דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נהלל סיפור העלייה לנקודת היישוב הקבועה

 

החלוצים שהתיישבו בסוף שנת 1921 על הקרקע הזמנית ,מנו רק כשמונים אחוז ממספר החברים בגרעין ,חלקם מקבוצת קובנה (אחווה) חברי החלוץ שעלו לארץ מליטא בשנת 1920,קבוצה שעברו הכשרה בחדרה התיישבו בישוב הר כנרת ליד מעין פוריה, ושלסוף חלקם התיישבו בנהלל .

חברי הקבוצה שהתיישבו בנקודה הזמנית בגבעת הכיבוש ,ברעו עוד כמאה שלושים דונם עליהם נטעו כרמים, ומטעי עצי פרי שמנה כאלף עצים, כמה דונמים של גני ירקות וכשלושת אלפים וחמש מאות דונם של גידול פלחה של גידולי חציר ופול ומספוא , חלקם נקטפו בתלישה בעבודה ידנית וחלקם במכונות קציר.

את הכפר תכנן האדריכל ריכארד קאופמן ,בצורת מעגלים של כביש טבעתי סביב נקודה מרכזית, שמימנה יוצאים כעין קרניים של שמונה שכונות שבכול שכונה בין 9-10 נחלות , רק לאחר מכן, לקראת סוף שנת 1922, עברו המתיישבים לנקודת הקבע של נהלל כיום.

את שרותי התחבורה הציבורית (האוטומובילים) לכפר וחזרה סיפקה בשנת 1923 חברת גראג' טבריה שהפעילה שרות יומי בין חיפה לטבריה תוך מעבר בנצרת ובנהלל, בעלי החברה היללו את כלי הרכב שבידם המספקים נוחיות בהוסיפם שמי שנסע והשתמש בשרותם יתמיד לנסוע אתם.

בהמשך נפתח קו התחבורה של "הקואופרטיב להובלת נוסעים" ,שפרסם את לוח הזמנים לנסיעותיו בקו חיפה טבריה שיצא בשעה 08:30 בכול בוקר ,תוך עצירה בישובים נהלל ,גניגר ,עפולה וכפר תבור,

כאשר עלה כפר נהלל על הקרקע בישוב הקבע ,מנה עדר הבקר (בעיקר פרות חולבות ) כשבעים פרות שנה לאחר מכן הכפיל העדר את מספרו, ושלוש שנים לאחר מכן מנה העדר כשלוש מאות פרות ועגלים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור