דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סקסוניה השווצרית העיירה באד שאנדאו

 

העיירה ממוקמת כמאה חמישים קילומטר נסיעה של קרוב לשעתיים ללא חניות ,מהעיר פראג וכששה קילומטר מהגבול שבין צ'כיה לגרמניה, כאשר היא משמשת כמקום נופש וספא ובעיקר כנקודת מוצא לאטרקציות שבה ומסביבה וכמקום לטיולי כוכב, לנו הישראלים נדמה שזאת האחות הקטנה של היער השחור שבגרמניה, בזכות מרחצאות המים האטרקציות בעיירה ובסביבה ,העיר דרזדן מרוחקת כארבעים דקות בנסיעה ברכבת על הרכבת Děčín מהעיירה באד שאנדאו.

ניתן להגיע לעיירה מנקודת חציית הגבול Hřensko להמשיך ברכב על כביש 172 ומשם לעיירה ,או לרדת בתחנת הרכבת Bad Schandau בקו הרכבת מפראג קו S1 S-Bahn לאחר הירידה בתחנת הרכבת ,צריך לעלות על המעבורת שלוקחת אותך לנמל העיירה ,ניתן להגיע לתחנת הגבול Hřensko ומשם לקחת ספינה עד לנמל של העיירה Bad Schandau

ניתן להגיע גם ברכבת עמק אלבה ( EuroCity ) המחברת את העיר דרזדן והעיר פראג פראג, אל תחנת הרכבת בפראג  מגיעים לאחר הנחיתה בשד"פ ,שם עולים על אוטובוס לתחנת הרכבת הראשית של פראג, הנסיעה ברכבת נמשכת כשעתים עד תחנת Bad Schandau .

קיים קו נסיעה אזורי S-Bahn ,מתחנת העיר דרזדן היוצא בכול שעה ,אך הנסיעה איטית יחסית ,תחנת הרכבת המרכזית של באד שאנדאו ,נמצאת במרחק קצר ממרכז העיר ההיסטורי ומצדו השני של נהר האלבה, שאז יש לעלות על מעבורת היוצאת כול חצי שעה או פחות , ניתן גם לנסוע באוטובוס דרך הגשר המחבר את שתי הגדות .

ניתן להגיע אל מרכז העיר מהתחנה מעל מעבורת, כמו גם אל גשר גשר אלבה (Badbe Road Bridge), דרכים נוספות שימוש במעבורות מעבורות אחרות בין העיירה Schandau ו Krippen ובין Schmilka ומתחנת שמילקה הירשמואלה בקו ריינהרדסדורף שונה .
 
אל העיר ניתן גם בשימוש בשירותי האוטובוס האזורי המנוהל על ידי  OVPS אותה החברה המפעילה גם החשמלית Kirnitzschtal , שירות החשמלית ההיסטורית שפועל ממרכז העיר אל מפל Lichtenhain , Elke Cycleway פועל לאורך גדות האלבה.
 
במחצית המאה הארבע עשר רכשו מתנחלים ממוצא גרמני את שטחי האדמות שבגדות האלבה לבין אזור רתמנסדורף ואזור פוסטלוויץ ,מידי בעלי הקרקע אנשי האחוזה הפאודלית לבית הונשטיין (מצודת) , לאחר הרכישה הקימו תחנת מעבר ומסחר לסחורות הן בתעבורה הימית והן בתעבורה היבשתית, דבר שהביא מאוחר יותר להכרה כעיירה בידי שלטונות האזור.
 
כאשר במאה השמונה עשר התגלו הסגולות הרפואיות של מימי המעיין ,הפכה העיירה לעיירת ספא כאשר החלו לקום מרכזי ספא ובראשם  הספא של הרופא Kneipp ,הקשר למעבר יבשתי התחזק כאשר הוקם גשר קרולה בשנת 1877 .
     

בכיכר השוק הישנה ממוקם מרכז מבקרים ומידע ,ממש ממול לבית המועצה של העיירה במקום מודלים של העיירה והפארק ומצגות תלת ממדיות בשפות : גרמנית צ'כית ואנגלית במקום ניתן לקבל מידע ,מידע, קווי שייט ולינה במקום ובאזור ותוכניות לתקופה הקרובה .

פרסומה של העיירה ,נובע גם ממעיינות המים החמים ,שבמרחצאות הספא העתיקים שבעיירה ,העיר נהנית מכמות גדולה של חדרים ללינה בפנסיונים, חדרים ובתי מלון העומדים לרשות המבקרים והמתארחים, גידול בתיירות בעיקר הפנים גרמנית ותיירות חוץ נובעת מאפשרויות ההגעה הנוחות לאזור ולעיר ברכבת, בשייט ובמטוסים בשדות התעופה שבסביבה.

על העיירה עברו שיטפונות  קשים של נהר האלבה שגובהם הגיעו לעשרה מטר,בשנים:  1845,2002.2006 כתוצאה מכך נערכה העיירה לשיטפונות הבאים ושיקמה את נזקיה

העיירה באד שאנדאו Bad Schandau נחלקת לשכונות הבאות : העיר העתיקה במרכז העיירה הנמצא בגובה 122 מטר מעל לגובה פני הים, וחמש שכונות חדשות שהצטרפו לאורך השנים לעיירה הכוללים את : Krippen, Postelwitz, Schmilka, Ostrau , והשכונה שמעבר לנהר האלבה בגדה השנייה Porschdorf .
 

לשכת התיירות בעיירה Bad Schandauer Kur- und Tourismus   , ממוקמת בכיכר השוק המרכזית בית מספר 12,הלשכה פתוחה בכול ימי השבוע, ניתן לקבל בה, מפות ומידע בשפות גרמנית, אנגלית   וצ'כית, טלפון 493502290030 פקס 493502290043.

אנשי ביתן המודיעין מתמצאים בחומר, יודעים להסביר לאיזה אטרקציות לנסוע והתחבורה הטובה היעילה להתנייע בה , כמו למשל שבמחיר כרטיס הרכבת כלול גם כרטיס למעבורת ואיזה מעבורת לקחת.

באד שאנדאו כנסיית יוחנן המטביל St John’s church

הכנסייה הפרוטסטנטית לותרנית הממוקמת בכיכר השוק הישנה, נקראת גם St.-Johanniskirche ,או St. John the Baptist , כנסייה שהוקמה במאה החמש עשר בסגנון הגותי המאוחר, בחזיתה בכיכר מזרקת Sendig fountain ,בתקופת מלחמת שלושים השנה נגרמו נזקים למבנה הניכרים עד היום, לכן היא עוברת שיפוצים תקופתיים, הכנסייה עברה שיפוץ רציני ובניית הנזקים במאה השמונה עשר.

בכנסייה יצירות ואוצרות אומנות המושכות קהל רב, בין יתר האטרקציות משמש מזבח האבן של הכנסייה, שהוקם בסגנון רנסנסי, שבמקורו הוכן בעבור כנסיית הצלב בעיר דרזדן בידי הפסל הנס וולטר, על המזבח גילף האמן את היצירה "איש של ייסורים" , המזבח שרת את כנסיית סנט אנה שבדרזדן בין השנים 1760-1902 והועבר בשנת 1927 לכנסיית סנט ג'והן שבעיר ,בכנסייה עוגב שזה גלגולו החמישי מאז שהוקמה הכנסייה.

בחזית הכנסייה מצד מערב מתנשא מגדל מתומן שסופו בצלצל משנת 1679 ,מעל לחדר הפעמונים, שעון ניצב מעל לכיפה המשושה המכוסה בלוחות בדיל ,הצריח הצרפתי בסגנון הבארוק נוסף בשנת 1711 בעקבות שריפה בעיר , בכנסייה חלונות זכוכית ויטראג'ים .

באד שאנדאו הכנסייה הקתולית הרומאית

כנסייה הניצבת ליד הגבעה בצדו הימני של נהר האלבה, ליד מלון פארק ההיסטורי והמעלית הישנה, במקורו נבנה המבנה כבית מגוריו של דיפלומט רוסי במאה התשע עשר בסגנון בתי האמידים בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה, בשנת 1924 שינה את ייעודו והוקדש לדת הנוצרית והפך לכנסייה .

באד שאנדו מרכז הפארק הלאומי Nationalpark Zentrum

הכניסה בתשלום ,מבנה אבן הממוקם במרכז העיירה המרכז פעילויות ,סיורים וסדנאות , מבנה בן שלוש קומות עם תערוכות קבועות ומתחלפות וגמלון בחזיתו, אל המרכז עולים במספר מדרגות ,במרכז ניתן ללמוד על המבנה הגאולוגי שבסביבה ,תצורות של אבן החול שבצוקים מסביב לעיירה, בתערוכות ניתן ללמוד על החיי והצומח באזור, כמו כן בתערוכות נפרשות מאה שנות ההיסטוריה של העיר.

המרכז מספק מידע על הרקע הגיאולוגי, הצמחים ובעלי החיים בעולם, כמו גם על הנוף הטבעי והתרבותי של האזור, תצוגה המגובה בעזרת מולטימדיה נגישה לכולם.

באד שאנדאו הגן הבוטני Botanical garden

הגן הבוטני שנפתח בשנת 1902, המשתרע על כחמשת אלפים מ"ר ,הנקרא גם Pflanzengarten Bad Schandau , ממוקם ליד תחנת הרכבת החשמלית Kirnitzschtal בכניסה לעמק Kirnitzsch ,

הגן מאכלס בתוכו צמחים מרחבי העולם מצורות אקלימיות שונות תחת קורת גג אחת, צמחים האופייניים רק לסקסוניה השוויצרית, בגן מוצגים מעל לאלף חמש מאות צמחים .

באד שאנדאו מזרקת Sendig fountain

מזרקה הממוקמת בכיכר השוק המרכזית בעיר ,ממול לכנסיית St John’s church ,מזרקה שנבנתה בשנת 1896 במימון רודולף סינדינג ,מזרקה יפה ומפוארת שמסיבות לא ברורות נעלם חלקה העליון הכולל את הפסלים וששוחזר בשנת 1994 .

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור