דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נהלל סיפור גדוד העבודה שיבש את ביצות כפר נהלל

 

גדוד העבודה שהקים בהמשך את קבוץ משמר העמק , חברי גרעין השומר הצעיר שהתלכדו בעת סלילת כביש נווה שאנן וחיפה וחברי קבוץ א' (ממייסדי בית אלפא ) עם חבריהם ויצרו את קבוץ ב' ,שיישב והקים את שער העמקים, קבוץ שהוקם בידי גרעין מהשומר הצעיר בשנת תרפ"ז 1927,בעת ההתארגנות של הגרעין בשנת 1922 הם עברו לנהלל ועבדו ביבוש ביצות ולאחר מכן הם התיישבו בנווה שאנן ליד חיפה. 

במחצית יוני 1922 הסתיימה העבודה לסלילת כביש נווה שאנן לחיפה ,ואנשי קבוצת העבודה קבלו על עצמם את העבודה בייבוש הביצות מסביב לנקודת הישוב הקבועה של כפר נהלל, חברי הקבוצה הקימו מחנה עבודה שהורכב ממעגל שבו הוקמו אוהלי המגורים ולידם צריף המטבח וחדר האוכל ובמרכז המעגל הוקם שובך יונים.

חברי הקבוצה עבדו כשלוש שנים ביבוש הביצות והכנת השטח לעבודת הגידולים החקלאיים, נטעו עצי אקליפטוס ועבדו בהכנת תעלות ההטיה ובפעולת ייבוש הביצות, בשיטת הדרינג' (תעלות הניקוז וההטיה ),בעזרת המהנדס ברייר ,מכסף שהוענק בידי הקק"ל לטובת מפעל הייבוש, מספר הפועלים שגויס למפעל הגיע למאות אחדות . עד שעברו לעבודתם החדשה בבניית שכונות בעיר עפולה .

חברי הקבוצה החלו את עבודתם במחצית שנת 1922 וסיימו את עבודתם במחצית שנת 1925,בבדיחות הדעת סיפרו חברי הקבוצה שהחליפו את הפטיש והלום באת חפירה ומכוש, חודש לאחר ההגעה החלו להקים צריף לילד שנולד לפני שהגיעו לעבוד בנהלל, ולילדים שייוולדו במקום עבודתם החדש.

קשרים חברתיים לא נוצרו בינם לבין מקימי כפר נהלל, מכוון שאנשי נהלל לתפיסתם ראו בעבודת החקלאות את דתם, מאחר ורובם בני המושב עברו הכשרה ועבדו קרוב לעשר שנים בעבודות חקלאיות ואילו אנשי גדוד העבודה באו לעבוד בעבודה לפרנסתם, וראו בעבודתם רק אמצעי כלכלי ,עד שיתיישבו בשטח שהוקצה להם להקמת הקבוץ באדמות אבו שושא (קבות משמר העמק) הוויכוח הנצחי על האידאל להתיישבות בין הקבוץ למושב, בערבים היו מתכנסים חברי קבוצת העבודה בגורן של כפר נהלל ,לערבי שירה ומחול.

חודש לאחר בואם לעבודת ייבוש הביצות חלו כעשרים מבני הקבוצה והועברו לבית החולים המקומי (אוהל המרפאה) ,מספרם של החולים גבר וכתוצאה מכך חסרו ידיים עובדות במלאכת הייבוש , את טעמו המר של החינין, הסיר במעט כוס קקאו מתקתק ,בעת ההתכנסות היומית שנמשכה לשעות הלילה המאוחרות, שאליה הגיעו אף החולים .

שלושה חודשים לאחר הגיעם לביצות נהלל, החלו בקבוצה הוויכוחים האידאולוגים לצורת החיים היום יומיים שראוי שיהיו בקיבוץ שהושתת על שותפות ברכוש ובאידאל ,לכן חשבו מספר חברים ,כי בכדי להדק את הקשרים וההתלכדות הנפשית, יש לבנות צריף מרכזי שישמש ללינה וימנע את התרחקות חברי הקבוצה והתלכדות לסיעות באוהלים לאחר שעות העבודה .

ויכוחים אלו יצרו בקיעים בין חברי הקבוצה שהחליטו על עזיבה ,משום שהאידאל של ההתכנסות הפנימית ללא אפשרות מרווח פרטי מועט לאנשים , עשרה חברים נטשו את הקבוצה והעבודה וקראו לעצמם הפשוטים חסרי האידאל , בני הקבוצה ראו בעוזבים אנשים חלשים והתלכדו עוד יותר ברעיונם הקיבוצי המשותף.

תנאי המחייה של חברי קבוצת העבודה לא היו קלים, הבוץ לאחר ירידת הגשמים שנוצר מחוסר החלחול באדמה של המים, יצר בעייתיות להלך על האדמה, ממתינים לחלוקת מנת האוכל מחוץ למטבח גם בגשם ,אוכל שבושל מעל זרדי עץ שנלקחו מהיער הסמוך ,מחוסר האפשרות לכוון את חום הבערה ,נצלה האוכל ונשרף לעיתים קרובות.

אפילו צריף האוכל היה חסר גג מעץ והוא כוסה ביעות ברזנט שדלפו על ראשי הסועדים, האוהלים הישנים נקרעו בסופות ודלפו מים מהחורים שנוצרו, לעיתים על פי האגדות נותרו אנשים ללון מתחת לכיפת השמים ,בעת שהחמור שנקשר ליתדות האוהל ,החליט כי הוא רוצה להסתובב בשדות, ועקר את האוהל ממקומו וסחב אותו אחריו בטיולי הירח שלו.

אל קבוצת העבודה הצטרפו צעירים חברי השומר הצעיר, שהטיפו לליכוד השורות ובקיבוצי השומר הצעיר שהוקמו בעמק יזרעאל, במחצית שנת 1925 התיישב הגרעין שמנה כשישים חברים וששה ילדים, בתחומי האדמות של עפולה ,שם חיכו לקרקע שהובטחה להם התנחלות זאת בוצעה ,למרות התנגדות אנשי עפולה שטענו כי זאת הסגת גבול ,מכוון שעל השטח תכננו לבנות את בית האופרה.  

בשנת 1926 נתקבל האישור לעלייה על הקרקע באבו שושא , חמש עשר חברים יצאו להקים את נקודת היישוב , כמקום שנבחר כנקודת עליית הקרקע לקיבוץ שער העמק ,שהיה רחוק מעט משאר הישובים על הכביש שבין חיפה למגידו ,כיום על כביש 66 ממערב למזרח ומכיוון ששנה גשומה הייתה בזמן הקמת היישוב , הממטרים הרבים שירדו גרמו לנתק היישוב ולמחסור במזון ומצרכים. 

לא מעט מתנגדים היו להקמת היישוב משמר העמק שכונה משמר השומר הצעיר ,מבין עסקני ארץ ישראל ,כנגד הלחצים שהופעלו בידי ההסתדרות ,להקמת היישוב במהירות ובחופזה, אחד המתנגדים למהלך היה סמילנסקי שטען שיש לתת את הדעת למיקום היישוב ואין ליישב תחת לחץ של גופים בהסתדרות וחולמי החלומות ,כיוון שהיישוב היה מרוחק מישובים אחרים והדרך אליו הייתה בעייתית.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור