דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבקעה אתר גלגל המקראית

 

לאתר האטרקציה התיירותית "הגלגל המקראי " שהוקם על גבעה , ניתן להגיע בנסיעה על הכביש היורד מכוון כביש 90 לכוון היישוב נתיב הגדוד , טלפון לקישור לסיור באתר ‏0527906422‏.

גלגל עצמה מופיעה בסיפורי התנ"ך , יש הטוענים כי מקור השם גלגל, בערמת אבנים שהוקמה בידי תושבי האזור הקדומים לצרכי פולחן דתי, בטרם הגיעו אליו בני ישראל בדרכם לארץ ישראל, המהדרים טוענים כי המקום קשור לסיפור המילה של העם ,בעקבות העברת מסר מהאלוהים לכוהנים מציטוט משפט בספר יהושוע " היום גלותי את חרפת מצרים מעליכם וירא שם המקום ההוא גלגל עד היום הזה" ,לידו משערים כי נמצאת גבעת הערלות נקודה שבה נימולו היהודים ,שנמנע מהם המעשה בזמן הנדודים במדבר.

על פי האמונה לאחר המעבר במעברות הירדן, נטלו בני ישראל 12 אבנים כמספר שבטי ישראל, והקימו בנקודה הזאת גלעד ,כתודה על המעבר והחציה המוצלחת בדרכם לארץ ישראל .

סיפור תנכי נוסף הקשור לגלגל ,הוא סיפורו של השופט אהוד בן גרא ,מתקופת ספר שופטים שבו מסופר על רצונו של אהוד בן גרא לשחרר את עם ישראל מנגישותו והשעבוד שהטיל על עם ישראל, מזימתו כללה את רציחת של עגלון מלך מואב , בעומדו בראש משלחת שהביאה את המיסים שהוטלו על העם למלך עגלון.

לאחר שעזב את המלך ,הגיע לגלגל ששימש כמקדש פולחני מואבי וחזר אל המלך וניפגש עמו ביחידות ,במפגש נוסף זה רצח את המלך עגלון לאחר שסיפר לו כי בעוברו במרכז הפולחני גלגל, קבל מסר מאלוהי היהודים שאותו יש להעביר ביחידות , מובן שעגלון השטוף אמונות פולחניות הזמין אותו לשמוע את המסר ושם נרצח.

עלילות הגלגל מופיעות עוד בכמה כתבים תנכיים נוספים ,שהחוקרים משערים כי הסיפורים קשורים למספר אתרים באזור, עד שנחרב הגלגל ביחד עם חורבן ממלכת ישראל במחצית המאה השביעית לפני הספירה ,אך האמונה טוענת כי הסרת קדושת המקום וחורבנו ,קשורה וארעה לאחר רצון אנשי הדת היהודיים ,להסיט את מרכז הכובד הדתי והפולחני לירושלים .

אתר גלעד המקראית

האתר פועל בימי השבוע בימים ראשון-חמישי בשעות 08:00-16:00 וביום שישי בשעות 08:00-112:00 ,רצוי לתאם ביקור להדרכות בתשלום ,מכוון שבימים חמים נערכת פעילות מצומצמת יותר עקב עומסי החום.

האתר שהוקם כיום כגלעד היסטורי, המורכב משנים עשר אבנים שהובאו למקום ,מנקודת החציה המשוערת של בני ישראל במעברות הירדן ,לזכרם של 12 השבטים שחצו את נהר הירדן בדרכם לכיבוש ארץ ישראל , על פי האמונה חצו בני ישראל את נהר הירדן ליד חורבות הישוב הערבי ג'לג'ליה הממוקמת כשלושה קילומטר מחלקה המזרחי של העיר יריחו , על דרך שהוליכה ממעברות הירדן במעברות הירדן שבקרבה למנזר חג'לה בדרכה לתל יריחו .

האתר כולל גם דגם של באר מים מקראית שנבנתה ,שאליה התאספו רועי עדרי הצאן ונשות הכפר המקראי ,לשאיבת מים שתיה שנאספו ממימי הגשם שירד, מקים המיזם עורך סיורים ומספר את הסיפור המקראי של חציית הנהר בידי עם ישראל ,בדרכו לעלייה על אדמות ארץ ישראל וכיבושה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור