דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

העיירה טורגאו טירת הארטנפלסSchloss Hartenfels Torgau (Castle)

 

הטירה נבנתה במאות החמש עשר – שש עשר, בתקופת בעת ששימשה את הנסיך השולט והנבחר של ממלכת סקסוניה ,בעת ששימשה כמרכז הרפורמציה ,עד הפילוג הדתי ההיסטורי בעת עליית הדת הפרוטסטנטית באירופה ,הכנסייה הפרוטסטנטית castle chapel שהוקמה בטירה קודשה בידי מרטין לותר לאחר הקמתה.

בקומת הקרקע ממוקמת הקפלה של הטירה, הנחשבת ככנסייה הפרוטסטנטית הראשונה שנבנתה , וקודשה על ידי מרטין לותר בשנת 1544 ,בעת שנשא דרשה שבה ציין כיצד שרותי הכנסייה יכללו בכנסייה הפרוטסטנטית. ללא נוסחאות או טקסים, אלא רק רוח המילה של האלוהים (ישו), בדו שיח האישי של האנשים עם הבורא ,כהגדרה ראשית בפולחן הפרוטסטנטי .

בעת ביקור בטירה ובמוזיאון שבו מוצגת תערוכת הקבע שמתעדת את העיר טורגאו ,כמקום מגוריו של הרנסנס והרפורמציה, ביקור בתערוכה, מאפשרת למבקרים לראות ולהעריך את תפקידה של הטירה, בהיסטוריה הרפורמית האדריכלית והפרוטסטנטית .

עוד ניתן לראות בחצר המרכזית של הטירה ,את המדרגות הנקראות  גרוס ונדלשטיין   Grosse Wendelstein ,המכונות גרם המדרגות הבלתי אפשרי ,המורכב ממדרגות אבן המורכבות בצורת ספירלה סלילונית ללא תמיכה בעמוד מרכזי.

המדרגות עברו שיפוץ בשנות האלפים ,מלווים בהיקפם את המדרגות ,עמודים ועליהם עיטורים וגילופים מאבן צבועים, המתארים קטעי היסטוריה מתקופת השלטון הסקסוני ומתקופת הרפורמציה , המדרגות מסתיימות בדלת עם תבליטים ועיטורים הקיימת מהמאה השש עשר.

בטירה קיים מבנה בן שתי קומות המכונה The Schöner Erker בתרגום אריאל היפה במבנה שמונה חלונות המוקפים במסגרת מגולפת באבן ,בחלק המרכזי של המבנה החלונות בולטים כלפי חוץ ומשני הצדדים עמודים בסגנון יווני, בשנת 2004 נערך שיפוץ מקיף למבנה שעבר תקופת בלייה ,חלקים ממנו פורקו שופצו מחדש והורכבו לאחר מכן בחזרה, עד שנפתח שוב לביקורי תיירים בשנת 2011, בתקופת מלחמת העולם השנייה כלאו הגרמנים בטירה קצינים שבויים מצבאות הברית .

מתחת לטירה ניתן לבקר בגן הוורדים ,המשמש גם לתחרויות לחימה ברוח ימי הביניים ,גן טרסה שנבנה בסגנון הרנסנס במאה השש עשר ,בחפיר הטירה גודלה משפחת דובים להנאת המבקרים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור