דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה ארמון קרשינסקי Krasinski Palace

 

הארמון מוזיאון הספרייה הלאומית פתוח לכניסת מבקרים בתאום ,הארמון ניצב בפינת הרחובות Bonifraterska ורחוב Swietojerksa ,כחמש דקות הליכה מתחנת המטרו Metro Ratusz Arsenal .

הארמון הנחשב ליפה בורשה שנבנה בסוף המאה השבע עשר בסגנון הברוק ,ממוקם בכיכר Krasinski , הארמון נבנה בעבור הנסיך Jan Dobrogost Krasinski ,בסוף המאה השבע עשר , יצירות אומנות ועתיקות כולל פסלים עיטרו את הארמון, פסלי מצביאים פולנים שהביסו את חיילי רומא כשלוש מאות שנים לפני הספירה.

בתוך המבנה היו ציורי קיר ואף התקרה נשאה ציורי קיר נוספים, הציורים שהיו בתקרת הפרוזדורים ועל הקירות נעלמו לאורך השנים, על קירות הארמון היו ציורים של אמנים מפורסמים כמו : פיטר פול רובנס, אלברכט דורר, רמברנדט אנטוניו דה קורג'יו ,ציורים שגם הם נעלמו.

כאשר הוחלט במאה הקודמת לשפץ ולהרחיב את הארמון בהוספת אגפים מצדדיו ויצירת חצר קדמית ,על מנת ליצור מראה של ארמון בסגנון צרפתי ,ולשנות את מראה הגן מאחור לגן בן שלושה חלקים ,שגם הוא היה אמור להיות בדוגמת הגנים שבארמונות צרפת, בפועל רק חלק מתוכנית ההגדלה והשיפוץ בוצעו.

את הארמון רכשה בסוף המאה השמונה עשר המדינה ולמבנה נכנס משרד האוצר הפולני, אלא שמספר שנים לאחר מכן פרצה שריפה במבנה ,לאחר שיפוצו הועבר המבנה לטובת בית הדין העליון של פולין ,בעת הפצצת ורשה בתחילת מלחמת העולם השנייה ,נהרס חלקית הארמון וחורבנו הושלם בפיצוצו בעת נסיגת הצבא הגרמני מורשה.

מבנה הארמון שופץ לאחר המלחמה, בחזיתו מדשאה ועלי חמישה פסלים של סוסים מכונפים מברזל מהמיתולוגיה היוונית, הצבועים בצבעים שונים, פסלים שהוכנו לתערוכה לזכרו של הסופר Zbigniew Herbert , בארמון הספרייה הלאומית שהרבה לכתוב סיפורי מיתולוגיה, יצירת אומנות שנוצרה בידי האומנים    Beata Konarska ו    Pawel Konarski בשנת 2008 .

כיום הארמון משמש כספרייה הלאומית של פולין שבו מאוחסנים אוספי כתבים מיוחדים יצירות אומנות, אך זהו אוסף של קטן יחסית הכולל רק כחמישה אחוז מהאוסף הענק שהיה לספרייה הלאומית, באוספים כתבי יד עתיקים, אוסף ארכיון קטעי מוזיקת ג'אז הפולני ועוד.

הארמון החדש שנבנה לאחר שנהרס בחלקו הגדול במלחמת העולם השנייה ,הוא בן שתי קומות עם עליית גג, חזית הארמון לבנה, בחזיתו הבולטת קמעה מהמבנה ,בחלקו העליון של הארמון גמלון ,שבחזיתו תבליט אנשים ומבנים ומתחתיו סמל המלוכה של משפחת   Krasinski מעל לגג שני פסלים של לוחמים וחניתות בידיהם , ומעל לגמלון ניצבים שלושה פסלים שני דמויות יושבות ועל עמוד בינם עומד פסל של לוחם , פסלים שנוצרו בידי האמן Domenico Merlini , במאה השמונה עשר ושופצו לאחר המלחמה העולמית .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור