דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סינאיה מנזר סינאיה בכינויו קתדרלת הקרפטים

 

אל מנזר סינאיה מגיעים לאחר הכניסה לעיר סינאיה , שם יש לפנות ימינה לרחוב ארוילור Strada Eroilor ,לאחר הפנייה ממשיכים בכביש העולה עד שמגיעים לרחבת המנזר סינאיה שברחוב  Manastirei ,בכתובת Furnica 13 , המנזר פתוח כל יום בין השעות 10:30-16:30 , הכניסה למנזר בתשלום .

מנזר סינאיה האורתודוכסי הנקרא ברומנית Manastirea Sinaia ,נבנה בעקבות מסע צלבנות בשנת 1690,שערך מיכאיל קנטאקוזינו אחיו ,של השליט שרבאן קנטאקוזינו, שליט הנסיכות וולאכיה, שנים ספורות לאחר חזרתו , בסוף המאה השבע עשר, של מיכאיל קנטאקוזינו, הוא החל בבניית מנזר סינאיה ,קרוב לגבול שבין הקיסרות האוסטרו הונגרית והאימפריה העותומאנית בנסיכות וולאכיה שכיום היא חבל הארץ הנקרא מונטניה.

בעת שנבנתה הכנסייה במנזר בסוף המאה התשע עשר ,על פי אגדות זקני העיר ,שובצה בקירותיו אבן ,שהובאה ממנזר סנטה קטרינה שבסיני, מסביב למנזר הוקם בתחילה כפר איכרים ואחוזות אצילים שהפך בהמשך לעיר סינאיה.

במרכז חומות המנזר ,הוקמה כנסייה במאה השבע עשר הפעילה גם כיום, עיקר פרסומה של הכנסייה ,הוא אוסף ציורי הקיר והפרסקו, שנעשו בתחילת המאה השמונה עשר, של משה ואחיו אהרון , בתחילת המאה התשע עשר ,נבנה בכנסיה מגדל פעמון שמשקלו 1700 קילו ,שנבנה בעיר הבירה בוקרשט ,לאחר שהובא למנזר הוצב במרומי המגדל, בעת הביקור בכנסייה ניתן לראות מוזיאון להיסטוריה.

הכנסייה נבנתה בסגנון האדריכלות הרומנית המוקדמת בשלוב הסגנון המולדבי ,בשלוב  אלמנטים קישוטיים רבים, פסלים כמו פסל משה עם לוחות הברית, או פסל אחיו אהרון, ועוד פסלים המוצבים במנזר.

המלך קרול הראשון נהג לבקר בסינאיה בתקופת הקיץ ,וללון במנזר במחצית המאה התשע עשר, לאחר מספר שנים של סידורי שינה שלא קלעו לטעמו ולמעמדו, החליט המלך קרול הראשון לבנות לעצמו טירה בסגנון בווארי למגורים והגנה , בניית הטירה ערכה כעשר שנים בהמשך נוספו אגפים חדשים לטירה המקורית.

בתקופת הכיבוש של חבל ארץ זה בתקופת השלטון העותומאני ,עבר המנזר תקופות של הרס שכוונו כנגד המומנטום הנוצרי ,הרס זה גרם להריסת חלקית של מבנים במנזר, לאחר תקופת שלטונם ,עבר המנזר סדרת שיפוצים ושדרוגים בתחילת המאה העשרים .

בעקבות בניית מנזר סינאיה ,ובניית ארמון הקיץ של המלך קרול הראשון באזור, החלו אצילי הנסיכות הוולאכית ,אצילים יווניים ואיטלקיים ,לבנות מסביב למנזר בתי אחוזה מפוארים בסגנונות של הברוק והארט נבו ,תחת פיקוח של אדריכלי בניה ונוף, כמו כקונטקוזינו וברנקוביינו.

שלצורך תפעולם של בתי המידות הללו ,נדרשו עובדי משק ,איכרים לעבודת החקלאות גננים לשימור הגנים שמסביב בתי האחוזה , וגם עובדים אלו בנו את בתיהם מסביב, עד שצמחה מסביבו העיר סינאיה גם כעיר לתיירות לעשירים ,דבר שהביא להקמת מקומות שעשוע לבילוי כמו בתי הקזינו שנסגרו בשנים האחרונות.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור