דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה הקדמה לרובע פראגה Praga

 

רובע פראגה הממוקם על גדתו הימנית המזרחית של נהר הוויסלה ,מורכב למעשה משני מחוזות או עיירות עצמאיים עד המאה ה 19 ,המחוזות פראגה פולנוץ ופראגה פולודנייה , הרובע כולל אטרקציות ומוסדות שונים כמו השוק העתיק והגדול בוורשה , מקום משכנו של האצטדיון הלאומי ,תחנת המטרו באזור היא Dworzec Wileński .

עד שהחלה תנועת ההתעוררות לשימור ולהקמת אזור לבילוי ומועדונים, בתהליך עיצוב ושיקום האזור התעשייתי ,בעבור סדנאות לאומנים במה שמכונה כיום הסוהו SohoFactory , מתחם של מפעלי תעשייה זעירה ששינה את פניו והפך למתחם אומנים, בילוי, מתחם למופעי תרבות ,אופנה ומוזיקה לפעמים גם מופעי ג'אז בעיקר בסופי השבוע , תיאטרון פתוח להקרנת סרטים ,מקום בילוי במועדונים ובתי קפה, חנויות מעצבים .

עד שהחל השיקום והשיפוץ ,שימש האזור כמקום מגורים לתושבי המעמד הבינוני שעמלו במפעלי התעשייה הגדולים ובמפעלי התעשייה הזעירה ,מבשלות הבירה באזור ועוד ,עוד הוקמו באזור מוזיאון הניאון, מוזיאון   היסטורי המייצג את חיי תושבי האזור וורשה בעבר.

על מנת להסביר עד כמה היו השכונות הישנות עניות פראגה פולנוץ ופראגה פולודנייה שחסרו ביכולתם לממן גשר שיחבר בינם בגדה המזרחית לגדה המערבית של הוויסלה ונותרו מבודדות ,עד שבשנת 1791 החליט המלך סטניסלב אוגוסט פוניאטובסקי , לצרפם כפרוור של העיר וורשה ולחברם בגשר.

פריבלגיה זאת של צירופם לעיר וורשה לא החזיקה זמן רב ,מכיוון שבעת המרד הפולני כנגד הקיסרות הרוסית, נחלו הפולנים תבוסה שבעקבותיה שרפו הרוסים את כול בתי הרובע והרגו כעשרים אלף תושבים.

ריחוקה של השכונה ,עזר לה בעת המרד הפולני בוורשה כנגד הגרמנים במלחמת העולם השנייה ,ולכן נפגעה השכונה במידה פחותה מהעיר וורשה עצמה ,שיפוץ האזור המחוספס מעט של מעמד העובדים שינה את הרגלי הבילוי של תושבי וורשה והתיירים.

בשולי רובע פראגה ,החלו לבנות בתי מגורים ,על מנת להחזיר תושבים צעירים ומשכילים במרכז המתחם המתחדש הפך האנגר נטוש לחנות יד שנייה האוספת חפציי וינטג׳ שניתן לרכוש במקום עם איזה אגדה או סיפור חמוד .

תחייתו של אזור ulica Ząbkowska בפראגה, מבתי עץ וחוות חקלאיות במחצית המאה התשע עשר ,שעלו באש והוחלפו במבני לבנים שלתוכם נכנסו אנשים מהמעד הנמוך ופועלים, לאחר מלחמת העולם השנייה הייתה התלבטות האם להרוס את הקיים ולבנות מחדש את מבני האזור.

אבל אנשי השחזור והאדריכלים חברו לתוכנית שעיקרה שיקום ושיפוץ הקיים ,בתהליך ארוך ומייגע תוך הקפדה על שימור המבנים המקוריים והחלפת ייעודם מבתי חרושת ומפעלים בעבר, לאזור תרבות כדוגמת רובע סוהו בלונדון והפיכתו לאזור פעלתני כמו בערים נוספות אחרות בעולם.

השחזור כלל שיפוץ המבנים, ריצוף הכבישים והמדרכות באבנים, פתיחת גלריות ומקומות בילוי ,סדנאות בעבור אנשים ואומנים יוצרים ,פתיחת מקומות בילוי וברים כמו : W Oparach Absurdu, Łysy Pingwin , ויצירת אזור לסטודנטים ולמהפכנים בצורה הטובה אנשי בוהמה .

האזור ששימש בעבר כבית חרושת ליצור משקאות וודקה ובירה קוסנר ,ששימש עד התקופה האחרונה למטרת הייצור, שינה את פרצופו והפך ל מרכז פראגה קונסר Praga Koneser Center ,שבו מקום להרטיב את הגרון במשקה... הנקרא צ'יסטואויצ'יזנה ,מקום הפעיל בימי חמישי, שישי ושבת, המקום משמש גם להופעות חיות ומוזיקה שמושמעת בידי די גי .    

עוד ברובע גלריית האומנות הנקראת גלריית בוחונסקה ,שבה מציגים אומנים צעירים בעיקר את יצירותיהם, בתחום הציור, צילום ,עבודות וידאו ,תוך שימוש במדיה אומנותית, בחסות בעל הגלריה לאומנות קלמנטינה בוחונסקה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור