דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה כיכר הארמון עמוד פסלו של המלך זיגמונד השלישי

 

העמוד הגבוה שבראשו פסלו של המלך זיגמונד השלישי בפולנית  Kolumna króla Zygmunta III Wazy , הוקם בשנת 1644 בידי המלך ולדיסלב הרביעי שהיה בנו של המלך המלך זיגמונד ואזה השלישי,כהוקרה להעברת הבירה הפולנית לוורשה מהעיר קרקוב בידי אביו.

בפסל הממוקם בכיכר, שתוכנן בידי האדריכלים האיטלקים : אוגוסטין לוצ'י וקוסטנטינו טנסלה ,ניתן להתבונן בפסלו של המלך זיגמונד ואזה השלישי    Zygmunt III Waza , פסל שהוקם במחצית המאה השבע עשר ,המורכב בבסיסו מחמש מדרגות עד לקן הבסיס .

מבסיס הפסל מזדקר עמוד עגול גבוה, שבראשו ניצב קן ועליו על בסיס מרובע ניצב פסלו של המלך שגובהו כשלושה מטר, האוחז בידו השמאלית צלב גדול כסימבול ללחימה ברשע ,ובידו הימנית חרב שלופה, ייחודו של הפסל בהישרדותו את הזמן ומלחמת העולם השנייה.

זהו הפסל השני הנחשב בחשיבות ו בפולין ,לאחר מזרקת נפטון בעיר גדנסק ,האגדות הפולניות מספרות כי החרב בידו של המלך זיגמונד ואזה השלישי , משקשת ברעש בעת שעל וורשה עומדת ליפול צרה.

על פי האגדה של זקני העיר נפילת החרב מהיד מסמלת אסון ,לכן הזקנים מונים אסונות בתקופת המרד הפולני של קושצ'ושקו בסוף המאה ה18 כנגד הקיסר הרוסי, ובמלחמת העולם השנייה בשנת 1944 בעת המרד נגד השלטון הנאצי, כאשר טנק גרמני ירה פגז לעבר העמוד הפסל , שספג את הפגיעה ונותר עומד פרט לנפילת החרב מידיו של המלך זיגמונד ואזה השלישי , הפסל והחרב תוקנו מיד לאחר המלחמה בשנת 1949.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור