דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבת חיה שטורמן (ברשדסקי )

 

הבת הראשונה במשפחה שעלתה לארץ ישראל בשנת 1905 כשנה לפני שמשפחת שטורמן עלתה לארץ ישראל, לאחר עליית המשפחה הצטרפה חייה לאחיותיה שפרה ואסתר ויצאו לעבוד   במושבה ראשון לציון בבציר ענבים, בקלוף שקדים ובקטיף.

בכול סוף שבוע ,היו עושות את דרכם האחיות לביתם שבשכונת נווה שלום בעיר יפו, בעת שהחלה הנהירה של עולי העלייה השנייה לגליל ,אספה האחות שפרה הבכורה את אחיותיה אסתר ושרה ובייחד עלו לגליל והצטרפו לקולקטיב המושבה סג'רה , והשתלבו באגודת השומר, בעבודות חריש ,סיקול ועבודות קרקע ושדה הקשות גם לגברים.

לאחר מותו של האב אברהם ,עזבה המשפחה את המגורים בנווה שלום ועברו להתגורר בקומונה בחוות סג'רה שבו התגוררו שלושת הבנות שפרה ,שרה ואסתר לאחר שעזבו את ראשון לציון ,כחלוצות וחברות ארגון השומר ,חיים הבן הצטרף לעובדי חוות סג'רה .

לאחר הסכסוך במושבה סג'רה בנושא העסקת פועלים שכירים, עזבה חיה בשנת 1910 את סג'רה ועברה כחלוצה עובדת בשדות חוות כנרת, חיה נפטרה בשנת 1959 .

גואל הקרקעות יהושוע חנקין החליט לתמוך ברעיון ולעזור ולתמוך בפעילות הקבוצה,חנקין בזכות עבודתו ברכישת האדמות היה בעל משקל בהגשמת ההתיישבות היהודית על האדמות שנרכשו מהערביים,הפעיל את כובד משקלו על אליהו קרוזו מנהל חוות סג'רה מטעם הברון על מנת להחכיר חלק מאדמות סג'רה וציוד חקלאי למשך שנת עבודה,לקבוצת היהודים שעלו והתיישבו בחווה השיתופית .    

למרות הקשיים הפיזיים בעבודה הקשה בחווה בקשה מניה להשתלב בעבודה כשווה בין שווים בעבודות גבריות, למרות היותה אישה,להגשמת הרעיון מניה עבדה גם בחרישה עם צמד שוורים,זאת לאחר ששכנעה את מנהל החווה ללמדה את מלאכת החרישה ,למרות שהנשים החלוצות במושבות ,לא אהבו את הרעיון לשוויון מהסוג הזה בגלל מגבלות פיזיות,אך עיקר קצפן היה ,כי בדרכה זאת ,מניה אינה מקדמת את מעמדן של הנשים..

למרות התנאים הקשים ,הצליחו חברי הקבוצה השיתופית במעשיהם והצליחו לסיים את שנת השכירות ברווח קבוצתי,אך הרעיון של הגנת המושבות והישובים החקלאיים היהודיים בארץ ישראל קרם עור וגידים,וחברי הקבוצה שהקימו את ארגון בר גיורא בשנת 1907 שבו הייתה רק אשה אחת מניה שוחט,כיוון שהכניסה לנשים לארגון הייתה חסומה.

שנה לאחר הקמת ארגון בר גיורא בשנת 1908-9 ,יסדו את ארגון השומר , כתוצאה מכך החליטו שוכרי אדמת סג'רה ,לפזר את הקומונה והתפזרו ברחבי ארץ ישראל ,למען מטרת הקמת ארגון השמירה היהודית על היהודים ורכושם.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור