דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה יהודים ברובע פראגה

 

עד שהוקם הגשר מעל נהר הוויסלה שחוצה את העיר ורשה ,הייתה שכונת פראגה השכונה הענייה שבה התגוררו בעלי הצווארון הכחול , אזור שהיה מופרד מהעיר משום ששכן מעבר לגדת נהר הוויסלה ,בין יתר תושבי השכונה נמנו בה כשליש מהם יהודים, חלקם הגדול נרצח בידי הגנרל הרוסי אלכסנדר סובורוב , בסוף המאה השמונה עשר ,בעת המרד הפולני כנגד הצאר הרוסי ששלט בורשה ובפולין .

אגדות זקני היהודים בפראגה מספרות על צעירי השכונה היהודיים ,היו עוברים את נהר הוויסלה בהתגנבות על המעבורות ,על מנת להשכיל ולחקור את הנשים הפולניות שמעבר לנהר ושאר הנאות החיים מחוץ לעיני הרבנים היהודיים בבתי המדרש בפראגה.

אחת התגליות מהשנים האחרונות היו אוסף ציורי הקיר וכתובות בעברית ,על אחד מבתי השכונה שנתגלו בעת שיפוץ הבית, אז התברר לאחר מחקר כי הבית שימש כבית תפילה יהודי (שטייבל) ליהודים בעיקר אלו שעבדו בבתי המלאכה ולא היה בידם הזמן להתפלל בשעות קבועות, אוסף ציורים אלו שוקם ושופץ ,בעזרת מוזיאון ההיסטורי לתולדות שכונת פראגה.

יחסי היהודים ויתר התושבים בחיי היום יום בשכונת פראגה היו רגילים ,מספרם של היהודים מיחס של שליש תושבים בשכונה ,ירד לעשירית מהתושבים לאחר שהוקם הגשר מעל לוויסלה, בשכונה בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה ,נבנו מספר בתי כנסת ומוסדות יהודיים באזור בפראגה שבו נותרו היהודים, חלקם נהרסו בתקופת השלטון הקומוניסטי בורשה.

שווקים שחורים שגשגו בשכונה מפאת ריחוקו מהמכז השלטוני של ורשה, בתקופת השלטון הקומוניסטי שלאחר מלחמת העולם השנייה ,לאחר שכול מבני השכונה הולאמו בידי השלטון הקומוניסטי, בשווקים שגשגו עסקי מסחר ,שבה טמנו גם היהודים את ידם במסחר .

מאחר וחלק גדול של השכונה נהרס במלחמת העולם השנייה , וכתוצאה מהלאמת השטח בידי השלטון הקומוניסטי ,על חלק מההריסות נבנו מבנים חדשים גם על רכוש יהודי מהעבר, מקרה כזה הוא מבנה המסחר המודרני שנבנה בקרבה לגן החיות ,שנבנה על בית המטבחים היהודי שסיפק את תצרוכת הבשר הכשר של יהודי וורשה ,בשחיטה של כמה עשרות אלפי ראשי בקר בטרם המלחמה.

אחד מבתי הכנסת הפך לאחר המלחמה לתיאטרון באזור פראגה , כיוון שנמכר בידי הקהילה מחוסר תקציב לתחזקו או אחד המקוואות שהפך לבית ספר לנערים שנפלטו מהמערכת הלימודים, מבנה ששימש למגורי סטודנטים יהודיים באוניברסיטה טרם המלחמה, הפך למגורי שוטרים פולניים , מבנה שכלל מערכת חימום ,על פי האגדות גם מנחם בגין התגורר בו בטרם המלחמה בעת לימודיו.

לאחר הסתלקות הקומוניסטים מפולין ,החלו להגיע דרישות חלקיות של יהודים לקבל את בתיהם ורכושם בחזרה ,אלא שחלקם הגדול של היהודים שגרו בשכונה, לא שרד במחנות הריכוז הגרמנים שעל אדמת פולין, לכן נותרו בתים רבים ללא שיפוץ ,כיוון שהמדינה אינה חפצה לשקם את הבתים ולאחר מכן יבקשו את הבתים היורשים, לכן בעת הביקור בשכונה ניתן לראות בתים רבים בשלבי הריסה כאלה ואחרים.

מעט מרוח המרדנות של התושבים שצמחה בתקופה הקומוניסטית, ומעיסוקם במסחר שחור בלית ברירה ,נותרו בנשמתם של התושבים ,לכן מומלץ להלך על פי הפסוק הידוע כבדהו וחשדהו בעת הביקור והשמירה על החפצים האישיים.

בחלק מבתי התושבים ,הוקמו על ידם בחצרותיהם פינות תפילה עם פסלי המדונה ,שריד לתקופה הקומוניסטית שמנעה ונלחמה בדת, תושבי השכונה נלחמו מהמצור הקומוניסטי והעוצר בהקמת מארג מסלולים וסמטאות ,שחיברו את החצרות האחוריות ,במסלולים על מנת שיוכלו לעקוף את המגבלות ברחובות הראשיים בשכונה ,בשרידי המשעולים החדשים נעים התושבים כיום בשעות היום אך נמנעים ממעבר בהם בלילות על מנת לא להיתקל בשיכורים ואנשים חורשי רעה .

על הקירות נותרו גרפיטי מרדני כלפי סמכויות שלטונית , או הדפסי אומנות של אמנים ידועים בבחינת העברת האומנות מהמוזיאון לרווחת התושבים העניים, ביוזמה של התרסה לטובת התושבים שבשכונה, חלק מהגרפיטי והאומנות של אמני השכונה, מגיעים ממציאת תעסוקה לילדי ואומני השכונה , בחצרות ניתן לראות אנשים היושבים עם כוס בירה ביד, או המעבדים את האדמה והמגדלים ירקות ליונים למאכל.

בית המרחץ היהודי בפראגה המקווה בעבר ul. Kłopotowskiego 31


 
 
 
בניית אתרים - שרקור