דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין פארק טרפטאו והאנדרטה לחיילים הסובייטים כובשי העיר

 

האנדרטה ממוקמת בגן  Treptower Park ,פארק הקיים למעלה ממאה וחמישים שנה הממוקם  בקרבה לשער  Brandenburg .

רובע Tiergarten בשדרות Strasse des 17 Juni , תחבורה  Unter den Linden S1, S2, S25 , Bundestag U55 .
 

הכניסה בחינם

האנדרטה המרשימה והבומבסטית הזאת מספרת את סיפורם של הנופלים בימים האחרונים של כיבוש העיר ברלין בקרבות שהתחוללו מבית לבית, במערכה הסופית הזאת נהרגו כחמישים אלף חיילים סובייטים , חמשת אלפים מתוכם טמונים מתחת למצבה הענקית הזאת.

לרחבת האנדרטה נכנסים מבעד לשער אבן ענק עם קשת שעליו כתובים ברוסית משני צדדיו,כי לעולם לא ישכח קורבנם בלחימה , הציטוט מדגיש כי חללים אלו ינוחו במנוחה ובכבוד שזכו לו בעת הכיבוש והשלמת הניצחון על האומה הנאצית.

האנדרטה הוקמה  לזכר 2.5 מיליון חיילי רוסיה שנפלו במלחמת העולם השנייה,כיום לאחר נפילת ברית המועצות ,ישנה התפכחות מגדולתה והיא ירדה בערכה ההיסטורית,במקום עשרות מתחמים שבהם קבורים חיילים מהמלחמה.
 

האנדרטה Sowjetisches Ehrenmal הוקמה בשנים 1947-49  ,בידי הפסל הרוסי ייבגני ייצטיץ ואדריכל הפארקים יקוב בלופולסקי .

משער הכניסה לאנדרטה מוליכה שדרה מרוצפת לפסל אשה משיש לבן על בסיס מגרניט אדמדמה, הפסל נושא את השם אמא רוסיה המבכה על ילדיה ,משני צדדי השדרה נטועים עצי ערבה בוכייה – הגרסה הרוסית ועצי צפצפות, משם פונה השדרה לכוון שער מאבן גרניט אדמדמה על בסיסים שחורים, כול חלק מהשער מסמן דגל רוסי, בחזית מתחת לשני זרועות השער, ממוקמים  פסלים כורעי ברך של קצינים רוסיים , על גופם הכורע מונחת שכמיית גשם צבאית, בידו השמאלית של כול קצין יד שמאל האוחזת בקסדה ובידו הימנית אוחז הקצין תת מקלע .

בחזית השדרה בחלק המזרחי ,בחלק שקוע ונמוך מהאנדרטה המרכזית הרחוקה, ממוקמים חמישה מלבניים שמעליהם דשא וגושים שעליהם תבליטים משיש לבן ,המספרים את ספור הלחימה מרגע הפלישה לרוסיה של הצבא הגרמני ועל כול אחת מהמצבות הללו חצובה אמרה או ציטוט של סטלין , כול רבוע כזה של דשא מסמן קבר אחים של חמשת אלפים חללים רוסיים , בימי הלחימה האחרונים בברלין, במרכז המלבן על בימת שיש כקבר מונח זר עגול של ענפי עצים מנחושת , כזר פרחים המונחים בעת אזכרה .

החלק האחרון באנדרטה , שמשקלו כשמונים טון ,מורכב מכיפת דמוית תל מוגבהת המכוסה דשא ,שאליה מוליך גרם מדרגות בראש הכיפה ממוקם בסיס השיש הלבן של האנדרטה,המשמש כהיכל זיכרון עם דלתות מתכת לכניסה מעל לבסיס ההיכל ממוקם בסיס שיש לבן נוסף שמעליו ניצב פסל החייל הרוסי בגובה 12 מטר ,האוחז בידו הימנית חרב שלופה כלפי מטה לאחר שרוצץ את הנאצים וסמלם צלב הקרס ,בידו השנייה אוחז החייל ילדה מבועתת האוחזת את צווארו.

כאשר יוצאים בחזרה משער הכניסה לכוון החניה , מעבר לכביש ממוקם המשכו של הפארק הכולל מזרקות מים, מגרשי משחק לילדים ופינות מרגוע.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור