דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיפור הגטו היהודי בורשה בקצרה

 

פולין העיר ורשה נכבשו בספטמבר 1939 ,שנה לאחר מכן בשנת 1940, החלו לבנות את גטו ורשה יקומו של הגטו נקבע באזור Muranów במרכז העתיק של ורשה ,כיוון שבאזור זה גרו יהודים רבים, גבולו הדרומי של הגטו היה רחוב שיינה את הגטו הקיפה חומה גדולה שטחו של הגטו היה כשלוש מאות דונם, בימי השיא התגוררו כארבע מאות ושישים אלף יהודים בגטו .

השער הראשי של הכניסה לגטו ניצבה ברחוב בוהטראו גטה Bohaterów Getta שנקרא לפני כן רחוב נלבקי ,בנקודה זאת גם פרץ מרד גטו ורשה , בקרבת מקום נקודת ההנצחה הנקראת גבעת גיבורי הגטו הנקראת פומניק בוהאטרוב גטה ,שהייתה מקורבת לרחובות זמנהוף Zamenhofa ושדרת Sendlerowa alley.
 
אחת הנקודות המפורסמות לתקופת המרד הוא הבונקר שהיה מתחת לרחובות Miła ו  Dubois ששימש אף כמפקדת המרד, שבה החליטו המורדים להתאבד ולא ליפול לידי הצבא הגרמני.
 
בשנת 1942 החלו הגרמנים לשלוח יהודים ברכבות למחנות הריכוז ברחבי פולין, עד אז הצפיפות, הרעב והמחלות הנלוות שבהם חיו הכלואים בגטו ,גרמו לתמותה נוראה של יהודים ,לאחר שפרץ מרד גטו ורשה בשנת 1943 ,כנגד המשלוחים מהגטו למחנות והתנאים הפיזיים הבלתי ניתנים כצורת חיים בגטו .

כתגובת נגד גרמנית ,הוחרב הגטו ונשרף בידי הצבא הגרמני במטרה להשמיד ולמחוק את המבנים והרחובות בגטו היהודי, כשהתחסל הגטו היהודי הושמדה רוב אוכלוסיית היהודים בורשה ובסביבה שנה לאחר מכן בשנת ,1944 חל המרד האוכלוסייה בורשה ,שגרם לקרוב ל 200.000 הרוגים מבין התושבים ולחורבנה של העיר, ברמה של למעלה מתשעים אחוז מהמבנים והרחובות שהיו בעיר טרם המלחמה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור