דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

וורשה סיור לאורך גדות הוויסלה Vistula Rive

 

מעט היסטוריה וגיאוגרפיה לנהר הוויסלה

מקורו של הנהר במורדות בוראניה גורה, ההר השני בגובהו בבסקיידס השלזית, 85 אחוז ממסלולו עובר בשטחה של פולין, בזרימתו צפונה זורם הנהר דרך החופים הכפריים של דרום פולין, דרך   העיר קרקוב ועד לעיר וורשה, ומשם ממשיך במסעו אל הים הבלטי דרך יובליו הרבים שמימיהם נאספים מהחיבור   לשטח הניקוז של נהר האודר על ידי תעלת ביידגושץ, המנקזת בחלקה המזרחי את הנהרות Narv ו Bug ,ומשם בדלתא ממערב לגדנסק.

שימושים שונים לנהר כנתיב מסחרי כלכלי ראשי במדינות מזרח אירופה, שבו מועברים סחורות על ארבות   : מינרלים, פחם ופלדה מערים תעשייתיות כגון פלוק ,על מנת לקשר ולהתחבר עם המדינות הגובלות עם הים הבלטי ולשמש מעבר לנתיבי המים של מזרח אירופה דרך תעלת הדנייפר-באג .

נהר הוויסלה מתחבר לנהר האודר דרך נהר הברדה, תעלת ביידגושץ, ונהרות נוטק וורטה בשנות השישים סיכמו פולין, גרמניה ורוסיה על הקמת קווי תובלה ימית מסודרת במעברים בין המדינות ,כאשר פולין קישרה והוזילה את מעבר הסחורות והחומרים מהמרכזים התעשייתיים שלה בדרום המדינה ,אך בעיקר למנוע אסונות בתחבורה ובשינוע הימיים בנהר הוויסלה.

סוגים שונים של צמחיית מים התפתחה בנהר הוויסלה, בנהר חיים כארבעים סוגים של דגים כאשר הנפוץ ביותר הוא דג הטורבוט לאחריו הדניס ,הפורל והסלמון ,סוגי דגים חודרים החיבור לים הבלטי ,אך הם ממש בדלתא המחברת את הים לנהר והם בכמויות קטנות מאוד.

נהר הוויסלה זורם לכוון העיר ורשה ,בשני נתיבים ההופכים לנתיב אחד החוצה את העיר לאורך 28 קילומטר, אורכו הכללי של הנהר מעל לאלף קילומטר, כאשר הגדה הימנית שבעיר ורשה היא מקום הולדתו של רובע פראגה ,שתושביו הרואים את עצמם כוורשאים אמתיים ששמרו על הגחלת הפולנית, בעצם בידודם שהחל במאות הקודמות, מהעדר אפשרות לחצות את הנתיב המימי ,פרט לרפסודות או מעבורות עד שהוקמו הגשרים.

מולם בגדה המערבית היא מקום מושבה של העיר העתיקה ושכונות  מוקוטוב וזוליבורז תושבי ורשה אלו ,מסתכלים על תושבי פראגה בעליונות, המופגנת כלפי שכונת עוני שתושביה בעלי הצווארון הכחול,

זרימת נהר הוויסלה במיוחד בחורף גורמת לנהר לעלות על גדותיו ולגרום להצפות לעיתים קרובות, אומנם נבנו מספר חומות מגן אך הן לא מספיקות ואינם מונעות לחלוטין את תופעת ההצפות לשטחים שבגדות הנהר, ולפעמים הצפות אלו ,מנתקות את הכביש המהיר שעל גדותיו המוליך לעיר, הכביש הממוקם בגדה השמאלית הנקרא  Wislostrada .

תופעה נוספת הרסנית היא זרימת המים במהירות בערוצים שבו שיפוע הערוץ גבוה יחסית בין גדות שגובהם בין 200-300 מטר ,עד כניסתם לדלתא שרוחבה עד תשעה קילומטר ,מים אלו קופאים בחורף ,ובאביב בעת ההפשרה נעים גושי קרח בחודשים אלו ופוגעים בסוללות ובגשרים ,אל מול התופעה ההרסנית הזאת נלחמים הפולנים משנות השמונים על מנת לצמצם את הפגיעה וההצפות שלאחריהם.

שיטפונות כבדים מעליית מפלס המים ומהפשרת הקרח בחורף, התרחשו בשנים 1924, 1934, 1947, 1960, 1962, 1970, 1997 ו -2010, כיום נבנו מספר מאגרי אחסון לעודפי המים בעמקים וביובלי ההרים, המיועדים לנטרל שיטפונות .

הצפות אלו גורמות לפולנים ,לאי הקמת מבנים בקטעים בעייתיים שלאורך הגדות ,ואלו נותרות בחלקם כמו שטח כפרי ,שבתקופת הקיץ הופכים קטעים מסוימים לחופי רחצה,שערי כניסה  מצפון לגשר Lazienkowski או מדרום גשר Poniatowskiego ,על גדות הנהר ממוקמים מזחי סירות סיור ושייט ,ברים ,מגרשי משחקים ומסלולי רכיבה לאופנים, בעת הביקור בכיכר הישנה (הטירה) ניתן לרדת במדרגות לגדת הנהר ולחזור במדרגות הנעות לרחוב הסולידריות Solidarnosc street .

הגדה בחלקו הימני של נהר הוויסלה בעיר ורשה , משמש לקייט ,כמו כול חוף ים רגיל,לאורכו ניתן לדווש במסלולי אופניים, להשתזף ולרחוץ משהו המושך את התושבים והתיירים לפעילות קיץ טיפוסית, החלק המושך אליו מבקרים רבים , הגדה הצמודה לגשר Poniatowski ,שבו פועלים שני בארים   Temat Rzeka והבר         כולל משאיות אוכל רחוב שפועלות בחופים .Plażowa

ניתן לעלות לשייט בעיקר בעונת התיירות ,באחד המזחים על סירה ולראות את העיר על שתי גדותיו וליהנות ממראה שונה של העיר ומזווית ראייה נוספת ,של אתרי הבולטים והאטרקציות שבעיר, ניתן אפילו לשוט לקרקוב .    

אחת מתחנות סיורי הסירות של חברת Żegluga Stołeczna Company היוצאות לסיור שאורכו כשעה וחצי יוצאות ממזח שליד גשר Poniatowski Bridge , ספינות המכילות כמאה וחמישים מפליגים בשייט, בתחילת מאי עד 11 בספטמבר ,יוצאות ארבע פעמים ביום, וביום שלישי שלוש פעמים ביום.

כיום מועצת העיר ורשה מפעילה תוכנית רבת היקף הנקראת אופניים ומפרש שמטרתה לקרב את התושבים והתיירים לבקר וליהנות מפעילות ספורטיבית בגדות הנהר, חופי הרחצה עוברים שדרוג וניקוי ,טיילת הוויסלה משופרת אף היא ,העירייה מחייה מחדש את רציף צ'רניאקובסקי Czerniakowski Wharf .

מעל ארבע מאות שמשיות ניתנות לשימוש ללא תשלום בחופים על מנת לעודד משפחות להגיע ולבלות בחופים אלו, נוספו גם פינות בר בקיו לטובת הנופשים ,בתאריך 24 לחודש מאי מתקיים האירוע הגדול של הקיץ בחמשה חופים שעל גדות הוויסלה :   Płyta Desantu, Saska beach, Poniatówka beach , ליד פסלה של בתולת הים והחוף של רובע Żoliborz district .

על החופים נערכים מופעי מים, שייט סירות ,מרוץ הוויסלה ועוד, חגיגות העצמאות של פולין על הנהר ברביעי ביוני, מרוץ בגדה של רובע פראגה ב 22.6 , אליפות פולין בכדור עף חופים בחוף Poniatówka beach ,בתאריך 16,7,מפגן צבאי לכבוד המולדת בתאריכים 13-14 בחודש ספטמבר , לחובבי רכיבת האופנים ישנם מסלולים של כשלושים קילומטר לאורך גדות הנהר, כמו כן קיימות 6 תחנות לטובת הרוכבים כולל אפשרות להשכיר אופנים לרכיבה. .

מועדונים, ברים ובתי קפה פופולריים כמו : Cud Nad Wisłą, Temat Rzeka, BarKa, Pomost 511, Plaża Żoliborz   מתחילים בחודש מאי בשרשרת אירועים ובילוי בסופי שבוע , של מוסיקה חיה, מסיבות או פעילויות אחרות ,ביחד עם עוד מועדונים ,בסך הכול כעשרים פעילויות שונות יערכו בעונת הקיץ בחופים.     

בוורשה מוצבים שלושה פסלים של בתולת הים סירנקה ,העתק הפסל ממוקם במרכז כיכר השוק הישן שהוצב במקום לאחר מלחמת העולם השנייה , הפסל המקורי ממוקם בחצר המוזיאון ההיסטורי של העיר וורשה ,הפסל השלישי מוצב ליד גשר Świętokrzyski Bridge שחוצה את נהר הוויסלה ליד אזור ulica Karowa אליו מגיעים בנסיעה במטרו מתחנת הסנטרום ויורדים בתחנת Nauki Kopernik   .     

פסלה של בתולת הים סירנקה   במרכז כיכר השוק הישנה ששוחזרה , ניצב על בסיס מרובע שמעליו פסלה של בת הים האוחזת בידיה חרב ומגן , כמובן שאת הפסל מקיפות אגדות שונות שאחת מהן מספרת כי בתולת הים שחתה בנהר הוויסלה (וויסטולה) וכאשר התעייפה התיישבה על סלע ופצחה בשירה ,שירה זאת גרמה לרשתות להסתבך בגלי הים עם הדגה שנידוגה.

למרות זאת התאהבו הדייגים בבת הים ובשירתה , בעת שהכינו את הציוד לעוד יום של דייג, שירתה גם הרשימה את אחד מסוחרי העיר שלכדה וכלא אותה בצריף עץ, אלא שסירנקה זעקה לעזרה, שמעו זאת הדייגים ומיהרו לחלצה שידיו של הרשע ,לאחר שחרורה החליטה בתולת הים לעזור לאנשי העיר ולדייגים בעת צרה עתידית.

ורשה מתקן שאיבת המים מנהר הוויסלה Gruba Kaśka

במרכז נהר הוויסלה ניצב מבנה בצורת גליל מבטון בסיסו בתוך המים ומעליו בגובה מקיפה אותו מרפסת מעל לטבעת קומה מכונות,  ומעליה שתי קומות עם חלונות זכוכית, המתקן ניצב ליד גשר Łazienkowski Bridge .

זהו מתקן שאיבת המים הראשי לתצרוכת המים של העיר , המים נשאבים מקרקעית הנהר, מועברים בתעלה תת קרקעית שאורכה כמאה שלושים מטר,מתחת לנהר הויסלה ומעביר את המים למכוני טיהור ואספקה לרחבי העיר, רק עובדי מחלקת המים העירונית רשאים להגיע למתקן.

       


 
 
 
בניית אתרים - שרקור