דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה שריד חומת הגטו ברחוב סיינה 55 Sienna Ghetto wall remains

 

סיפורו של מייצ'יסלב ינדרושצ'ק ,חלק גדול מסיפור הנצחת חומות הגטו קשורות למייצ'יסלב ינדרושצ'ק היהודי, שחיי בין השנים 1921-2016,שנפטר בשנת 2016 בגיל 95, איש המחתרת הפולנית שנעצר לאחר כיבוש פולין בידי הקומוניסטים ונשלח לאחר חקירות קשות לסיביר ,לאחר שחזר מסיביר בשנות השישים החליט לקחת על עצמו את נושא ההנצחה לחומות, וקורבנות המסע הרגלי שבו הובלו חיילים יהודים שנפלו בשבי ,בידי הגרמנים למחנה כליאה מלובלין לביילה פודלסקה .

בשנת 1970 לאחר מאבק בשלטונות ובדיירי הבתים ,הצליח להעביר את ההחלטה לשמר את שרידי חומות הגטו בורשה ולמנוע את הריסתם ,ובמקביל החל את המאבק להקים אנדרטאות שיספרו את הסבל הנורא בתחומי הגטו ליהודים שנכלאו בו .

במשך שנים רבות פעל למייצ'יסלב ינדרושצ'ק, למען סימון שרידי החומות שנותרו, הודות למאמציו ומסירותו נתלו על הקירות לוחות מידע ,כתוצאה מכך שרידי חומת הגטו לשעבר, הפכו לאתרים  היסטוריים חשובים על מפת ורשה.
 
שימור שרידי חומות הגטו שימשו כשליחות לחייו של מייצ'יסלב ינדרושצ'ק, כל רגע פנוי בחייו הוא הקדיש לשיחת עם התיירים שבאו לראות את החומה, במפגשים אלו  סיפר להם על השואה ,ועל המאמצים שנועדו להנצחת זיכרון היהודים.
 

הביקור ברחוב שיינה 55 בורשה

הקיר בחצר הפנימית של בתים מספר 55 ברחוב שיינה Sienna   ובית מספר 62 ובית מספר 50 ברחוב זלוטה Złota   (שתי חצרות פנימיות המחברות בין הבתים ,בקרובים לתחנת הרכבת הראשית של וורשה הצנטרום.

טיפ : יש לשים לב שהבית והחצר ברחוב שיינה 55,איננו בחזית הרחוב ,הוא נמצא בתוך החצר הפנימית של בית מספר 53 שאליו צמוד בית קפה קטן , בית מספר 55 איננו ניצב ישירות ברחוב ,אלא שלתושבים בבית זה ,נמאס ממורי הדרך והקבוצות החודרות לפרטיות שלהם ומרעישות בעת הביקור ,בעלי הבתים הקימו שער ואינטרקום ובאמצעותם מונעים כניסה ישירה לקטע החומה ,על כן כול כניסה כיום ,מותנת ביצר הרחמים של השכנים, בפתיחת השער על מנת לבקר בקטע החומה שנותר.

כאשר מגיעים למרות השער אל שרידי החומה בחצר הבית ,מבחינים כי בחומה חסרות שתי לבנים ,והחלל שלהם פתוח ומשמש להנחת נרות נשמה לזכר הנספים, לבנה אחת הועברה למוזיאון השואה ביד ושם והשנייה למוזיאון השואה שבעיר ניו יורק באמריקה, עוד על הקיר הוצב תבליט ברונזה של מפת הגטו .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור