דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נהלל אגדה מקדימה לרכישת האדמה

 

בשנת 1920 כאשר דנו בחיפוש שטח להקמת כפר נהלל , הוחלט להוציא משלחת שתבחן שלושה מקומות לרכישת האדמה, לצורך זה הצטיידו ההולכים במפת תיירות שהשיגו במאמצים רבים, לעבודת החיפוש יצאו אורי יעקב  (זסלבסקי) ואליעזר שוחט לבדוק את אדמת כפר ג'ליל הערבי .

כשחזרו הגישו דוח שבו לא גילו התלהבות מהמקום, ויצאו שוב לסיור באדמות העמק בתחילה יצאו עם חברם יוסף סליבקה ,לאדמות עין ג'אלוד (עין חרוד) משם המשיכו לסייר באדמות תל אלפאר (תל יוסף) משם המשיכו לסייר באדמות בית אלפא, ולסיום ביקרו באדמות מהלול (כפר נהלל) .

בשובם הביאו את התרשמותם בכתב ליעקב טהון ממנהלי הכשרת הישוב, ולשאר חברי הקבוצה , חלקם של החברים עבדו בבית הספר החקלאי מקווה ישראל ,חלקם שעבדו בהכשרת שטחים ב דגניה, כנרת, מרחביה, חולדה, בן-שמן שעבדו באותה העת בסלילת הכביש חיפה ג'דה ,והתגוררו במחנה העבודה "סלע"  שבקרבת יגור .

התחיל וויכוח איזה אדמות ישמשו להקמת הכפר נהלל, אלו שעבדו בסלילת הכביש חשבו שאזור יגור מתאים לכפר בתמיכת האגרונום יצחק וילקנסקי  , אך מנגד   אלו שישבו במקווה ישראל   טענו כי אדמת מהלול מתאימה יותר , אי לכך הוחלט להוציא משלחת נוספת שתתרשם מאדמות יגור ומאדמות מהלול.

בין חברי המשלחת נמנה אליעזר ליפא יפה , שהגה את צורת ההתיישבות החדשה של הכפר השיתופי, לאחר הסיור השני החליטו חברי המשלחת כי הקמת כפר נהלל תהייה באדמות מהלול, אליעזר יפה טען בנימוקיו כי אדמות יגור קרובות מדי לטעמו לחיפה ולכן פחד שתהיינה להם השפעות עירוניות על צורת ההתיישבות.

באספת ההקמה של גרעין ההקמה לכפר נהלל שהתקיימה במחנה סוללי הכביש "סלע" ליד יגור ,התכנסו החברים שהיו מעוניינים להירשם לקבוצה ולאחריה נרשומ ברשימה הראשונה חברים לעלייה על הקרקע במהלול.

למרות שהרופא הלל יפה התנגד למיקום עקב הביצות ומחלות המלריה שקוננו בהם, עוד התנגדות למקום הגיעה מהנהלת פיקא שהציעו אדמה חליפית באזור השומרון ,אך חברי הגרעין דחו את הרעיונות והחליטו כי אדמות מהלול יתאימו כמקום הקמת כפר נהלל.

מכוון שבתחילה לא התאפשר לשלוח את כול חברי הגרעין לייבש את הביצות בנקודת ההתיישבות עקב מחסור בכסף, הוחלט כי 20 חברים מקבוצת הרווקים יהיו הגרעין הראשון להקמה ,חברת הכשרת הישוב, מימנה את שכרם ודמי המחייה של החברים הרווקים בתחילת הדרך.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור