דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ממשית אוצרות הטבע בנגב ובממשית כורנוב

 

לאורך השנים נפוצו שמועות על אוצרות טבע בחולות שמסביב לממשית ,הסיפור הלוהט סבב סביב האפשרות למצוא נפט על פי ממצאים גאולוגיים של חוקרים שסובבו בנגב , כפי שאומרות אגדות המזרח ,מי ששהה הרבה זמן באזור ותחת השמש היוקדת ,כך שרה עליו רוח אגדות המזרח והפנטזיה העולה כפטה מורגנה .

עוד בתקופת השלטון העותומאני חולקו זיכיונות לחיפוש נפט בכרנוב ובנגב לחברת סטרדנד אוויל ,על סמך ממצאי החיפוש של גאולוגים מטעמה שחיפשו סימנים לנפט במעמקי המדבר,אך חיפושים אלו הופסקו בעת מלחמת העולם הראשונה ,זכויות לחיפוש נפט ניתנו שוב בשנות השלושים של המאה העשרים בידי המנדט הבריטי .

המבנה הגאולוגי של הנגב מייצר הנחות כי קיימים מאגרי נפט מתחת לחולותיו, בתקופת המנדט ניתנו זכויות חיפוש נפט לחברת הנפט העירקי (חברה שבשליטת בריטית) בשותפות עם חברת חקר הירדן , וחברת לחיפושי נפט שבבעלות מפעלי ים המלח שנקראה "חברת הנפט הארצישראלית ",על מנת שיקדחו ויחפשו את הנפט, שלושה ניסיונות נערכו בנגב באותה תקופה אחת באזור חוליקאת ,באזור כורנוב – ממשית ובאזור הר סדום בחלקו הדרום מערבי.

באזור חוליקאת נערכו קידוחים בידי חברת הנפט העירקית, אך לא נמצאו תוצאות משמעותיות ,הטענה העיקרית הייתה שלא קדחו מספיק עמוק ולכן לא הגיעו לשכבות הנפט האמת שבקידוח זה התמהמה העבודה עד שבוע לפני סיום המנדט ,ובסך הכול קדחו לעומק של תשע מאות מטר ,ולא הגיעו לעומק של כשלושת אלפים מטר, כאשר העבודה הופסקה , חברת הקידוח לא הגיעה לעומק הרצוי כיוון שהמקדח והמכונות התקלקלו לעיתים קרובות עקב התנאים האקלימים והגאולוגיים הקשים.

חברת הנפט העירקית ערכה קידוח באזור כורנוב – ממשית ,שלדעת הגיאולוגים היו לו בתיאוריה את הסימנים הטובים למציאת נפט, החל במה ניסיונות קידוח שהופסקו ,גם בקידוח זה לא נמצאו שכבות נפט ,החברה השקיעה כמאה וחמישים אלף לירות לסלילת דרך לכורנוב ,הכינה בסיס מבטון להנחת מקדח הקידוח והחלה בעבודה, אלא שסיום תקופת המנדט גרמה לה להסתלק מהאזור.

למרות בקשותיה של החברה העירקית שבשליטה הבריטית ,ממדינת ישראל להשלים את הזיכיון שקבלה משלטונות המנדט ,מדינת ישראל סירבה לבקשתה, מה שנמצא באזור ממשית היה חול המתאים ליצור זכוכית ,ששימש בתקופת מלחמת העולם השנייה ומלחמת העצמאות ליצור זכוכית .

גם הקידוחים שנעשו באזור הר סדום העלו חרס, כיוון שהחברה הארץ ישראלית לחיפושי נפט ,ערכה קידוח יחיד בעזרת מקדח שקוטרו כעשרים סנטימטר ,בעזרתו ירדו לעומק 400 מטר ,דבר שלא הניב שום מסקנות למציאת נפט, או סימני לשכבות נפט , לאחר ניסיון זה חדלה מעבודת הקידוח, יש לציין כי גם אפשרות של התקלות הקידוח בשכבה ספוגה בנפט איננה מבשרת מקוות נפט תת קרקעי השווה מבחינה כלכלית להפקתו.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור