דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

לטרון בריחות אסירים ממחנות לטרון

 

הבריחה המפורסמת וכפי הנראה הראשונה ארעה בדצמבר 1943 , בבריחה זאת ברחו כתשע עשר עצורים מהמחנה, שהיו עצורים מאוניות מעפילים .

בריחה נוספת של קבוצה של 20 הייתה דרך מנהרה שאורכה כשבעים וששה מטר, שחפרו חברי מחתרת לח"י באוקטובר 1943במשך תשעה חודשים , שבעקבותיה הוחלט כעונש לשלוח כמאתיים וחמישים אסירי מחתרות למחנות באריתריאה ,לבורחים חיכו חבריהם עם אוטובוס ומונית שבה היו בגדים ונשקים.

חלקם של האסירים היהודים לא עסק רק בספורט ובלימוד, חברים בארגוני המחתרות חיפשו דרכים להימלט ממחנה המעצר בצריפין , בדרכים שונות ומקוריות ,כמו בריחתם של השנים נחמיה פיישבין וחברו יצחק טאפלסקי.

הרופא טרוי שייב שנפצע בשתי רגליו,הובא ממחנה לטרון לטיפול במרפאה בירושלים אצל אורטופד ,כאשר נכנס הוא והסמל הבריטי לחדר ההמתנה של המרפאה ,נכנסו חבריו למחתרת של העצור, ירו בשומר ,העמיסו אותו על מונית שנחטפה בתל אביב ונמלטו מהמקום.

מקרה מצחיק ארעה ,כאשר חבר מחתרת ניסה בחודש מאי 1947 ,לברוח בהסתתרות בארגז הבשר הכשר, שבו הועבר הבשר בידי הרבנות הראשית בירושלים באמצעות קבלן  , משקלו הרב של הארגז שהיה אמור להיות ריק ,הסגיר את הנמלט שהיה מצויד בסכין , מים וכסף .

בסוף נובמבר 1947 נמלט מהמחנה אליהו סנטאג .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור