דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פלמחים מוזיאון ארכאולוגי וימי בית מרים הים ומלואו

 

מוזיאון ארכאולוגי הממוקם בקבוץ פלמחים ,ממש מעל למצוק הנשקף אל הים ,טלפון לתאום 03-9538281 , המוזיאון פתוח בימים א-ה בין השעות 09:00-14:00 ,ביום שבת בתאום טלפוני    

איסוף המוצגים לתצוגה החל בממצאים שונים שנתגלו בתחומי הקבוץ בעת חפירת יסודות למבנים ,בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בסביבתו בעיקר מערוץ נחל שורק ומוצגים שנישלו מן הים בידי דייגי הקבוץ, עוד נאספו למוזיאון ממצאים שנתגלו בחפירות הצלה של ארכאולוגיים באזור.    

בשנת 1969 הוחלט על הקמת מוזיאון שלתוכו יוכנסו הממצאים שנמצאו לצפייה של מבקרים, מייסדו ומקימו של המוזיאון היה שמואל ליפשיץ והוא נקרא על שם רעייתו מרים שעזרה לו באיסוף מוצגים וחרסים ,בתחילה נקרא המוזיאון בית מרים מוזיאון לעתיקות ,אך משצורף אגף נוסף למוזיאון על מנת שיוכל לקלוט את שאר הממצאים שהובאו מחפירות באזור שונה השם למוזיאון בית מרים הים ומלואו.

המוזיאון נחלק לשני אגפים שחצר פנימית מקשרת אותם :

אגף הממצאים הארכאולוגים שכוללים ממצאים מהתקופה הנאוליתית עד התקופה הערבית האחרונה מחוץ לממצאים כוללת התצוגה רצפת מוזיקה ,שהובאה מחפירות תל יבנה מהתקופה הביזנטית, ארונות קבורה וחפצים .

האגף השני הנקרא ים ומלואו ,אליו הובאו ממצאים של חפצים מחיי היום יום שנתגלו בחפירות יבנה ים ומהנמל הימי שכולל גם מספר עוגני ספינות, תכשיטים ,כלי זכוכית כלי חרס ומנורות ,משקלים וכלים שנימשו מהים, בנוסף לאלו מוצגים באגף זה תכשיטים וחפצים שהובאו ממערות קבורה שנחפרו באזור.

באגף ים ומלואו פונים את הנושא האקולוגי הימי ,על מנת לנסות ולהפחית את הנזקים שגורם האדם בחיים המודרניים ,כאשר אינו מקפיד לשמור על ים וחופים נקים מפסולת המועברת בגלי הים ,לאלה מתלווה אוסף צילומים שנעשו מתחת לים של החיי והצומח שחיים בו ,תצוגה נוספת היא של דגמי אוניות וספינות .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור