דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב טיפים

 

התנהגות במסעדה פולנית

בפולין לא נהוג לומר תודה dziękuje   או באנגלית טאנק יו ,בעת שהמלצר מגיש חשבון ,או להחמיא על המזון בתודה כיוון שהמלצר או נותן השרות ,מבין כי סיים את תפקידו ולך אין השגות יותר, לכן מוטב להגיד את המלה בפולנית proszę  (pronounced   ) שפרושה בבקשה על מנת שתוכל להביא ביקורת או בקשה לשינוי לחשבון שהוגש לך.

מומלץ להשאיר טיפ של לפחות 10% אבל אם נהנתה מומלץ להשאיר מעט יותר, לא נהוג להוסיף לתשלום גם את הטיפ בעת שמשלמים חשבון בכרטיס אשראי ,כי אז המלצר משלם על זה מס למורת רוחו.

תרגמון פולני קטן


הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Cześć .

בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry   ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczór ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי -   przepraszam bardzo – בפולנית Excuse me

כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Proszę , , כמה זה - How much –בפולנית Ile .

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .

מה שמך - What is your name ? – פולנית Jak się nazywasz .

שמי הוא – My name is בפולנית Nazywam się .
 
האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie .
 
האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy możesz mówić wolniej .

האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mówisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktoś tu mówi po angielsku , אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,

מה שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine . – בפולנית JA jestem wspaniałe .

עצות לטיפ ולקניה ומתי לנהל משא ומתן

מיקוח לנושא מחיר ניתן לערוך בשווקים ובבזארים ,בדרך כלל בחנויות אין מקום למיקוח אבל באם רוכשים מספר מוצרים בחנות אחת (דוגמת חנות בגדים) ,יש מקום לטעמי לשאלה בבקשה להורדה במחיר וברצונו הטוב של המוכר, לא מזיק לנסות , אין לנסות להתמקח בחנות כול בו ,סופרמרקטים או קניונים ,כי שם המחירים קבועים ,אך כדאי ומומלץ לבקש הנחה בחנויות מזכרות, חנויות למלאכת יד וחנויות לתיירים .

שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים בורשה

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות  10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו :  Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00  ,בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

התחנה הרכבת מרכזית בורשה פתוחה 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

בעת התשלום בכרטיס אשראי ,כדאי להתבונן בשורה השלישית תחת הכותרת Napwek   ולראות שלא הוסיפו את הטיפ באם ברצונך להשאיר טיפ נפרד למלצר על השולחן ,כיוון שכך שומרים חלק מבעלי הבית על הטיפ ולא מוסרים אותו למלצר.

עצות לתיירים בוקרקוב

השפה האנגלית משמשת לא רע בקרקוב, על מנת להשלים את המידע על אירועים, מופעים, אטרקציות , מסעדות ,בתי קפה, מועדונים וכדומה ,כדאי לקחת ולעלעל בחינם, במפות , ובחוברות המופנות לתיירים בשפה האנגלית ,המונחות בדלפקי בתי המלון, נקודות המידע והמודיעין .

עצות להמרה מטבע פולני הזלוטי או רכישתו

בנמלי התעופה מחיר ההמרה מכסף זר לזלוטי (המחולק ל 100 אגורות),איננה כדאית במיוחד כיוון שהמורה המקבלת נמוכה יחסית , תמורה גדולה יותר מתקבל בשימוש בכרטיס האשראי שלך בכספומטים של הבנקים, או רכישה או המרה אצל החלפנים .

המטבע הפולני הוא הזלוטי ובקיצור ZL או  PLN , זלוטי נחלק ל100 אגורות הנקרא בפולנית groszes , המטבעות בערכים של כמו אגורות  : 1 גרוס, 2, 5, 10, 20, 50 , השטרות הם בערכים של : 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 .

קרקוב טיפים למזון ושתייה בשעות הלילה בביקור בעיר ובפולין

בעיר העתיקה של קרקוב נסגרות מסעדות ובתי בילוי ,מועדונים ,ברים, דיסקוטקים וכדומה לקראת חצות ולאחר מכן , כמו כן נותני השירותים, במיוחד בחגים הלאומיים ובשעות הלילה המוקדמות, אך לפעמים מגיע הלילה והבטן מקרקרת ,או שחוזרים מבילוי חצות

אלא שהרבה מקומות אוכל נסגרים לקראת חצות בעיר, ובהזמנת סרוויס במלון צריך להיות קרוב משפחה של רוטשילד ,

הפתרון הראשון ובזול יחסית המקל על הרעב ,הוא חנויות הנוחות הצמודות לתחנות הדלק שם פועלות חנויות ברשתות תחת השם Orlen, BP ויש עוד כאלה ,שיתרונם שהן פתוחות 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע ואפילו בחגים הלאומיים בעת שחנויות  ומסעדות סגורים, בחנויות הרווחה הללו ניתן לרכוש מזון בסיסי כמו : כריכים ,עוגיות, לחם, נקניק, גבינה, שתייה חמה וקרה ,בירות משקה חריף (לזכור בפולין לא אוהבים אנשים ששותים אלכוהול ברחוב) מוצרי היגיינה סיגריות ועוד ,

אפשרות שנייה למצוא מזון ושתייה לאחר חצות ,טמונים במרכזי הערים הגדולות שבהם נמצאות חנויות קטנות הפתוחות 24 שעות ביממה ,שבעה ימים בשבוע ,חלקם אף די גדולות עם מבחר מוצרים יחסית גדול .

פתרון נוסף הם מזללות אוכל הרחוב הפתוחים בחלקם 24 שעות ביממה ,המוכרות קבב תורכי Kebab bars , או מזללות של המבורגרים או נקניקיות  ואפילו את המאכל הפולני הפירוגה וכדומה, שבהם ניתן למלא את הבטן המקרקרת במזון רחוב מהיר .

רשת טסקו Tesco העולמית ,מפעילה לפחות חנות אחת במרכז העיר ,שבה ניתן לרכוש מזון 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע , אך בדרך כלל הן חנויות המופעלות בפרוורי העיר.

שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים בקרקוב

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות  10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו :  Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00  ,בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

התחנה הרכבת מרכזית בקרקוב פתוחה 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור