת בעמק למרגלות ההר טימפה אלא שזאת מעין אשליה כיוון שהעיר מוקפת בהרי רכס הקרפטים הדרומיים בחבל ההיסטורי טרנסילבניה. הנותנים את האשליה של עיר בעמק, למעשה העיר ממוקמת בגובה כשבע מאות מטר מעל גובה פני הים, עיר שבתיה נבנו לפני מספר מאות שנים, כיכר אוגוסט Piatza August והמדרחוב מהווים מקום בילוי ושיטוט המזכירים לנו ביקורים בערים מימי הביניים, בזכות הסמטאות והבתים הצבועים בצבעי הקשת ,החנויות בתי הקפה והמסעדות.

העיר העתיקה של בראשוב נבנתה במאה השתיים עשר ידי האבירים הטבטונים ,על חורבות העיר העתיקה  Dacian, את שמה החדש של העיר קבלה מהמילה הפגנית Barasu, שפרושה מבצר, (עיר שקיבלה את הכינוי בתקופת השלטון הסובייטי כסטלין סיטי), כיוון שהתושבים הסקסונים הקימו מבצר על הר טמפה וביצורים וחומות בעיר שהתרחבו והשתכללו לאורך השנים.
 
מבצר העיר, נבנה כאחד משבעת המבצרים בערים הבצורות ,שהקימו המתיישבים הסקסונים בטרנסילבניה שהם :  מבצרBistrita –Bistritz , מבצר Cluj-Klausenburg מבצר Medias- Mediasch מבצר  Sebes Muhlbach ,מבצר Sibiu- Hermannstadt ומבצר Sighisoara – Schassburg , מבצר העיר בראשוב הניצב בחלקה המזרחי של העיר , מבצר שקבל את השם בארשובה ,על כן העיר שהתפתחה סביב המבצר נקראה בראשוב .

 

בעת הגעת האזרחים הסקסונים בעקבות רדיפות במולדתם, ולאחר התיישבותם בעיר שקבלה את השם בגרמנית Kronstadt ,או קרונה בזכות התואר עיר הכתר (המחוז) בנסיכות ,החלו הסקסונים להתאגד לגילדות ,לפתח את העיר מבחינה מסחרית ,בעזרת סוחריה והפטור שקבלו חלקית מהמיסים של השליט באזור, ובתוספת מיקומה האסטרטגי כמעבר לשלוש נסיכויות בתקופת ימי הביניים גרמו להצלחתם המסחרית כלכלית.

עוצמתם הכלכלית של סוחרי העיר אפשרו לתושבים לבנות בתי מגורים בסגנון הברוק מוסדות ציבוריים וכנסיות מסביב לכיכרות ובסמטאות של העיר ,הם אף הקימו חומה ומגדלי שמירה, סביב העיר על מנת להגן עלייה ,מפני פולשים שעברו דרכה בדרכם לכיבושיהם.

את העיר בראשוב תקף הנסיך וולאד טאפש דרקולה ,במחצית המאה החמש עשר , לאחר כיבושה ריכז כארבעים מסוחרי העיר ושיפדם על הר הטמפה לאחר שהרס ופירק חלקים ממצודת העיר , בעת הכיבוש העיר בידי השבטים ההונגרים , הוקם פסלו של Arpad’s statue על ההר ,לכבוד מנהיגם של ההונגרים Arpad   , אחד ממפקדיו של המנהיג Arpad התקנא במפקדו והקים לעצמו ,פסל נוסף שנקרא Tuhutum ,פסלים שבהמשך עברו מן העולם בידי ידיים נעלמות ,ושרידים ניתנים לצפייה בעת הביקור .

כאשר עברה העיר בראשוב, לאחר מלחמת העולם השנייה, לחסות רוסיה הקומוניסטית הם קראו לה בשם סטלין סיטי ,הם כרתו עצים במרומי הר הטמפה וכתבו של השם סטלין בשטח שנברא ,לאחר הסתלקותם מהעיר ,ברא היער מחדש את עצמו וחזר למראהו הטבעי והאזור הפך לשמורת טבע מוגנת.

כיום העיר משמשת כעיר תיירות ציורית ,מושכת אליה מבקרים רבים משום יכולתה לספק למבקרים אפשרויות בילוי חורפיות וקיציות והרבה אטרקציות ואתרים בעיר ומחוץ לה, כמו המעבר ברחוב הצר הנקרא החבל   Rope Street , או בשמו הרומני Strada Sforii המקשר בין רחוב Cerbului לשער Schei , רחוב צר ששימש בעיקר למעבר מכבי האש, הפעילות הרבה נערכת במרכז העיר העתיקה ,שבה שפע מסעדות ,בתי קפה וחנויות כולל למלאכת יד ובגדים ,פעילות סקי ובידור למתארחים ולתושבים.    

העיר משמשת גם כמרכז ללינה בשלוב עם טיולי כוכב סביבה לערים ולאטרקציות , בעיר בראשוב החלה המהפכה כנגד הרודן הרומני צאושסקו כאשר כעשרת אלפי פועלים יצאו לרחובות העיר על מנת למחות ולדרוש מזון ומצרכים בסיסים , התקוממות זאת לא התקבלה באהדה בידי הרודן שהפעיל את הצבא והמשטרה כנגד המפגינים , בעימותים נפגעו מספר מפגינים וכעונש קיצץ הרודן את הקצבות המזון והמצרכים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור