דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נהלל הקמת היישוב שימרון

 

בסוף שנת 1935 התכנסה אסיפה בכפר נהלל, על מנת להקים כפר על שם של הנרצחים דוד ויוסף יעקובי על אדמות תל השומרון בגבול שטח הכפר נהלל ,העיר ההיסטורית שנחרבה שומרון ,שכללה כמה מאות דונמים של אדמה, ממש בסמוך ליער הקק"ל ,שאנשי נהלל שומרים ומטפלים בו בחריש ונטיעות חדשות ,על פי ההחלטה כפר נהלל ,נתרמו כשלוש מאות דונם מאדמותיו על מנת שהישוב אכן יקום.

בני הדור השני של כפר נהלל שהקימו את היישוב שימרון ,התאגדו באגודה שנקראה גליל "ארגון פועלים להתיישבות שיתופית בע"מ" כהוריהם באגודת ענווה בכפר נהלל , במהרה הוקמה אגודה נוספת שנקראה "נבטים" ארגון פועלים להתיישבות שיתופית בע"מ שימרון שליד נהלל .

אגודת נבטים היו צעירי עליית בבל ,שהחליטו להתיישב כחקלאים לאחר עלייתם לארץ ישראל ,הם הצטרפו לבנים הממשיכים של בני נהלל בהקימם ישוב חקלאי בתל שימרון ,דרכם החדשה כאנשים חקלאיים ,נעשתה על מנת למשוך עוד צעירים מבני העלייה מעירק ולהפוך לחקלאים ולא לעירונים בדרכם.

על פי מחשבתם של בני העדה הבבלית ,שהמירו את דרכם לחקלאות ולא למסחר, בני העדה בארץ מוצאם טעו בגישתם לתפיסה הציונית ,הכוללת הקמת ישובים ולהתפרנס מעבודת עמל כפים ,תוך הגשמת הרעיון הציוני ,על כן יש להרחיב את ההתיישבות החקלאית ולצרף עוד מבני עדתם לרעיון ההגשמה.

עוד הוחלט כי פרנסתו העיקרית של הכפר החדש ,תתבסס על גידול צאן , יוכשר שטח לגידול פלחה ולתחילת פרנסתם יעבדו אנשי הכפר גם ביער הקק"ל , ובמיוחד בנטיעת היער החדש הגדול שיכלול מיליון עצים ,על שם המלך גורג, בכנס הביעו כעשרים נערים מבני נהלל את רצונם להתיישב בישוב החדש, ומיד החל גיוס מתנדבים נוספים מבני ההתיישבות בעמק יזרעאל ,על מנת שהקבוצה המתיישבת תמנה לפחות כחמישים צעירים.

מיד לאחר הכנס בחג החנוכה עלתה קבוצת הבנים הממשיכים (בני הדור השני) של כפר נהלל ,על הקרקע בגבעת שומרון ומיד הקימה שלושה צריפים לצרכי הציבור ולמגורים, צריף המגורים כלל חמשה חדרי שינה ,הוקם צריף חדר אוכל ומטבח, בצריף השלישי הוקמה האורווה , הנפחייה והמחסן, לישוב נתרמו שני סוסים, עגלה ציוד חקלאי ומכשירי עבודה.

בסוף קיץ 1938 ,הותקף הישוב שימרון בידי כנופיה שמנתה כמאה וחמישים ערבים, שהגיעו מהכפרים הערביים שמסביב ,בני היישוב ונוטרים שמתינו להם בתעלות המגן ופתחו באש כאשר התקרבו הערבים כחמישים מטר מהם, האש שהוטחה בחברי הכנופיה גרמו להם להרים את רגליהם ולסגת, לעזרתם הגיעו נוטרי המודדת שפתחו ברדיפה אחריהם , בנסיגתם עקרו חברי הכנופיה עמודי תקשורת וחסמו את הכביש ליד משטרת נהלל.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור