דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק המעיינות מסלול נחל הקיבוצים

 

בנסיעה על כביש 71 ,פונים בצומת השיטה לכביש שמספרו 669. ממשיכים בנסיעה כחמישה קילומטר, לנקודה שבה ניצב השלט החום לכוון גן גורו ולגן השלושה ,פונים ונכנסים לכביש המוליך אליהם ,עד שמגיעים לכיכר שלפני שער גן השלושה (הסחנה) שם פונים לכביש הימני ימינה המקביל לגדר גן השלושה ,המתעקל בהמשך לשמאל עד שמגיעים לחניון פארק המעיינות , בכניסה לפארק נמצאת מבואה, לתאום בטלפון 04-6881427, במבואה יש אגנית מים לשתייה, שירותים וקיוסק קטן לשתייה קלה וחמה ונשנושים.  

חונים בחניה וממשיכים רגלית , בכניסה ניתנת האפשרות לשכור אופניים ,או לסחוב על הגב את הציוד, כמו כן קיים שאטל בתשלום העובר במסלול בין המעיינות, מעלה ומוריד את המבקרים בתשלום, בשמורת המעיינות אין אישור ללינת לילה.

דרך נוספת להגעה היא ,בנסיעה בכביש עפולה בית שאן, בהצטלבות אלפא חפציבה ,פונים לכוון קבוץ לכוון קבוץ ניר דוד, בפניה לקבוץ רשפים, יורדים ימינה למסלול נחל המעיינות , האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום ,אין ללון בלילה במקום והכניסה מבוקרת .

הכניסה לעמק המעיינות חופשית ,להליכה ברגל ממחסום הרכב, כאשר החל מקיץ 2010 נאסרה כניסת מכוניות לעמק המעיינות ,הכוללים את עין מודע, עין שוקק עין הטחנה ונחל הקיבוצים ואת מסלול ההליכה במים, של השביל הרטוב ,שנפרץ לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל .

שעות הכניסה לעמק המעיינות בימים ראשון – חמישי ושבת בקיץ בין השעות 9:00 עד 16:00, ביום שישי עד 15:00, בחודשים יולי – אוגוסט בין השעות 09:00-17:00

בכניסה ניתנת האפשרות לשכור אופניים או לסחוב על הגב את הציוד, או להשתמש בשרות ההסעות גם כדאי לחזור לחניה ,אין אפשרות ללון בשטח הפארק בלילה.

כבר במאה הארבע עשר ,ביקר במעיינות ובעמק המעיינות רבי אשתורי הפרחי ,טייל שהגיע מספרד וחקר את האזור ,ואף כתב עליו בספרו "כפתור ופרח"   בעת שישב בבית שאן, בספרו שיבח אשתורי את המעיינות וכינה את האזור כפתחו של גן עדן

אורכו של המסלול הקצר בעמק המעיינות הוא כשלושה קילומטר למרגלות הרי הגלבוע, את מימיו מקבל עמק המעיינות מחלחול מי הגשמים בין השכבות הסלע של הרי השומרון באזור שכם וג'נין , כאשר המים מחלחלים הם נכנסים למרווחים בין הסלעים וזורמים למאגר תת קרקעי ,שממנו הם ממשיכים למעיינות העתק בעיקר לעין מגדל ועין חומה ,בנקודה הזאת חלקם נשאבים בקידוחים שנעשו ,חלקם ממשיך יוצאים לנחל הקיבוצים הזורם בעמק המעיינות לאורך של כקילומטר וחצי ועובר לתעלות בטון המוליכות את המים לשדות ה חקלאות המושקים .

פארק הקיבוצים כולל ארבע מעיינות ובריכות רחצה של עין מודע, עין שוקק, עין הטחנה ונחל הקיבוצים ובנוסף המסלול הרטוב לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל, מסלול בן 300 מטר בין עין שוקק לעין התחנה .

נחל הקיבוצים ממוקם למרגלות הר גלבוע, זרימתו נמשכת בכל השנה, תחילת המסלול בחניית נחל הקיבוצים,  לאחר הליכה במסלול הליכה של 15 דקות ,מגיעים לשתי בריכות מים מוקפות צמחיה שחום המים בן 28 מעלות לאורך כל השנה, עליהם תלויים חבלים לשעשוע וקפיצה למים.

מנקודה זאת כדאי להמשיך עוד 10 דקות עד להגעה לנביעת המים של נחל הקיבוצים היוצרת בריכה גדולה יותר  לאגירת המים ולרחצה ,אשר בימי התורכים השתמשו בה הקצינים התורכים לרחצה, ניתן להמשיך בדרך העפר ברגל למעיינות נוספים כמו עין מודע ועין שוקק, בבריכה שוחים עם דגים במים חמימים ,המקום מלא בצמחיה .

       

   


 
 
 
בניית אתרים - שרקור