דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה רחוב העולם החדש Nowy Swiat Street

 

אורכו של אחד הרחובות המפורסמים בוורשה כקילומטר ,אל הרחוב מגיעים בירידה בתחנת  Nowy Świat-Uniwersytet  ,הרחוב  הוא המשכו של רחוב  Krakowskie Przedmiescie ותחילתו באנדרטת המדען קופרניקוס בנקודת המפגש עם סוף רחוב   קרקובסקה פשדמיישצ'ה , וסופו בכיכר שלושת הצלבים  Square of the Three Crosses  ,כאשר הרחוב מהווה חלק מהדרך המלכותית המקשרת את ארמון וילאנוב עם הטירה המלכותית בכיכר העיר העתיקה .

הרחוב הוקם בימי הביניים במחצית המאה השבע עשר ,בתחילה הוקמו לצדי הרחוב בתי איכרים מעץ ,במחצית המאה השמונה עשר החלו לקום ארמונות ומבנים לעשירים ,בסך הכול באותה תקופה נבנו כשבעה ארמונות ,מספר בתי איכרים, שוק והפארק הציבורי כדגם גן אנגלי בלונדון בשם  Foksal או באנגלית  Vauxhall  .          


בתחילה שימש הרחוב לבניית בתי איכרים קטנים מעץ. במחצית השנייה של המאה ה -18 הופיעו בניינים עשירים יותר, בהם שבעה ארמונות, תריסר בתי מגורים, שוק, יחד עם הפארק הציבורי Vauxhall (Foksal בפולנית), מעוצב על שם הפארק של שם זה בלונדון.  

רחוב ששימש כמעבר למלכים מהעיר קרקוב לארמונותיהם, אצילי ורשה ועשיריה בנו לאורך הרחוב את בתיהם וארמונותיהם ,בתקופת השלטון של נפוליאון בדרכו לכבוש את רוסיה, הוחלפו בתי הרחוב שנבנו מעץ בבנייה של בתי אבן אז גם קיבל את הכינוי לאזור עשיר המשמש גם לקניות בחנויות הפאר.
 

במרווחים בים הבתים ,הוקמו משטחי רחיפה בבלונים תחביב שהיה אהוב על עשירי ורשה, בתחילת המאה התשע עשר הוקמה מערכת לתאורת רחוב בגז ,אחת הרחובות הראשונים בעיר ורשה , בסוף המאה התשע עשר ,המשיך הרחוב להתפתח מבחינה מסחרית כך שהיו בו למעלה ממאה חנויות ,שבחלקם היו חנויות עם חלונות ראווה שהחלו להיפתח באותה תקופה.

ברחוב מסעדות ובתי קפה שהמפורסם בהם הייתה הקונדיטוריה ובית הקפה Blikle שנפתח בשנת 1833 בבית מספר 33 וגדל גם לבית 35 ,כיום באחד המבנים ממוקם בית הקפה המפורסם המספק גם מאכלים פולנים המבושלים בשיטות שבושלו לפני מאה שנה, במבנה השני ממוקמת הקונדיטוריה והמעדניה .

בית המלון הראשון שהוקם ברחוב הוא מלון סאבוי , שנפתח בתחילת המאה העשרים ,מבנה בן חמש קומות עם חזית בסגנון ארט נובו, בתקופה שבין שתי המלחמות העולמיות ,כמו כן נפתחו ברחוב מספר בתי קולנוע ,שהגדול נקרא הקולוסאום שהכיל כשארבעת אלפים מקומות ישיבה, עוד הוקמו תיאטרונים ואולמות אופרה.

לאחר שמרבית בתיו נהרסו במלחמת העולם השנייה ,עבודות השחזור של בתי הרחוב ומוסדותיו נמשכו בין השנים 1948-50 , במתכונת החזיתות הקלאסיות של המאה ה 18 ותחילת המאה ה 19.

רק בית מספר אחד ברחוב שרד וחלק מבית הקפה Blikle , בתים ברחוב Nowy Świat שנהרסו נבנו מחדש בסגנון ניאו קלאסי , יש המבקרים ברחוב למסע התבוננות בחנויות האופנה ולנוח בבית הקפה תוך בליסת מאפה משובח.

רק לאחר הסתלקות הקומוניסטים מורשה ,החל שוב הרחוב לפרוח כלכלית ולחזור ולתפוס את מעמדו כמו בעבר כמרכז אופנה וגסטרונומיה , מתווסף לכך שהרחוב הופך בחודשים מאי-אוקטובר בסופי השבוע של חודשי הקיץ למדרחוב וטיילת ,ברחוב נוספה תאורה בסגנון העבר .

כיום בהליכה לאורך רחוב Nowy Świat , ניתן לצפות בשרידיו המפוארים של העבר ,בבית שבפינת הרחוב הנפגש עם רחוב Smolna Street , בתי הקפה Amatorska, Piotruś , Bajka שהיו ברחוב בתקופת השלטון הקומוניסטי נותרו בעיצובם ,כאילו הזמן עמד מלכת וניתן להזמין את עוגות wuzetka .

במפגש הרחובות Smolna Street ורחוב Nowy Swiat

נמצא בית מרקחת שעיצובו וריהוטו מקוריים משנת 1851 ,גם גרם המדרגות של בית מספר 58 הוא המקורי של מלון ארט נובו שהיה בעבר מלון סבוי.

ארמון Branicki Palace

בשמו הפולני Pałac Branickich ,ממוקם ברחוב Nowy Świat 18-20 , הארמון אחד משלושת הארמונות בורשה הנושאים את אותו השם , אחד ברחוב הממוקם ברחוב ul. Miodowa 6 ,פינת רחוב  Podwale ,שני הארמונות האחרים ממוקמים אחד ברחוב Nowy Świat Street העולם החדש והשלישי בשדרות  Skarpie Avenue .

מבנה בן שלוש קומות בצורת האות חת, שגגו מחופה ברעפים אדומות, בחזית המבנה מרפסת בקומה הראשונה הנתמכת  מעל לדלת הכניסה בשמונה עמודי שיש ,שרשרת החלונות בקומה הראשונה כוללת גמלונים מעל לחלונות, החלונות בקומת המסד והקומה השנייה מלבנים שהזכוכית מחולקת לארבע חלקים בצורת צלב.

בחצר שלפני החזית היו נטועים בעבר מספר עצי פרי הדר, הארמון נבנה בראשונה בשנת 1771 נהרס במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בשנים 1948-50.   

כיום לאורך הרחוב המדורג ביוקר המחיה והשכירות של המבנים ,במקום ה 44 בעולם, ברחוב פזורים מסעדות רבות המגישות אוכל בסגנון מקומי ורב לאומי, בוטיקים וחנויות יוקרה בתי קפה כמו בית הקפה הידוע Café Blikle בבית מספר 33 , ברים ועוד .

מהרחוב יוצא מדרחוב Chmielna Street ,המסתיים בכיכר שלפני ארמון התרבות והמדע לאורך הרחוב הקטן חנויות בוטיקים ומועדונים קלאסיים, רחוב נוסף היוצא מרחוב העולם החדש הוא רחוב Foksal Street ,שגאוותו על הגלריה לאומנות Foksal Gallery לאומנות אוונגרדית ובתי הקפה .

במפגש הרחובות העולם החדש  רחוב ירושלים בכיכר דה גול פסלו של המנהיג שנתרם בידי ממשלת צרפת ,מאחוריו מרכז השלטון הקומינסטי בבית מספר 6 ששימש את הקומוניסטים ונבנה בשנת 1948,לאחר הסתלקותם שכן במבנה בית הבורסה הפולני , וכיום משמש כבית מסחר ועסקים , עוד במרכז כיכר דה גול פסל עץ הדקל המלאכותי, שנוצר בידי האמן Joanna Rajkowska , בעקבות ולאחר ביקור בירושלים בימי האינתיפאדה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור