דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיגישוארה מגדל השעון העתיק והמוזיאון

 

מגדל השעון בסיגישוארה ,ממוקם בחלק הדרומי-מזרחי של המבצר ,הידוע גם בכינויו מגדל המועצה, נבנה במאה הארבע עשר והורחב במאה השש עשר ,בפינות המגדל נבנו ארבע צריחים ,שסימלו את האוטונומיה השיפוטית העירונית ,וכתזכורת לאזרחי העיר שילכו בדרך הנכונה או שייענשו .

מגדל השעון נפגע במחצית המאה השבע עשר עקב פיצוץ אבקת שריפה במגדל החייטים הסמוך, המגדל עבר שיפוץ בעזרת אומנים שהובאו מפראג, שבנו אותו בסגנון הברוק כפי שהוא נראה כיום, הצריח של המגדל מסתיים כדור הזהב קטן, בחלקו העליון, יש שבשבת מטאורולוגית, הנעה בעזרת זרמי אוויר, היא משמשת לתחזיות מזג האוויר.

בעת השיפוץ הוסף השעון והמנגנון ,בסוף המאה התשע עשר נוסף ציפוי אריחי הקרמיקה הצבעוניים, השעון במגדל ,מושך אליו תיירים בהיותו שעון מיוחד, גובהו של המגדל כשישי וארבע מטר, מגדל שנועד להגן על שער הכניסה הראשי של העיר.

התור לכניסה ארוך וצריך סבלנות ,במגדל שש קומות ועל מנת להגיע לראשו יש לטפס 110 מדרגות ,בקירות חרכיי ירי שמתוכם בעת הטיפוס ,ניתן לראות את הנוף מעל גגות העיר, בסוף הטיפוס מרפסת תצפית לנוף באזור , שימוש נוסף היה למגדל השעון בעת שימש כמקום התכנסות למועצת העיר עד מחצית המאה השש עשר ,בסוף המאה התשע עשר הפך המגדל למוזיאון להיסטוריה של העיר.

המגדל היה אחד משני מגדלי השער הראשי של המבצר, ששלט גם על שווקי בעיר העליונה ובעיר התחתית. בניגוד לשאר המגדלים האחרים של המצודה, השער לא היתה שייך לאף גילדה, אלא היה שייך למועצת העיר.

השעון שבמגדל נוסף במחצית המאה השבע עשר , בידיו של האמן Johann Kirtschel ,השעון נפגע בשריפה שלושים שנה לאחר הקמתו ושופץ תוך  הכנסת חלקים חדשים לשעון ,מורכבותו מקנה לשעון מעמד של כבוד   בהיותו יחידי ברומניה ,להתבונן במנגנון השעון יש לטפס למרומי המגדל.
 
לשעון שני צדדים אחד פונה כלפי המצודה והשני פונה לכוון העיר , לכוון המצודה מימין לחוגה נבחין בפתח יציאת המלאכים ובשליח האוחז בענף עץ זית ואילו לידו דמות המכה על השעון על לוח ברונזה ,בצד השני לצד החוגה שני מלאכים עם דמות נושאת חרב המסמלת את החוק.
 

מנגנון ההפעלה מפעיל שבע דמויות אלים המגולפות מעץ  בגובה של 80 סנטימטר,דמויות בעלות אופי שונה ,המייצגות כול אחת את יום בשבוע,האלים דיאן (יום שני), מאדים (יום שלישי), מרקורי (יום רביעי), יופיטר (יום חמישי), ונוס (יום שישי), ושבע צלמיות, שכל אחת מהן מייצגת את האלים הפגאניים שגילמו את ימי השבוע. , שבתאי (שבת) והשמש (ראשון).

דמויות האלים הללו יוצאות בבוקר בשעה שש ,המלאך המסמן את היום יוצא דרך הפתח ויוצא שוב בשעה 12:00, בשעה 18:00 יוצאת דמות הנושאת שני נרות דולקים בידה המסמלת את סיומו של היום והתקרבות שעת השקיעה.

מגדל השעון והמוזיאון פתוחים בתשלום בימי השבוע פרט ליום שני (סגור) בחורף במחצית ספטמבר עד מחצית מאי בימים ג-שישי 09:00-15:30, בשבת וראשון בין השעות 10:00-15:30 קיץ ממחצית מאי עד מחצית ספטמבר בימים ג-שישי 09:18:30 בשבת וראשון 10:00-17:30בשעות ,ביום שני סגור.

 
 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור