דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומניה הנצרות האורתודוכסית

 

המחלוקת הנוצרית  

המחלוקת בדת הנוצרים יצרה פילוג כבר במאה הרביעית לספירה ,כאשר החכם הנוצרי ביחד עם אנשי הפטריארכיה מקונסטנטינופוליס טען כי אמו של ישו מרים, ילדה את המשיח ולא את האלוהות , כיוון שבעת הצליבה והעינויים סבלה רק הישות האנושית ולא נפגעה הישות האלוהית, למרות שהתאחדו ללישות אחת בגוף אחד . 

בניגוד לדעת אנשי הפטריארכיה מאלכסנדריה ,שטענה כי לידת ישו יצרה שני טבעיים הכלולים באדם אחד ,את הטבע האלוהי ואת הטבע האנושי שאינם התמזגו, אלא התקיימו כשני ישויות בנפרד בגוף אחד. 

מכוון שכך נוצרה מחלוקת שאותה ניסו לפתור בשתי פגישות מכריעות במאה הרביעית שבסופם של הפגישות ,הוחלט לגרש את הנוצרים המאמינים בגישה של שישנן שתי ישויות משולבות של ישו בגוף אחד ,אז גם נקבע כי הגוף הנוצרי השליט היא הכנסייה היוונית האורתודוכסית (המערבית), אל מול המאמינים בני הכתות השונות הנחשבים לכנסייה המזרחית.

חג ההתגלות (האפיפניה מהשפה היוונית ) נחגג בכול שנה בתאריך השמונה עשר בינואר על פי הלוח הנוצרי ואילו לפי לוח השנה היוליאני הנהוג בכנסייה האורתודוקסית, התאריך הוא שישי בינואר .

חג ההתגלות בפסחא מציין את תאריך צליבתו של ישו ביום השלישי, שלאחריו נקבר בירושלים ( החג שנחגג בכול זרמי האמונה הנוצרית) , אלא שכול עדה קבעה לעצמה תאריך שונה מהתאריך של העדה היוונית האורתודוכסית.

בזרמי העדות של כנסיות המזרח והאורתודוכסית מבחינים בחג ההתגלות כזמן טבילתו של ישו , בשל זיהויו באמונה הנוצרית ,כמקום שבו הטביל יוחנן המטביל את ישוע ,לכן נוהגים בני העדות הנוצריות לערוך במקום טקסי טבילה.

הכנסייה הרומנית נושאת את השם הכנסייה הקתולית הרומנית ,פלג כנסייה שנוצרה בסוף המאה השבע עשר ,בזכות הצטרפותה באמונתה ואיחודה עם הכנסייה הקתולית הרומאית והכרתה בשלטונו של המנהיג הנוצרי שמקום מושבו ברומא, ,זאת לאחר שהכנסייה הרומנית הוקמה   בהשפעת הזרם הנוצרי הביזנטי ופולחנו בעת שהוקמה , למרות זאת הכנסייה הרומנית נחשבת לכנסייה מזרחית רומנית ,שמחשיבה את עצמה כעומדת בזכות עצמה הנקראת ברומנית סואי יוריס .  

בשנות האלפים לספירה קבלה הכנסייה מעמד של ארכיבישופות פטריארכלית בכנסיה המזרחית (כאלה יש עוד שלוש כתות) וקרדינל היושב בראש הכנסייה היוונית הקתולית הרומנית, שבזכותה יש לה השפעה על חיי הדת ועל החינוך ברומניה. 

  לאחר כיבוש המדינה בידי הצבא הרוסי ,בתום מלחמת העולם השנייה והשתלטות הקומוניסטית על המדינה, הוצאה מחוץ לחוק הכנסייה הקתולית היוונית ,מוסדותיה ורכושה הוחרמו או הועברו לשליטת הכנסייה האורתודוכסית ,נזיריה וכמריה הושלכו לכלא ויתרת הדת הוכפפה לכנסיה הרוסית האדומה האורתודוכסית ,כפי ששלטה ברוסיה על פי המתווה האורתודוכסי .  

בשנות התשעים כאשר רוסיה עקרה ציפורניה מרומניה במהפכה שעברה על רומניה והסתלקות הרודן צואסקו , בוטל החוק ברומניה ,שהוציא מחוץ לחוק את הכנסייה הקתולית הרומנית, אז החלו הניסיונות להחזיר את הכנסייה לגדולתה מהעבר   של הכנסייה , אלא שחלקם של שמאמיני הכנסייה הקתולית עברו במשך השנים לכנסייה האורתודוקסית שהשתלטה על הנצרות ברומניה, ולכן קשה לכנסייה הקתולית לחזור למעמדה בעבר, כאשר רק חלק מרכושה וכוחה הוחזר אליה כיום.

אחוזי המאמינים הנוצריים השייכים לכנסייה האורתודוכסית מהזרם המזרחי, הם מעל לשמונים אחוז מאוכלוסיית רומניה, התפילה הנערכת באולם הכנסייה ,מופרדת בפרגוד ( איקונוסטזיס ) בין הכמרים העוסקים בניהול הטקס ,לבין שאר המתפללים, בניגוד לבתי תפילה נוצריים אחרים בעולם, לא מוצבים באולם התפילה ספסלים , והמתפללים ניצבים על רגליהם לאורך כול התפילה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור