דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה העיר העתיקה כיכר השוק העתיקה Rynek Starego Miasta

 

בעת הביקור בכיכר שהייתה המרכזית בעת העתיקה אשר הוקמה במאות ה 13-14 מתרשמים כיום משחזורה הצבעוני ,שלאחר הריסתה בימי מלחמת העולם השנייה ,במלאכת השחזור הוקמו מחדש המבנים שהקיפו אותה וחזיתם נצבעה בגווני צהוב, ורוד, אוקר, טורקיז ועוד.

במלאכת השחזור והבניה של הבתים שמסביב לכיכר , נבחין כי בחזית הבתים נפערו רק שלוש פתחי חלונות בקומה כמו בבתים שניצבו במקום בעבר, משום שבעת ההיא הוטלו מיסים לתוספת של חלון רביעי, אי לכך הקפידו המשחזרים על מספר החלונות כפי שהיו בעבר.

בכיכר השוק מתקיימים בה מופעי רחוב של ליצנים ואמנים, בכיכר גם פרושים דוכני מזכרות לתיירים ,בחלק מהדוכנים נמכרים בובות ופסלונים של דמויות יהודיות בתלבושת חסידית האוחזות מטבעות בידיהם ,באמונה העממית הפולנית וברוח הפולקלור של אזרחי פולין הנוצרים ,משמשים הדמויות הלבושות בגדיים חסידיים הללו ,כסימבול להצלחה כלכלית לבעלי הפסלים , אנו הישראלים רואים בהצגת ומכירת דמויות אלו חלק מהבעיה האנטישמית של חלק מהעם הפולני.

כיכר העיר העתיקה Old Town Market Square בפולנית נקראת כיכר השוק Rynek Starego Miasta , הכיכר שימשה כמקום ,מקום כינוס לחגיגיות, למסחר, ושווקים ,היא גם שימשה כמקום שיפוט לראווה ומשם הובלו הנידונים לבתי הכלא או לתלייה, מוסדות העירייה ובית העירייה הישן הוקם בכיכר אך הם נהרסו במלחמת העולם הראשונה ולאחר שנבנו נהרסו שוב במלחמת העולם השנייה, והכיכר נבנתה שוב לאחריה.

האגדות הפולניות מספרות את סיפור אוצר הדרקון בבית בפינת רחוב Krzywe Koło במרתף הבית נשמרו אוצרות בידי הדרקון ,כול מי שניסה לקחת מהאוצרות הפך לאבן ,לאחר שהדרקון הביט בו בעיניו, עד שהגיע סנדלר והציב מראה מול מבט הדרקון ,ודמותו המשתקפת הפכה אותו לאבן, אז כמובן ניתן לסנדלר לקחת את האוצרות ולשחרר את האזרחים מעולו של הדרקון.

תזכורת לאגדה מופיעה בציור על המבנה בכיכר ,המשמש גם כסמלה של מסעדה מפורסמת בעיר בשם Basilisk .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור