דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין כולבו מרכז אירופה Europ center

 
מתחם הכולבו Europ center הממוקם מצידה הימני של כיכר  Breitscheid , המבנה נבנה במזרח העיר  בשנים 1963-65,הוא מתנשא לגובה 22 קומות ובראשו סמל מרצדס,כינויו של הבניין נקודת אי,  I Punkt , בגלל גובהו הוא שולט על קו הרקיע במרכז העיר, בחלק המרכזי של ברלין המערבית העתיקה, המתחם והבניין אדיר בממדיו, הבניין נבנה  על הריסות בית הקפה Romanisches Cafe האגדי שבו ישבו משוררי וסופרי העיר,בית הקפה נהרס בשנת 1943 במלחמה.

כיום במבנה מרכז קניות בן שתי קומות, קומת מרתף ,הכוללות חנויות,מסעדות  וצמודות לקומת הממסד שתי חצרות גן המשמשות להסעדה ומנוחה , הבניין הוא חלק מקומפלקס מבנים ,שתי הקומות בבסיס המבנה המחופות בתקרה משולשת של זכוכית בעיקר בחלל המרכזי של החנות ,כולל המרתף משמשות לחנויות מסעדות ובתי קפה,גם גן החצר בין המבנים מכוסה ( לשירותים פונים ליציאה השמאלית לכוון רחוב  Kurferstendamm , ממש לפני היציאה יש מדרגות נעות עולים עמם פונים ימינה לשירותים ).

 

בנוסף למבנה הראשי ,במתחם בחלקה הצפוני והדרומי של הכיכר שני מבנים הכוללים מתחם בתי קולנוע  Zoo-Palast ,מלון דירות פלאס ומבנה מגדל משרדים בן 21 קומות,גובהו של המגדל כשמונים וששה מטר .

 

הפאב האירי במבנה מרכז אירופה

במרתף המבנה ממוקם הפאב האירי ,הכניסה בחינם ,המשמש כמקום התכנסות לבילוי בשעות הערב והלילה ,בקומת הקרקע של מרכז אירופה,הכניסה בערב לפאב ,בחלק האחורי של מרכז אירופה מכוון כיכר  Breitscheidplatz , נכנסים למבנה ויורדים קומה למרתף .

 

הפאב בנוי בצורת האות ריש, מסביב לדלפק מרכזי המוקף שולחנות עם שרפרפים מוגבהים ולכן מי שהתיישב באזור האחורי, לא יכול לראות את האומנים המופיעים על הבימה אלא אולי מעט לשמוע את השירה,מתיישבים ומלצרית מקבלת את ההזמנה ובעת שמיעה ההזמנה משלמים למלצרית את המגיע בעבור ההזמנה,ניתן גם לשבת ליד הדלפק המרכזי ולהזמין ישירות מהמוזגים ולשלם באותו הזמן.

 

מי שסבלנותו עמדה לו, מצליח לתפוס מקום בשולחנות הניצבים מול הבימה ולאחר זמן מתחילה ההפשרה והאווירה ביחד עם הבירה משתלבים בשירה ובמחיאות הכפים.

 

שלוש יצירות אומנות מאפיינות את מתחם מרכז אירופה

פסל שעון הזמן הזורם  Uhr der fliesenden Zeit .

טיפ : להגיע למרכז אירופה בכדאי לצפות בפסל שעון הזמן לקראת שעה עגולה ,שאז מתמלא כדור שעה ומתרוקנים כדורי הדקות ,מחזה חמוד במיוחד זרימת המים הצבעונית במהלך החלפת השעה.

פסל זה ממוקם במרכז החלק השמאלי של קומת הממסד  של מתחם מרכז אירופה , הכולל חיפוי גג זכוכית גבוהה וגג משופע בחללו המרכזי , המכיל בתוכו בריכה של מים בצבע ירקרק ,שממנה יוצאים צינורות שקופים עם מים צבעוניים וכדורי זכוכית תוך תצוגת שעון זמן על שעותיו ,בשיטת חוק הכלים השלובים , בכול יום פעמיים ביום, יוצאים המים מן המערכת בשעות 13:00 והשעה 01:00 בלילה פרט לכדור הזכוכית שעליו כתובה הספרה אחת.

בעת זרימת המים הצבעונים והכדורים, רואים את השעה לפי שניות,דקות 12 כדורים בצורת בייגלה, (כול בייגלה מסמן חמש דקות) וכדורי השעות משמאלו   ,כול כדור מסמן בצבע הספרה ומיקומו בתנועה בצינור המתאים מבריכת המים בקרקעית את הזמן.

היצירה השנייה ממול לשעון הזמן, הנקראת מזרקת הלוטוס, בזרוע הימני של המתחם,היצירה  מורכבת  מבריכת מים ,שהיו בה נטועים אוהלים לבנים קטנים כמו פרחי נימפיאות במקווה מים, יצירה זאת של אומנים צרפתיים ניתנה לגלריה הלאומית הגרמנית , היא נמסרה בהשאלה למתחם הכולבו לתצוגה לזמן בלתי מוגבל, כיום סוף 2012 בריכת מים רגילה שמעליה מרפסת בית קפה ומעליו מסעדה .

היצירה השלישית ממוקמת בכיכר Breitscheidplatz בחלקו השמאלי של מתחם אירופה המזרקה השלישית מזרקת העולם  ולטקוגלברונן Weltkugelbrunnen מוצגת בכיכר ממול לכניסה לכולבו בכיכר  Breitscheidplatz ,המזרקה הינה פסל מעוצב באלמנטים של פסלי ברונזה באזור תחתית גוש הפסל,הנראה כמו כדור מדורג הפסל מציג את מכלול התרבויות בעולמנו, בגוף מעוצב שהמים ניגרים ממנה מראשה, המים גם ניתזים מבעד לפתחים בפסלי הברונזה למעלה ולצדדים והמים נאספים לבריכת האגירה מתחתיה וחוזר חלילה .

הקדמה על כיכר Breitscheidplatz

הכיכר עצמה מרוצפת ונקבעה כמדרחוב ונטועים בה עצים,החל משנות השישים נוספו בהיקף הכיכר, מבנים חדשים כמו מבנה אגון ,מבנה Eiermann נוסף בשנת 1963 ,בגבולה המערבי של הכיכר, ממוקם מבנה Schimmelpfenghaus שנבנה בשנת 1957-60 , בשנת 1963-5 התאסף למבנים מבנה מרכז אירופה Europ center ,בקרבה לכיכר ממוקמת גם שרידי כנסיית הזיכרון לקיסר וויליאם  והחדשה לידה .

כיום הכיכר הממוקמת בסוף רחוב   Kurfuerstendamm לבין רחוב  Tauentzien ,שמה המקורי של הכיכר היה בתחילה כיכר גוטנברג, החליפה את שמה לכיכר אוגוסטה ויקטוריה וכיום קיבלה את שמה מלוחם החרות והרדיפות רודולף רייטשייד , אשר נרדף בידי הנאצים ונרצח במחנה ריכוז בשנת 1944 .

 

הכיכר נבנתה בשנת 1889, בשטחי הצייד של האציל אלקטור יואכים ,ממוקמת בקצה הרחוב קורפורסטנדאם, שבמרכזה של הכיכר ממוקמת מזרקת העולם  ולטקוגלברונן Weltkugelbrunnen ,מתחם כולבו Europ center , שני מבני קומות נמצאים בחלק הצפוני והדרומי של הכיכר, בסמוך לרחוב ניצב גן החיות של ברלין שבחזיתו שני פסלי הפילים.

 

הכיכר עצמה מרוצפת ונקבעה כמדרחוב ונטועים בה עצים,החל משנות השישים נוספו בהיקף הכיכר, מבנים חדשים כמו מבנה אגון ,מבנה Eiermann נוסף בשנת 1963 ,בגבולה המערבי של הכיכר, ממוקם מבנה Schimmelpfenghaus שנבנה בשנת 1957-60 , בשנת 1963-5 התאסף למבנים מבנה מרכז אירופה Europ center ,בכיכר ממוקמת גם שרידי כנסיית הזיכרון לקיסר וויליאם  והחדשה לידה .

כיום משמשת הכיכר כמקום בילוי ומנוחה ,בחלקו האחורי של מבנה מרכז אירופה המהווה קיר חיצוני לכיכר ,שתי מסעדות –בתי קפה עם שולחנות כסאות ושמשיות ,בחזיתן המזרקה בינם שורת מדרגות המוליכה לעוד בית קפה ומרפסת .

מסביב למזרקה ממוקם ספסל מנוחה ארוך  ומולו ברחבה מופיעים אמני רחוב ,רקדנים,גולשי סקיבורד ולהטוטני אופניים המופיעים ועוברים לקבץ כסף במחזוריות קבועה.

כאשר מסיימים את המנוחה,הצפייה בלהטוטנים ,או מאיזה חטיף מהיר או קפה ,ניתן להמשיך לסייר בכנסיית הזיכרון לקיסר וויליאם  , לקפוץ לסיור בגן החיות הסמוך או לשוטט בין החנויות .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור