דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל אנדרטת המסוקים אתר ההנצחה בשאר ישוב

 

אתר הנצחת אסון המסוקים ,ממוקם בצדו הדרומי של בית הקברות של קבוץ דפנה ,בצדו המערבי של הכפר שאר ישוב ,בנסיעה על כביש 99 ,חולפים על פני הכניסה לחורשת טל ממשיכים לאחר ההצטלבות עם כביש 918 ,כחצי קילומטר, ממש מול בית הספר הר וגיא פונים ימינה לדרך משולטת לכוון אנדרטת אסון המסוקים .

האנדרטה לזכר 73 חללי התנגשות המסוקים ממוקמת בקרבה ליישוב שאר ישוב , חללים שנפלו ב 4.2.1997 ,בדרכם לשרות במוצבים שבלבנון ,לאנדרטה שנחנכה בשנת 2008 נוסף חלק נוסף חסר הצללה בסידור המסודר על פי הספר   .

תכנונה של האנדרטה שולב בעבודתה של האדריכלית שלומית שלמה, בעזרת הפסלים גרשון היימן, דני קרוון שהתווה את הסקיצה הראשונית , רמי פלדשטיין, וסידור כהן, אליהם הצטרפו אנשי משרד הביטחון הקק"ל ובעזרת מימון נדיב של איש העסקים ארקדי גאידמק ושל כספים שנאספו מהמשפחות השכולות .

כיום משומרת ומתוחזקת האנדרטה שלקח שנים רבות להקמתה ,בעזרת העמותה להנצחת אסון המסוקים, שבראשה רעיה אפנר וחבריה לעמותה נציגי ההורים השכולים, כאשר הרעיון אשר מנסים להקנות למבקרים ,כי האסון אינו רק של המשפחות השכולות ,אלא יש לראותו כאנדרטת אסון המשותפת לכול עם ישראל .

      לכן עוצבו בשטח הגדול שהוקצב לאנדרטה ,מספר צירופים של אלמנטים אדריכליים על מנת שיחלחלו לליבות האנשים ,ושיגרום למבקרים לא להסתפק בביקור חד פעמי ,אלא יגיעו למקום לא רק בימי הזיכרון ,אלא גם ברצונם לבקר בסמל לאומי מתהווה.

משום גודלו הגדול של השטח שהונגש לטובת אתר ההנצחה ,ניתן היה לעצב אותו כפארק שבו מסלולים ופינות התייחדות המשולבות בטבע ובזרימת המים, ולא כפי שנהוג ליצור באנדרטאות בארץ ובעולם ,לעצב שביל המוביל בסופו של דבר למומנטום המרכזי .    

השוני הסימבולי הנוסף ,הוא גושי הסלעים המנציחים את הנופלים, בשמות החקוקים עליהם הנצבים בגדלים שונים, כמוטיב כול אדם בעל אישיות שונה ,והם אינם אחידים, קיימת גם פינת ההנצחה המשפחתית האישית .

החלק הראשון באנדרטה בחלק המערבי ,עשיר בצמחיה ועצי בעלי עלוות עלים לצל, המכסים בחלקם את השביל המוליך ,למקום נפילת אחד המסוקים על עץ במקום, על העצים בקרבת העץ ,תלויים אבנים בגדלים וצורות שונות ,שעליהם חקוקים שמות הנופלים, שניתן להוסיף עליהם, פתק או תמונה בידי המשפחות ,במה שנקרא אבן שכול משתנה בידי המשפחות, עוד תלויות על העצים פנסים קטנים ,את המסלול מלווים פלגי מים והמיית שכשוכם בזרימתם ,צמודים אליהם ספסלים ומושבי התייחדות .

החלק השני באנדרטה אמור לדמות למסוק , אנדרטה המורכבת מתעלת מים שאורכה כמאה מטר המורכבת ממקטעים שבהם המים הזורמים נופלים למקטע נמוך יותר היוצרים מפלונים שפכפוכם בזרימה של המים וצניחתם למקטעים הנמוכים, אמור לדמות את רעש הרטוריים של המסוק, בסופה של התעלה, מעגל שבילי אבנים המקיפים את הבריכה המדמה רוטר מסתובב , (הדמיון נדרש בהבחנה למה התכוון המשורר ), בתוך הבריכה והמים ניצבים 73 מלבני אבנים שעל כול אחד חקוק שמו של חלל.    

סיור באנדרטת אסון המסוקים

כאשר יורדים מהרכבים ועולים על שביל ההולכה בכניסה נתקלים מיד בגוש סלע גיר ענק הנקרא סלע השמות ,הרוכב על בסיס בשיפוע ,משני צדדיו לוחות זכוכית ,שבצדם הימני שלושה לוחות זכוכית שעלייהם חקוקים שמות החללים בצרוף דרגתם הצבאית, גילם, החיל אליו השתייכו ומקום מגוריהם .

בצדו השמאלי של הסלע תלויים שלוש לוחות זכוכית ,הראשון מספר את סיפור האסון, הלוח השני העגול מתאר את מפת האזור והאסון ,והשלישי נותן תיאור צבאי לאסון ,בנקודה זאת יש להחליט בין שני מסלולים .

מסלול הראשון השמאלי (ישר) מתחילים לנוע על שביל מרוצף לנקודת התנקשות המסוקים , עוברים תחת סכך מוצל בצורת מנהרה ירוקה ובה משולבים ספסלי ישיבה , ממשיכים לגשר מעל לנחל ,שאותו חוצים לתוך רחבה עגולה שמכוסה באבני חצץ בגוון אדמדם שבקרבתו העץ עליו נפל המסוק הראשון .    

על העצים המקיפים את נקודת ההתנגשות שמעל ,תלויים אבנים בגדלים וצורות שונות שעליהם חקוקים שמות הנופלים, שניתן להוסיף עליהם, פתק או תמונה בידי המשפחות במה שנקרא אבן שכול משתנה בידי המשפחות, עוד תלויות על העצים פנסים קטנים ,את המסלול מלווים פלגי מים והמיית שכשוכם בזרימתם ,צמודים אליהם ספסלים ומושבי התייחדות .    

אבנים אלו התלויים על העצים מנסים להעביר למבקר את גודל האסון, כאשר כול אבן בצורה אחרת ובגודל שונה, שמטרתם להעביר את המסר ,כי האנשים אינם שווים וכול אחד הוא ישות בזכות עצמה ושונה מן האחר אך המשפחות והמבקרים קשורים (חבלי התליה) לסיפור האסון .

לחלקה השני של האנדרטה יש לחזור חלק מהדרך ולפנות על שביל מרוצף המתחבר לתעלת המים המובילה לברכת אבני הזיכרון והמזינה את המים בתעלת המים המרוצפת, מסביב לבריכה מעגל פנימי שבו שמונה פלחים המהווים ערוגות דשא ,המחולקים בעזרת שבילי אבן מרוצפים ,שעליהם מוצבים סלעי גיר ענקים המסתיימים במעגל חיצוני .    

בפלחים המקיפים את הברכה מונחים 73 סלעי ענק ,משקלו של כול סלע גיר מגיע בין   10-15 טון ,העיקרון החשוב בביקור לדעתי ,שכול מבקר יחווה את תחושתו והבנתו האישית, בלא שיכפה עליו רעיון אחיד ,כיצד לחוש ולהבין את צורת האנדרטה .

תודה לחברי העמותה ,לאומנים ולמתכננים שעמלו ועזרו בכתיבת מאמר זה

 
 
 
בניית אתרים - שרקור