דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה רובע טארוואק Targowek

 

בפולנית רובע Targówek ,רובע הממוקם בחלק הצפון מערבי של העיר ורשה ,שטחו של הרובע כעשרים וחמישה דונם ומספר תושביו מעל מאה עשרים וחמש אלף תושבים, קורות הרובע שזורים בקשר עם שני מחוזות פראגה שהתאחדו לרובע אחד, תחילתו של הרובע קשורה לכפר חקלאי שנקרא על שם האציל שהקים אותו Targowy Mały ,במאה הארבע עשר עד המאה השמונה עשר ,שאז עבר לרכושם של בני משפחת לובומירסקי והמלך סטניסלאוס אוגוסטוס פוניאטובסקי.

הקשר בין פראגה החדשה והאזור נותק מעט בזכות הגעת הרכבת בשנת 1895 ,שנסללה לאורך הגדה של נהר הוויסלה לחלק הדרומי של פראגה שכתוצאה מכך הוקמו מפעלי תעשייה ונבנו בתים בעבור הפועלים במפעלים ,כתוצאה מהבום התעשייתי הצטרפה פראגה הדרומית לתחומי העיר המוניציפאליים של ורשה בסוף המאה התשע עשר .

אזור פראגה שמצפון למסילת הרכבת והאזור החקלאי של טארגובק נותרו מאחור, אך האזור התרחב וביחד גם עם אזור ברודנו נבנו בה בתי מגורים לפועלי הצווארון הכחול, התפתחה בה תעשייה קלה של בעלי מלאכה ומפעלי עזר ,שסיפקו שירותים לפראגה הדרומית התעשייתית ,אזורים אלו צורפו לורשה לאחר שפולין הוכרזה כרפובליקה לאחר מלחמת העולם הראשונה.

בזכות הצטופפות האוכלוסייה הענייה של עובדי הכפים באזור טארגובק ופראגה הצפונית נוצר מצב של אזור עני ,מצב שהשתנה בשנות השבעים כאשר מועצת העיר וורשה החליטה לפתח את האזור ולבנות בו בנייה מסיבית של בתי מגורים רבי קומות ודירות נוחות ,בשכונות חדשות הנושאות את השמות פארק טיבולי, פארק ללני, קלונובה אלג'ה ואחוזה של וילנו , פועל יוצא מפיתוח מסיבי גם של תשתיות האזור, כתוצאה מכך השתנתה התדמית של הרובע ההיסטורי הישן והמוזנח , שהפך בזכות הפיתוח לאזור אופנתי למגורים ומחיה .

ברובע המשופץ נבנו כיכרות , מזרקות שופצו כבישים ונבנית בה תחנת רכבת גדולה שיעזור לאזור התעשייה הקלה Targówek Przemysłowy   שבתחום הרובע ,רשת כבישים טובה מאפשרת קשר רציף ומהיר ממרכז ורשה לרובע, לפיתוח הרובע נוספו רחובות ושופצו הרחובות הקיימים, כתוצאה ממחירי קרקעות נמוכות יחסית בחרו חברות גדולות ובין לאומיות להקים בהם משרדים ומרכזים מסחריים.

בנוסף נפתחו ברובע מרכזי קניות כמו: קארפור, קסטורמה, איקאה, דקתלון, OBI , צ'ארג'וק צ'ה, ובית הקולנוע המודרני Silver Screen Cinema , שלושים אחוז משטח הרובע כולל שטחים ירוקים ופארקים יתרת השטח מחולק למגורים ,מסחר ותעשייה.

השטחים הירוקים מחולקים בין :

יער ברודנובסקי Bródnowski , ניתן לראות ביער שרידים של התנחלות מבוצרת מהמאה העשירית , של היישוב ברודנו שהוא כיום היישוב ההיסטורי היחידי ,שנותר מתקופת הקמת הכפר החקלאי בפרוורי ורשה העתיקה, שרידים אלו משוערכים לסוף המאה התשיעית, בעת שהוקם הכפר החקלאי ,ושרידי הביצורים התיקים של הכפר מהמאה העשירית, כמו כן שרידים של תקופת ימי הביניים.

פארק ברודנובסקי Bródnowski , פארק הממוקם במרכז אזור אחוזת ברודנו ,שטחו מעל ל 25 דונם , המושכים אליו בזכות מגרשי הספורט הגדולים שבו כולל מגרש הספורט על שם בתולת הים סירנקה ,בטחיו הירוקים נערכים אירועים ומופעים גדולים לרווחת  התושבים ברובע , בפארק הוקם גן פסלים ,במקור פרויקט של אמנים מתושבי הרובע ועובדי המועצה המקומית והאמן פאבל אלתמר ,ובשיתוף המוזיאון לאמנות מודרנית בוורשה

פארק וויצ'ה Wiecha Park ,פארק שעבר שיפוץ יסודי בראשית המאה העשרים, תוך החלפת ספסלי המנוחה הוקמו פרגולות שמש, נשתלו ערוגות פרחים, נשתלו עצים ושיחים ושופצו ארבעת המזרקות הממוקמות בפארק.

פארק טייל וויסלה ברובע טארוואק , פעולות פיתוח השטח הגובל בגדת הוויסלה ,החלו תוך יצירת פינות לאורכה של הטיילת ובנייה של פינות מנוחה ,נסללו מסלולי רכיבה ונקודות להשכרת אופנים, מבנים דקורטיביים ומזנונים ,גנים חדשים נבנו בחלק מהרחובות ברובע כולל גינות מודולריות ירוקות .

בית הקברות ברודנו Bródno Cemetery

בית הקברות הנחשב כגדול בעיר ורשה ,המשתרע על שטח שגודלו כמאה ושלוש עשר דונם שקבורים בו גם אישי ציבור ,ספורטאים ,מדינאים ,אנשי כמורה ועוד ועוד, בבית הקברות נמצאת מצבתו של אברהם יעקב שטרן ,שהיה מתמטיקאי שהמציא את המחשבון (חשבוניה) קבר הנחשב לקבר היהודי הקדום ביותר שנותר בעיר ורשה.

כנסיות ברובע טארוואק

לבית הקברות צמודה כנסיית סנט וינסנט דה פול שנפגעה קלות בעת המלחמה, ברחוב Księcia Ziemowita שרובע ממוקמת כנסיית התחייה Church of the Resurrection שנבנתה בידי סוללי מסילת הרכבת חלקה מבולי עץ שנותרו מהפיגומים ששימשו לבנות את צריך הכנסייה, ולידה ביתו של הכומר שנבנה מאבני הריסות הקתדראלה האורתודוכסית שניצבה בכיכר Saski Square .

כנסיית ישו המלך ברובע,היא אחת משלוש הכנסיות שהוקמו לזכר קרבות בהיסטוריה הפולנית, כנסייה זאת נבנתה על מנת לציין את המלחמה כנגד הצבא הבולשוויקי הרוסי לאחר המהפכה הרוסית ועליית הקומוניסטים לשלטון בפרוורי ורשה ,מלחמה שהסתיימה במפלה לצבא הקומוניסטי, בקרבתה של הכנסייה ניצבת האנדרטה Miracle on the Vistula monument לזכרם של החיילים הפולניים שנפלו בקרב זה שהוקמה בתרומת תושבי הרובע בשנת 1925, ליד הכנסייה נבנה בית הכומר, שנבנה מחומרים מהריסת הקתדרלה האורתודוכסית בכיכר סאסקי.  

עוד אטרקציות ברובע טארוואק

לטובת ילדים ובעלי מוגבלויות נפתחו בריכות שיקומיות, במקביל לבריכות שחייה רגילות לרווחת התושבים, ברובע נבנתה כנסייה חדשה יחסית ששמה St. Vincent de PaulThough Targówek , אתרים לביקור תיירותי שומרו כמו : בית העץ wooden Paprocki הממוקם ברחוב 18 Biruty Street שריד של בתים מלפני מלחמת העולם השנייה,

ברובע Targówek נערך אחת לשנה טורניר בנוסח ימי האבירים הנקרא Tournament for the Sabre of King Sigismund III Vasa ,שבסיומו נערך פיקניק המוני אם אצטלה של ימי הביניים.

ברובע פועלים מרכזי תרבות כמו : תיאטרון הרמפה Rampa Theatre ,שנבנה בתחילת שנות החמישים, ושימש גם כמרכז תרבות , מרכז תרבות שוויט Świt שהוקם לפני חצי יובל שנים, והמרכז האחרון שנבנה לפני מספר שנים הנקרא Zacisze  .

ברחוב נפרייטובה Nefrytowa ,בעת ששופצה אחוזת אלסנרו Elsnerów ,נתגלתה האנדרטה בצורת חצי גליל מאבן לבנה, שהוקמה בעבר לזכרו של המלחין הפולני לז'וזף אלסנר שעל פי האגדות ,שימש כמורה למלחין הפולני המפורסם פרדריק שופן, השטח שהאחוזה נמצאת בו הושכר או ניתן לו בתקופת השלטון של הצאר הרוסי בורשה, למלחין אלסנדרו במחצית המאה התשע עשר, בתמורה למחווה זאת ,באחוזתו טוענים התושבים הוא כתב את יצירתו הגדול שנקראה הפסיון של אדוננו ישוע המשיח ,שהוקדשה לצאר הרוסי ניקולאי הראשון.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור