דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה שדרת אויאזדובסקי Aleje Ujazdowskie

 

שדרת Aleje Ujazdowskie ממוקמת ברובע Śródmieście, את שמה קיבלה השדרה מארמון Zamek Ujazdowski הממוקם בה ,באנגלית נקראת השדרה Ujazdów Avenue שדרות המקבילות לנהר הוויסלה, תחילתה של השדרה ברחוב Belweder Street ,משם אורך המסלול עד כיכר שלושת הצלבים כקילומטר ושש מאות מטר.

לאורך הרחוב ממוקמים שגרירויות כמו : שוויץ, ארצות הברית, בריטניה חדש, זילנד, בולגריה , ליטא , כמו כן ממוקם בשדרות ביתו של הקנצלר של פולין,  פארקים כמו : הארמון והפארק Ujazdów Park ופארק , Łazienki Park הגן הבוטני , משרד המשפטים, וכנסיית אלכסנדר , כיום נחשבת השדרה כאחת היפות בוורשה ,השדרה כוללת ארמונות ומבנים יפים שמסביבה פארקים וגינות ומבנים ממלכתיים של השלטון הפולני .
 
תחילתה של השדרה כאשר המלך אוגוסט השני נתן הוראה לסלול את הדרך המחברת את ארמון  Belweder בשדרה שנקראה Belweder Avenue שהתחברה למסלול הדרך המלכותית ,לאורכה של השדרה הקימו אנשי אצולה ועשירים וילות ובתי מגורים מהודרים.

לאחר מלחמת העולם הראשונה כאשר הוכרזה פולין כמדינה עצמאית בפעם השנייה ,אל חלק מהבתים המפוארים שבשדרות נכנסו מספר שגרירויות ,בתקופת מלחמת העולם השנייה  בעת הכיבוש הגרמני הפכה השדרה והאזור לטריטוריה גרמנית ששימשה למגורי הקצונה הגרמנית ומוסדותיה ,שנקראה Pabst Plan .

בתחילת פברואר 1944 רצחה המחתרת הפולנית במארב מתוכנן את Franz Kutschera מפקד האס אס הגרמני בפולין ,ממש ליד בית בשדרות Ujazdów Avenue 23 ,הפעולה נקראה Kutschera .

בעקבות הפצצת העיר והחרבת העיר בידי הגרמנים בתגובה למרד הפולני ,נהרסו מספר בתים בשדרות ,אולם חלקם נותר בפגיעות קלות, לאחר המלחמה בשנות החמישים שופצו המבנים והשדרה ,כיוון שהשלטון הקומוניסטי שלט במדינה ובוורשה ,שונה שמה של השדרה לשדרות סטלין ,בתקופה שהקומוניסטים סולקו הוחזר שמה של השדרה לשדרות אויאזדובסקי .

בשנת 2009 עברה השדרה שיפוץ מלא כולל נטיעת שדרות עצים ,הוכנסו שבילי רכיבה על אופניים , הורחבו הכבישים ,שופצו חזיתות הבתים ,ושופצו הגינות ,אז גם הוכרזו מבנים כהיסטוריים לכבודו של הנשיא לך וולנסה שמגוריו היו ברחוב, השדרות משמשות לתהלוכות צבאיות במיוחד בים העצמאות הפולני.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור