דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סינאיה ארמון וטירת פלאש פלס Peles Castelul Peles

 

הארמון ממוקם בחלקה המערבי של העיר סינאיה , בשדרות Aleea Pelesului 2, Sinaia        טלפון 40244310918 , אל הארמון מגיעים לאחר הכניסה לעיר סינאיה  , שם יש לפנות ימינה לרחוב ארוילור Strada Eroilor ,לאחר הפנייה ממשיכים בכביש העולה עד שמגיעים לרחבת  המנזר סינאיה, כאשר ממשיכים בכביש המתפתל לכוון הארמון , מחליף הרחוב את שמו לרחוב מנסטירי Strada Manastirii .

יש להמשיך בנסיעה בשילוט הכוונה ,עד אזור פורניקה Furnica משם נוסעים עד לכתובת str. Pelesului 2 ,על פי השילוט המכוון למסלולי ההליכה לארמון פלש, על השבילים המובילים לארמון , ניצבים כחמישה דוכני מזכרות ועבודות יד.

הכניסה לסיור בארמון בתשלום אך קיימת הנחה לילדים, סטודנטים ופנסיונרים, ניתן לרכוש כרטיס משולב לביקור בארמון פלאש ובארמון וטירת פלישור , הסיור בתוך הארמונות ובטירה עצמו איננו אישי, הסיור מתבצע רק בקבוצות ובהדרכת מדריך מקומי.

   

ההדרכה בשפות רבות אך לא בעברית, קיימים שני סוגי סיורים בארמון ,הסיור הקצר העובר בקומה הראשונה בלבד, שמחירו כמחצית מעלות הסיור הארוך, לעומתו הסיור הארוך נמשך גם בקומה השנייה ואורכו בין 35-40 דקות ויש הטוענים כי הוא אינו מספק הצצה מספקת בארמון, בחודש נובמבר סגור הארמון בעת שהוא עובר ניקוי.

בסיורים יש הפרדה בסיורים בין אזרחי רומניה ותיירים, בעת הסיור בארמון חל איסור לצלם אלא אם שולם על הזכות שלושים וחמישה ליי לאדם המצלם ,על הנעלים מרכיבים ערדלים למניעת פגיעה בשטיחי הארמון.
 

רצוי להגיע לסיור בארמון בשעות הבוקר המוקדמות בטרם נתקלים בעומס התיירים הארמון פתוח בימי השבוע, פרט לימי שני שבו הוא סגור בשעות 09:15-16:15, בעונת החורף הארמון סגורים גם ביום שלישי , העומס העיקרי על הביקורים הוא ביום ראשון ולכן כדאי לבקר ביתרת ימי השבוע .

קיימות המלצות של טיילים ומדריכי תיירים ,לדלג על הביקור בתוך הארמון ולהתרכז בביקור בגן המטופח ,לדעתי הם טועים ,במרכז הגן מזרקת מים, ובית הקפה המצוין הצופה אל הארמון ,שם כדאי להניח את עכוזנו על כסא לאחר הביקור ולהתענג ממבחר עוגות מעולות ולא להחמיץ את השוקו החם ,לשבת ולהתרשם מבחוץ מהטירה והארמון הנראה כמו מהאגדות .

הקדמה

במחצית המאה התשע עשר, נהג המלך קרול הראשון, שנבחר מבית הוהנצולרן הגרמני להיות שליט רומניה ,בעת שהיה נופש בתקופת הקיץ בסינאיה, נהג ללון במנזר, לאחר מספר שנים ספורות, של סידורי שינה שלא קלעו לטעמו ולמעמדו, החליט המלך קרול הראשון לבנות לעצמו טירה בסגנון בווארי למגורים והגנה , בניית הטירה והארמון ערכה כעשר שנים בהמשך נוספו אגפים חדשים לטירה המקורית, מחיר עלות הבנייה היה עצום ,16 מיליון מטבעות זהב, אל מול הכנסות המדינה הענייה .

את האדמה לבניית הארמון רכש מאדמותיו של הכפר החקלאי הקטן פודול נאגולוי Podul Neagului ,שפרוש שמו הוא הגשר של נאגו, שטח האדמה שנקנה היה כחמישה דונם מרובעים, שעלים החל לבנות את ארמונו.

הארמון משתרע על שטח גדול וכולל 150-140 חדרים תלוי את מי שואלים, חדרים ואולמות באגפיו השונים, על חלק גדול מהקירות תלויים שטיחים המתארות סצנות מיצירותיו של וואגנר, חלקם של האולמות הם חיקויים של אולמות וחדרים שנבנו בארמונות תורכיים או מוריים (מספרד ) שבה הוכנו חלק מרהיטי הארמון, חלקם של החדרים נבנו בסגנון פרוסי  .

למרות גאוות המדריכים המספרים בעת הסיור ,שארמון פלאש חובר לראשונה באירופה למערכת חשמל וחימום בטירה ,באמצעות תחנה שהוקמה ליצור חשמל ,שהופעלה בעזרת מנוע, שהשתמש במים לטורבינות בגדות נחל פלאש.

סדר הביקור
 
מנקודת החנייה יורדים שלוש מאות מטר  בכביש הירידה ,שאותן חוזרים בסוף הסיור ,מנקודת הכניסה ניתן לראות מעל ומשמאל את הארמון הקטן מבצבץ בין העצים ,נכנסים בפתח הקעור של הכניסה יורדים מספר מדרגות ונמצאים במרפסת של בית הקפה המשקיף על הטירה והגן, כדאי להיכנס לשירותים של בית הקפה תא יחיד ,מתעלמים מהקפה והשוקו ומתחילים ללכת בדרך מצד שמאל של הגן שבעמק כמאתים וחמישים מטר ומגיעים לקופות ולכניסה לביקור בארמון .
 
ממש לפני הרחבה ניצבת אנדרטה שבה שני תותחים ישנים חמודים, ברחבה שלפני פתח הכניסה ניצבת מזרקה ושורת פסלים של דמויות שונות בתוך הגינה הקטנה ,את ארמון ופלאש וחזיתו מקיף גן מטופח חינמי הנשמר גם כיום ,בגן אוסף פסלים משיש שפוסלו בידי האמן האיטלקי רומנלי פלורנצה.
 
הקופות ממוקמות בחצר הפנימית ,כדאי להיכנס ולהתרשם מציורי הקיר על הקירות החיצוניים , לקבוצות תיירים כניסה משלהם ולכניסה לאזרחים כניסה נוספת,  לאחר מעבר דרך שומר ,לוקחים ערדליים ומרכיבים על הנעליים, עוברים לחדר הכניסה דרך מגנומטר ,את זכות הצילום רוכשים בקופה והצלם מצמיד מדבקה קטנה על המכשיר בעת הכניסה.
 

תחילתו של הסיור בארמון מתחיל באולם קבלת הפנים ,שנבנה בשנת 1911 בסגנון מפואר ובו עמודי שיש שמעלייהם קשתות עץ מפוסלות באולם אוסף פסלים ,תמונות התלויות על הקירות, לאחר הביקור בו עוברים לשאר אולמות וחדרי הארמון.

בבניה הראשונה של הארמון בסביבות שנת 1883 ,נכלל האגף המערבי שחדריו נבנו בסגנון הברוק עם השפעה איטלקית באגף נמצא אולם התיאטרון עם מוטיבים צרפתיים מארמונות צרפתיים, על קירותיו ציורים של אומנים מהתקופה כמו הצייר גוסטב קלימט .

באותה העת נבנתה גם הספרייה בסגנון הפרוסי, על מדפי הספרים היו אלפי ספרים ,כיום נותרו מאות והשאר הועברו לבוקרשט, ניתן לראות ספרים עתיקים ונדירים, בכריכות מעור שעליהם מקועקעות מילים מצופות זהב, האטרקציה בספריה היא המעבר הסודי הממוקמת מאחורי חלק מקיר המדפים ,שדרכו נמלט המלך כאשר השתעמם .

גם אולם המוזיקה שנבנה בהקמה הראשונית ,שובץ בחלונות ויטר'אז ורוהט בריהוט שהובא מהודו, האולם המורי שנבנה כשבע שנים לאחר מכן כולל ריהוט שהובא מספרד בסגנון מורי – ערבי, על הקירות תלויות תמונות ובחדרים חפצי אומנות.

לארמון שני אולמות נשק שנבנו בתחילת המאה העשרים, הכוללים כיום באולם הגדול המשובץ חלונות ויטרא'זים, אוסף של כאלף ארבע מאות כלים המחולקים : לכלי נשק אירופאי שנאסף מהמאות 15-19,אוסף שרובו כולל נשקים פרוסיים, אולם הנשק הקטן נבנה כחמש שנים מאוחר יותר וכולל כלי נשק מהמזרח הרחוק ,מהודו, מפרס ,נשק עות'מאני ומארצות ערב בעיקר רובי מושקט וחרבות.

האולמות הנוספים שנראה בסיור נבנו בין השנים 1910-1914 בטרם פרצה מלחמת העולם הראשונה הם: האולם האיטלקי הנקרא הפלורנטיני ,שעל קירותיו מראות שהובאו מהאי מורנו המפורסם במפעלי הזכוכית שבו,על קירותיו ציורים של אמנים מהמאה השש עשר ובמרכזו שולחן מקורי בסגנון איטלקי (אחת המראות בגובה חמשה מטר חשבו כיצד הובאה ממורנו ללא שבר עד הארמון) .

אולם ההמתנה (קבלת פנים) נבנה ב-1911 הינו אולם גרנדיוזי עם עמודי שיש וקשתות עץ אגוז מפוסל, ויש בו המון פסלים, תמונות ושטיחים מקיר לקיר. זהו האולם הראשון שרואים בסיור, ודרכו עוברים לשאר אולמות הארמון.

האולם האחרון שנבנה כולל את חדר הישיבות או אולם המועצה ,שקירותיו מצופים עץ ומשובצים בו בחלונות זכוכית שהובאו משוויץ בעלת מראה מרשים ,המלך שהיה נמוך קומה עמד גבוה מהם על רצפה מוגבהת ,באולם הוא נהג גם לעמוד, על מנת לקצר את הפגישה מהר .

בסיור נעבור בחדר האוכל היפה, ולאחריו נעבור לחדר בסגנון המורי, שכפי הנראה היה החדר האהוב ביותר של המלך, לסיום נחלוף  בחדר הטורקי באולם הקולנוע שהוא החדר האחרון בקומת הקרקע שניתן לבקר בו, זה המקום שבו תוכלו לראות ציורים מקוריים, שצוירו בידי גוסטב קלימט בתחילת הקריירה שלו.
 

טירת פלס ,מהווה פיסת דרך היסטורית בחיי מדינת רומניה ,בעת ששימשה כמעון הקיץ של המלוכה שבילתה בארמון, בחודשים מאי- נובמבר וביתרת השנה התגוררו בארמונם שבבוקרשט, באולמות הכינוסים בארמון טירה, התכנסה מועצת הכתר להחליט על נייטרליות במלחמת העולם הראשונה.

טירת פלס אירחה בני אצולה ממדינות אחרות ,סופרים ,מוזיקאים , אך הביקור החשוב היה של הקיסר פראנץ ג'וזף מנהיג הממלכה האוסטרית הונגרית ,בסוף המאה התשע עשר. 

בשנת 1893 נולד בארמון הקיץ, המלך קרול השני שהוטבל בנצרות האורתודוכסית ,בנו של מיחאי הראשון נולד במבנה במתחם , באותה שנה נישאה הנסיכה אליאנה בארמון שהייתה אחות של המלך קרול השני .

   


 
 
 
בניית אתרים - שרקור