דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה האנדרטה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני

 

פסלו של ניקולס קופרניקוס מעשה ידיו של הפסל הדני ברטל ת'ורוואלדסן , ממוקמת בחזיתו של ארמון סטאשיץ המשמש כיום את האקדמיה הפולנית למדעים שבאוניברסיטה וורשה בקצה הצפוני של הרחוב היוקרתי נובה שוויאט  Nowy Swiat , בסמוך לאוניברסיטת ורשה אל האנדרטה מגיעים במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

האנדרטה, שהוקמה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני, שנודע בתחום האסטרונומיה והמתמטיקה כמשפטן, כאסטרולוג וכרופא, החוקר שהכריז לאחר מחקרים בשנת 1543 בספרו De Revolutionibus ,ללא שימוש בטלסקופ (שהומצא מאה שנה לאחר מותו ) וללא עזרה מספרות מקצועית , כי כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול קבוע, וכי כדור הארץ שנוצר לפני מיליוני שנה ,חג על צירו במסלול קבוע יומי ,ומקיף את השמש במסלול אחת לשנה .

תאוריה זאת סתרה את ההנחה שהכנסייה הקתולית האמינה בה שכדור הארץ הוא המרכז ליקום , מחקריו החדשניים שאותם פרסם לקראת סיום חיו ,הביאו עליו את שנאת הכנסייה הקתולית,

חוקרים שהסתמכו על מחקריו והפיצו אותם נשרפו על המוקד, ספרו De Revolutionibus שבה פרסם את תורתו החדשנית, נכלל בספרי הספרים האסורים לקריאה ,אך תורתו הוכרה במחצית המאה התשע עשר והאיסורים בוטלו.

פסלו של ניקולס קופרניקוס הוקם בשנת 1830 מברונזה ,פסל של אדם יושב על בסיס אבן מרובע ,האוחז בידו השמאלית דגם של השמש ומסלולי כוכבי הלכת ובידו הימנית אוחז בחוגה .

אפיזודה משעשעת הייתה שבעת הכיבוש הגרמני של וורשה ,ניסו הגרמנים בשנת 1942 לבצע מחטף וקבעו כי ניקולס קופרניקוס ,הוא צאצא של משפחה גרמנית והוסיפו על האנדרטה לוחית נחושת שבה צויין מוצאו הגרמני.

אל האנדרטה בשנת 1942 התקרב נער פולני בשם אלק Alek Dawidowski , שהוכר לאחר מכן כגבור לאומי, הנער הסיר את הלוחית הגרמנית מהאנדרטה מאחורי גב השומרים ונתפס, כתגובה הסירו הגרמנים את האנדרטה והטמינו אותה באדמת מדינת שלזיה ,ואף הרסו מספר מומנטים פולניים הקרובים לנקודת הצבת הפסל, לאחר המלחמה נערך חיפוש ונמצא הפסל והושב למקומו.

שרידי גופתו של ניקולס קופרניקוס ,נתגלו בשנת 2005 וזוהו באמצעות בדיקת די .אנ .א , נקבר מחדש לאחר חמש מאות שנים ,בקתדרלה בעיר פרומבורק בצפון פולין אז במדינת פרוסיה ,בעיר הולדתו והעיר שבה ערך את מחקריו החדשניים,


 
 
 
בניית אתרים - שרקור