דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עין חרוד החיים ממשיכים

 

בשנת 1925 נערכו חגיגות להקמת הקבוץ ,שבמסגרתם הופיעה תזמורת ומקהלה בניצוחו של המנצח רבינוביץ , לאות תודה הכינו במשק שרביט מנצחים מעץ משובח שצופה בכסף אשר ניתנו בהוקרה לעבודתו של המנצח , על השרביט נחרטו המילים בהוקרה למנצח רבינוביץ מאנשי עמק יזרעאל.

בתחילת שנת 1926 החלה הקמת מבנה הרפת בגבעת קומי ,רפת שתכלול כחמישים פרות חולבות ,עוד החלו בבניית 85 מבני קבע למגורים בנקודת הקבע, בקבוץ עין חרוד באוקטובר 1926 ,החליטה האספה הכללית ,להקים ישוב קיבוצי נוסף לאחר הפסקה של חמש שנים שבו לא הושקעו כספים מתקציב הקבוץ למטרה זאת, על פי החלטת המזכירות ,בתוכנית להקים ישוב קיבוצי שבו יתגוררו כמאה וחמישים משפחות, לצורך זה מבקשים חברי ההנהלה לקבץ בחזרה עובדים מפלוגת עין חרוד ,העובדים בשליחויות ברחבי ארץ ישראל .

ביולי 1927 יצאו בקול קורא של צירים חברים במזכירות הקבוץ , כנגד החלטות מועצת הקבוץ ,בטענה כי בקבוץ עין חרוד ,כי לאחר ההתפלגות שהייתה בפלוגת העבודה, נוצר פלג המתקרא משק חרוד ,שהחליט כי הוא אינו שייך מנהלית לקבוץ, ללא הצבעה באספת הקבוץ, עוד טענו חברים אלו כי לא נערכה הצבעה המוכיחה כי יש רוב למתנגדים בפלג החדש , ליצני העמק הוסיפו משפט לתיאור המחלוקת שפרצה בקבוץ על רקע כלכלי " כסף בורגני בתוספת אחווה פרולטרית ,גורמת לחור בראש וזהו קבוץ עין חרוד ".

טענות נוספות כללו התנגדות צרוף חברים חדשים למשק במעמד של קבועים, כאשר קיימת האפשרות לקבל עובדים זמניים לעונות שבהם נדרשת עבודה מאומצת עונתית, כך שתמנע הגדלת מספר חברי הקבוץ.

הרבה התלבטויות עברו בין חברי הקבוץ בנושא ,ההצטרפות לקבוץ המאוחד הארצי במיוחד מצד חברי השומר הצעיר, לאחר שנים של התלבטות נערכה הצבעה בשנת 1928 בין חברי הקבוץ, שבה נקבע רוב למצדדים להצטרפות לקבוץ המאוחד ,(חלק מחברי הקבוץ נמנע בהצבעה או התנגד) .

פחדם של המתנגדים היה לנתק בינם לבין חבריהם בגולה ועיקר דאגתם שהקבוץ יאבד את צביונו ורכושו, עוד טענו חברי הקבוץ כי יש להיכנס לאיחוד מנקודת חוזק ולא מנקודה שבה היו מפוזרים חברים רבים מפלוגת העבודה בעבודות שמחוץ לקבוץ .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור