דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ בני דרום ומרכז הביקורים כד בני דרום

 

כפר דרום שמיקומו בקרבה לאשדוד ,כארבע דקות נסיעה מצומת דרום   מערבה, שכיום הוא מושב שיתופי השייך לתנועת הפועל המזרחי ,ישוב שהוקם בשנת 1949 לחיים שיתנהלו על פי עקרונות הקיבוץ הדתי ,ישוב שקבל בתחילה את השם "קבוצת נתיבות ",בהרכב של שני גרעיני התיישבות שנוסדו בשנת 1948 שכללה : גרעין נתיבות כפר דרום שהורכב מלוחמי כפר דרום במלחמת העצמאות, וגרעין מורשה חברי ארגון המזרחי שהגיעו מחיבור של חברים מאמריקה ומאפריקה.

חברי הגרעינים עברו הכשרה חקלאית בקבוץ יבנה ,ולאחר מכן עלו הגרעינים על הקרקע בתחילת 1949 , לאחר שהמתיישבים בקיבוץ החלו לעבד את האדמה ,התברר להם שהיא איננה מתאימה להמשך ההתיישבות ולכן הוחלט להעביר את מיקום נקודת הישוב למקום חדש, בשלב הזה צורף גרעין עולים יהודים מתורכיה וממצרים, אך מצבו הכלכלי לא התרומם ולכן נאלץ היישוב להסתמך על כספים מהסוכנות לקיומו.

בנקודה החדשה של ההתיישבות נמסר לקבוץ שטח של כשלושת אלפים דונם קרקע המתאימה לעיבוד חקלאי ולגידולים, לשטחים אלו ניתנה אספקה טובה של מים, בתחילה על אדמות אלו גודלו גידולים חקלאיים, במשק הוקם ענף החיי שכלל לולים ורפת שפעלה עד שנת 1966 וחוסלה אז.

מטעמים אידאולוגיים וצורת אורך חיים שונה, נפרדו שני הגרעינים וגרעין מורשה נטש את הישוב החדש ,ופנו להתיישבות במקום אחר, הנותרים ביישוב החליפו את שמו לכפר דרום , אך שם זה הוחלף בהמשך לבני דרום .

קשיים כלכליים אלו גרמו לעזיבת חלק מהמתיישבים את הקיבוץ ,לכן הועברו גרעיני התיישבות לעיבוי הקיבוץ, אלא שעקב הקשיים הכלכליים עזבו חלקם את מהם גם את היישוב, משבר גדול בשנות השישים ,על רקע הוויכוח על השינה המשותפת של ילדי הקבוץ, גרם לעזיבה מוגברת של חברים.

לאחר משבר העזיבה פנו מזכירות הקבוץ לשנות את מעמד הקיבוץ ולהפכו למושב שיתופי רעיון שעליו התקוממו חברי מועצת ההתיישבות של הסוכנות ,אך למרות ההתנגדות שינתה ההתיישבות את צורתה והפכה למושב שיתופי דתי.

ותקופה קצרה לאחר מכן הצטרף המושב השיתופי כחבר בתנועה המושבים הדתית, מושב שמנה כשבעים משפחות, אך הקשיים הכלכליים והקיום היום יומי לא פסקו ,בניסיון להגדיל את אוכלוסיית היישוב ,הוקמה בשנות האלפיים שכונת הרחבה ,שאליה צורפו מעל לחמישים משפחות ,חברי היישוב לאור המצב הכלכלי החליטו על הפרטת המושב השיתופי בשנת 2015 .

מפעל השמן והחמוצים כד-בני דרום

הקיבוץ שהתבסס בתחילה על עבודת בענפי החקלאות ,החליט במחצית שנות השבעים לאחר שינוי מעמדו למושב שיתופי, להקים מפעל שנקרא כד-בני דרום , מפעל המעבד ירקות ופירות למוצרים חמוצים ,תוך שימוש בתוצרת הגידולים מכרמי הזיתים לייצור שמנים וזיתים מוחמצים ,שימוש במשטחי גידול המלפפונים ויתר ירקות, יצירת מרקחות וממרחים, וירקות קפואים , המפעל גם רוכש מוצרים וחומרי גלם ממגדלים נוספים בארץ.

ביישוב בני דרום הוקם מרכז מבקרים טלפון לתאום 08-8515548 - 050-8616666, הכולל סיור והדרכה לביקור בבית בד ליצור שמנים, בית בד משוחזר עתיק ובית בד מודרני .

בנוסף לבית הבד כד בני דרום ,ממשיך לפעול ענף הלול, מפעל ליצור אטריות ופסטות בשם שיבולים, ענף תיירות תחת השם כיף הדרום, מפעל החמוצים ,במטעי היישוב מגדלים אבוקדו, כרמי זית ופרדס פרי ההדר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור