דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבקעה ביקור במנזרי ארץ המנזרים

 

שטח הממוקם בחלקו הצפוני של ים המלח לכוון צפון ,המכונה אתר מדבר הירדן ,משתרע על שטח של כעשרה קילומטר מרובע, שבו ניתן למצוא ממצאים , מבנים, כנסיות ,קפלות   לאורות ומנזרים שהוקמו החל מהמאה הרביעית לספירה בעקבות הסגידה חדת הנוצרית .

שטח אדמה זה נחלק לשלושה חלקים : החלק הדרומי אזור מנזר ולאורות דיר חג'לה ,אזור מעין עין חג'לה ומסתיים בחלק הצפוני באתר הטבילה קאסר אל יהוד ובמוסדות הנוצריים שנבנו ליד אתר הטבילה .

חוקרים וטיילים נוצריים בעיקר, שהגיעו לחקור את ים המלח במאות הקודמות ,הקדישו מזמנם גם לחקור את אזור הטבילה ודרומה ממנו ,בהתייחסם לנזירות הסגפנית של נזירי מדבר יהודה ונזירות בחלק הצפוני של ים המלח.

חלקם של המטיילים החוקרים שרטטו מפות ,חלקם הלכו בעקבות סיפורי התנ"ך ,וניסו אף להתאים את הסיפורים לשרידים שנמצאו בשטח ,כשחלק מהממצאים הדמיוניים הסתמכו על מכות החום שספגו מהשמש היוקדת והמחסור במים באזור.

בחלקו הדרומי של אתר הטבילה קאסר אל יהוד ,המכונה גם אל-מע'טס ,לאורכו של דרך העפר שאורכה כקילומטר וחצי ,המוליכה בסופה לשרידי בית הקברות של בית הערבה ושרידי גשר עבדאללה שפוצץ משני צדדיה של הדרך מפוזרים מבני כנסיות ,קפלות, ומנזרים שעברו בשנת 1965 רעידת אדמה שכתוצאה מכך ננטשו .

הטבילה במימי נהר הירדן

על פי האמונה הנוצרית, מימי הנהר התקדשו בזמן ביקור (שלושת המלכים) האמגושים בעלי הסמכויות, שקבעו כי הטובל (כמו ישו) במימי הירדן ,המים מטהרים ומזקקים את נפשם של בעלי האמונה בנצרות , פעולת הטבילה בירדן ,נחשבת כאחת מאבני היסוד של הדת הנוצרית ,להפרדות מהחטאים ולהיווצרות אדם עם נפש חדשה .

ביקורה של הקיסרית הלנה בארץ ישראל במאה הרביעית לספירה ,סימנה את המקומות הקדושים לנצרות ואת נקודת ההטבלה שבקאסר אל יהוד ,מקום זה משך צליינים בתקופה הביזנטית והצלבנית ,זרם המבקרים במקום פחת בתקופה העותומאנית עקב התנכלות ושוד הצליינים בידי כנופיות שבטיות שבאזור ים המלח ובדרך מירושלים , בתקופת השלטון המנדטורי ,הגן הצבא והמשטרה הבריטית על הצליינים בדרכם ובנקודת הטבילה, כתוצאה מכך נבנו שוב כנסיות ומנזרים לכתות השונות בנצרות והמקום קבל את השם ארץ המנזרים.

לאחר כיבוש חבל הארץ הזה במלחמת ששת הימים ,מוקש האזור למניעת חדירת מחבלים לפעולות איבה כנגד מדינת ישראל ,תושביה וחייליה, הן תוצאות רעידת האדמה וסגירת השטח מבחינה ביטחונית ,גרמה לסילוק שארית הנזירים ,שעדיין נאחזו במקום במבנים שהיו עדיין פעילים הן לאירוח והן לעבודת הדת הנוצרית והשטח הפך לשטח הפקר ביננו לבין הירדנים.

כיום מבנים נטושים אלו נמצאים בסכנת התמוטטות וסביבתם הקרובה חשודה במיקוש שהוצב כנגד החדירות ,(למרות שבשנים האחרונות ובמיוחד החל משנת 2016, עמל חיל ההנדסה הישראלי בפינוי מוקשים אלו ) בשטח של אלף דונם ,אך הסכנה עדיין קיימת להולכים רגלית .

בשנות השמונים ,פנתה הפטריארכיה היוונית האורתודוכסית ,למנהל הצבאי על מנת לקבל אישור לחידוש טקס הטבילה השנתי (האפיפניה ) ,ולאחר שנתקבל אישור זה ,קבלו גם עדות נוצריות נוספות אישור דומה לטקס, אך חלקם עורכים אותו במועד שונה מהאורתודוכסים עקב שימוש בלוח השנה הלוח היוליאני ולא הלוח האזרחי .

על פי המסורת היהודית מעברת קאסר אל יהוד, היה המקום בו חצו בני ישראל בבואם ממצרים, את נהר הירדן בהיכנסם לארץ כנען, על פי האמונה וסברות החוקרים, באמונה היהודית טועני כי זהו המקום בו אליהו עלה השמימה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור