דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבת אסתר שטורמן (בקר –ריינין )

 

אסתר שטורמן (בקר –ריינין ) אחותו של חיים שטורמן ,נפטרה בשנת 1973 ,ונטמנה בקיבוצה כפר גלעדי בחלקת השומר , לאחר פרק הנדודים עם המשפחה מרוסיה לארץ ישראל ,האחיות אסתר, שפרה וחיה עזבו את בית המשפחה בשכונת נווה שלום שביפו ,ויצאו לעבוד כחלוצות לעבוד במושבה ראשון לציון בבציר ענבים, בקלוף שקדים ובקטיף.

בכול סוף שבוע היו האחיות עושות את דרכם לביתם שבשכונת נווה שלום בעיר יפו,אסתר עבדה כחלוצה גם במושבות יהודה , בעת שהחלה הנהירה של עולי העלייה השנייה לגליל ,אספה האחות שפרה הבכורה את אחיותיה אסתר ושרה ובייחד עלו לגליל והצטרפו לקולקטיב המושבה סג'רה , שם הצטרפו לארגון בר גיורא שקדם לארגון השומר ובהמשך הצטרפו לשומר, בסג'רה ביחד עם אחיותיה השתלבה בעבודות חריש ,סיקול ועבודות קרקע ושדה הקשות גם לגברים.

תפקיד נוסף מלאה אסתר בעת שהתגוררה בס'גרה ,ברכישת נשק והברחתו בעת שנסעה לדמשק ברכבת ,שם רכשה את כלי הנשק והבריחה אותו עמה, בימי השבת היו יוצאים החברים והחברות מארגון השומר לשדות עם כלי הנשק במסווה של טיולי פיקני ושם בשדות התאמנו בהפעלתו ובירי.

בעת היציאה לשטח לעיני הכפריים הערבים שבסביבה ,והנשק בידיהם היו מעבירים את הנשק בין החברים והחברות ולערבים נראה היה שליהודים בס'גרה היה מלאי נשק בלתי נדלה ,על דרך הדמיון והגוזמא הערביים.

ותיקי מסחה מספרים, כי בתקופת הריב בין היישוב ליישובי הערביים ,בעקבות תקריות השוד והרצח, גויסו חלק גדול מבחורי היישובים בגליל ובעמק וייצאו להגנת מסחה, למרות שניתנה פקודה שרק גברים יגיעו , התייצבו אסתר שטורמן וחברתה וציפורה בקר עם חבריהם מס'גרה מארגון בר גיורא שקדם לשומר להגנת מסחה ,בטענם כנגד המתנגדים ,כי הנושא הוא מלחמה לקידוש השם ולא מין הלוחם.

כאשר עזבה אסתר את סג'רה ,ניהלה כאם בית   בקומונת חלוצים ביישוב מצפה, אז גמל בה הרעיון כי עליה להצטייד באקדח כיאה לחברת ארגון השומר, על מנת להגשים את הרעיון יצאה לעבוד בזיכרון יעקב וחסכה כסף לקניית האקדח, בתקופה זאת נישאה שרה לצבי בקר ,ונדדה עמו במושבות בארץ ישראל.

כאשר נהרג צבי בקר בעבודתו כשומר בשנת 1918,עקרה אסתר ביחד עם שלושת בנותיה ועברה להתגורר בתל עדשים וכאשר התפרק היישוב עקב המחלוקת לעבודת שכירה של פועלים בישוב, עקרה אסתר לקבוץ כפר גלעדי .

בשנת 1927 עקרה אסתר לתל אביב ונישאה לבעלה השני ריינין ,שם ניהלה את סניף בית הפועלות בגבעתיים   ולימדה חקלאות בבית הספר החקלאי של גבעת השלושה, משם עברה עם בעלה ובנה שקבל את המנוי לנהל את בית החולים בעפולה.

כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה התגייס בעלה ריינין לצבא הבריטי ,אסתר עברה להתגורר בקבות אשדות יעקב , ובזאת תם פרק החלוציות והחקלאות והמעבר לעיר רמת גן שבו השתקעה ,שם החלה בפעילות הפוליטית במסגרת ארגון האימהות העובדות , עד שנפטרה ונקברה בבית הקברות קבוץ כפר גלעדי בחלקת השומר. 
 
 
בניית אתרים - שרקור