דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל

 

הסלע והשלט לסימון גובה פני ים המלח משנת 1900,איך להגיע בנסיעה דרומה על כביש 90 לכוון ים המלח ,כקילומטר ומאתים  מהכניסה לעין פשחה- עינות   צוקים, בצד ימין.  

תחילת סיפור הרישום על הסלע לגובה פני הים ממפלס ים המלח ,החל בשנת 1900, כאשר הארכיאולוג מקליסטר ,שעמד בראש משלחת הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל, שבין עיסוקיו באותה תקופה היו חפירות הארכאולוגיות בעיר גזר העתיקה.

מטרת המשלחת לחקר ים המלח הייתה לסמן את שינויי גובה המפלס השנתי לים המלח על מנת להבין את השינויים החלים באזור בגלל חשיבות המינרליים והמלחים שבאזור, מקלייסטר יצא בשייט על סירה בים המלח הצפון מערבי, את רישום הגובה המפלס מסמן מקלייסטר על סלע במצוק העתקים שממול למעיינות עין פשחה (עין צוקים) .

על הסלע נכתב בצבע האותיות P.E.F ,שהם ראשי התיבות של שמה של המשלחת Palestine exploration fund , מתחתם בין שני פסים שחורים, נרשם גובה פני הים 390 מתחת לפני הים ,תהליך רישום שנתי נמשך עד שנת 1913 במשך 13 שנים ,עד שהופסק הרישום , בידי השלטון העותומאני בארץ ישראל,  עקב פריצת מלחמת העולם הראשונה ומניעת הגעת הרושמים לנקודת הסימון , שהחל מגרש את הנתינים ,בעלי הדרכונים הזרים פרט לאזרחים מגרמניה .

המהנדס משה נובומיסקי שהקים את מפעל ים המלח הצפוני בשנת 1925 ,החליט בשנת 1926 להמשיך את מסורת הרישום ,לצורך זה שכר את פרופסור אשבל ושלחו למצוא את נקודת הרישום שנזנחה ,למציאת הנקודה נדרשו מאמצים רבים ורק בשנת 1930 חודשה מסורת הרישום של מפלס מימי ים המלח.

כאשר החלה פריצת הדרך מעין פשחה לסדום בשנת 1968 ,נתבקשו הסוללים לא לפגוע בסלע הרישום בקילומטר הראשון של פריצת הדרך בידי פרופ` ציפורה קליין מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בקשתה נתמלאה והסוללים עשו סטייה קטנה למניעת הפגיעה.

אז גם נקבע שלט מתכת צבוע בירוק בידי רשות שמורות הטבע ,שכיום מכוסה בשיחי צמח המלוח, מתחת לסלע הרישום ,כיום ידוע שהים נסוג והמפלס ירד מהשיא בשנת 1900 שהיה בסימום 390 מטר מתחת לפני הים עד לגובה בשנות האלפיים לגובה שבין 430 מתחת לגובה פני הים ירידה של כארבעים מטר לאחר למעלה ממאה שנים, למעשה בשלושים השנים האחרונות ירד הים במינוס 25 מטר.

כתוצאה מיצירת בריכות האידוי ותעלת הולכת המים ,מהחלק הצפוני לחלק הדרומי כהמשך נהר הירדן ,נוצר מצב שבו בחלק הדרומי ,עולה קו המים בעשרים סנטימטרים בכול שנה ומאיימים ,בהצפת רצועת בתי המלון בחלק הדרומי, בחלק הצפוני נסוג קו המים במטר שלם בגובה, ובחמש מאות מטר אחורה ,מצב זה חושף את חלקו הצפוני של ים המלח ליבוש.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור