דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

לטרון יער המגינים בצומת נחשון

 

תודה לעמית מנדלסון על העזרה בהכנת המאמר ולזקני קבוץ נחשון.,המאמר נכתב באוקטובר 2016

יער המגינים ניטע בשנות השבעים בידי הקק"ל, על מנת להנציח את חללי צה"ל לדורותיו ואנדרטאות מבסיסי צה"ל שנסגרו,החל ממלחמת ההתשה על גדות תעלת סואץ ,מלחמת יום כיפור ומלחמות לאחריהם,שטחו של היער כשלושת אלפים וחמש מאות דונם, מיקומו של היער ליד צומת נחשון שבכביש 3 והחיבור לכביש 44 לכוון העיר רמלה,בשטח שבין צומת נחשון ליישוב כרמי יוסף ומקיף את השטחים החקלאיים של מושב בקוע.

מעבר להיותו יער ייחודי להנצחת חללי הצבא ,שבו מוצבות חורשות מצבות ואנדרטאות ,שניטעו והוצבו לזכרם של לוחמים שנפלו במערכות ישראל הטבע חוגג בו בזכות מרבדי הפרחים ובראשם הרקפות בעונת הפריחה  ,לטובת המבקרים סללה הקק"ל כביש סלול המגיע בסופו למצפה היערנים בקוע ואנדרטה לזכרו של יוסף שרת ,שהיה ראש ממשלת ישראל בעבר,לאורך הדרך הטבעתי מוצבות מצבות ואנדרטאות לנופלים במערכות.
 
יער המגינים כולל שני מסלולי סיורים טבעתיים היוצאים מהציר המרכזי שהכניסה אליו מכביש 44 כשלושה וחצי קילומטר מצומת נחשון,כניסה נוספת קיימת על כביש 3 מצומת לטרון (צומת חטיבה 7 ) לכוון צומת נחשון הכניסה ממוקמת מאות מטרים מהכניסה לישוב בקוע בשילוט חום המכוון ליער המגינים שבה מוצבת אנדרטת מטוס הנורד לזכר חללי  חטיבת הצנחנים 317 וממש מולה אנדרטת חללי גדוד  השריון 95 והאנדרטה לזכרם של חללי פלוגה ס' (סימור) מגדוד החרמ"ש  113 בחטיבה 217  .
 
ממסלול האספלט של היער הראשי היוצא מהכניסה הראשית  ,יוצאים מסלולי עפר רובם עבירים לסוגי הרכב, מסלולי אופנים,מסלולי הליכה ופינות מרגוע שבחלקם שולחנות וספסלים המאפשרים למבקרים ומשפחות לערוך פיקניקים, לצערי חלק מהמבקרים ,אינם מכבדים את זכרון החללים והאנדרטאות בהשאירם ליכלוך וטינופת לאחר ביקורם ,כמובן ידי אומני האקדמיה לאומנות הזבל ,מטביעים את חותמם בכתובות וציורי גרפיטי וחבל.

הסיור ביער המגינים

את הקטע הראשון של הביקור ביער המגינים, נתחיל באנדרטת מטוס הנורד של חטיבת הצנחנים 317,שהכניסה אליה מכביש 3 העובר מצומת חטיבה 7 (משטרת לטרון) לכוון צומת נחשון ,לאחר שעוברים מימין את הכניסה ליישוב בקוע ,נוסעים עוד חמש מאות מטר ולפני צומת נחשון ,נמצא שילוט חום המפנה את הבאים לרדת ימינה לדרך כורכר/

נוסעים בה כמאה מטר ומגיעים למזלג, הימני מוליך לאחר 50 מטר לאנדרטת גדוד השריון 95 מימין הדרך ,אך אנו פונים שמאלה למטוס המזדקר בחזית עצי החורש,נוסעים עוד מאה מטר ומגיעים לרחבה שבה ניצב המטוס בשלמותו (ממה שנשאר מהמבקרים הנאורים ,המטפסים על המטוס למרות השילוט האוסר זאת,עוד הגדילו אומני הלכלוך ועיטרו את המטוס בכתובות גרפיטי ,כמובן לא נעדר הלכלוך שנותר לאחר ביקורם ,למרות פחי האשפה הפזורים במקום.
 
אדריכלי האנדרטה הניחו את המטוס שהובא בחלקים והורכב במקום ,לאחר שנגרע מהשרות וניתן להכנת האנדרטה,כאשר בחיבור בין הכנפים צומח עץ שעלוותו מספקת צל,מתחת לכנפיו הציבו שולחנות וספסלי מנוחה ופיקניק לטובת המבקרים,מטוס הנורד הזה על פי הרישומים השתתף בהצנחת הצנחנים במלחמת סיני באוקטובר שנת 1956 (מבצע קדש) לחסימת מעבר המיתלה ולהעברת צנחנים  ל א 'טור על גדות מפרץ אילת .
 
מידע קצר לסיפורו של מטוס הנורד
 
בעת שנרכשו מטוסי האורגן מצרפת ערב מלחמת קדש בשנת 1955,הותנתה העיסקה הצרפתית ,ברכישת מספר מטוסי נורד ששימשו במלחמת העולם השנייה את הצבא הבריטי והאמריקאני ,ונותרו על אדמות המדינות ששוחררו,שלושת מטוסים אלו עברו השבחה בגרמניה והועברו לצרפת ומשם מצאו את מקומם בצבא הישראלי ,למטרות תובלה והצנחה ובסיסו היה בשד"פ לוד, מטוס הנורד ביחד עם מטוסי הדקוטה שימשו את טייסת התובלה ,עד שנכנסו לשרות מטוסי הקרנף (ההרקולס)  במחצית שנות השבעים.
 
מטוס נורד זמ קבל את המספר 76,יצא מהשרות בסוף שנות השבעים,המטוס אוכסן בהנגר ,ונתרם לטובת האנדרטה לחללי חטיבת הצנחנים בעת שהוקמה ביער המגינים,לצערנו עבר המטוס הזה התעללות של מהרסי היערות, בסך הכול הגיעו בשלב הזה שלושה מטוסי נורד לחיל האויר,כתוספת לעיסקת האורוגנים, בשנים  1955-6,.
 
כיוון שמבצע קדש היה מבצע משולב לישראל צרפת ובריטניה ,כאשר המטרה הראשונה למנוע את האמברגו וההלאמה של תעלת סואץ בידי המצרים, והמטרה הבריטית צרפתית להשתלט על התעלה,לצורך זה שיגרה צרפת טייסת מטוסי נורד שמנתה 26 מטוסים,שנועדו להצנחה והעברת תציוד לסיני בזמן המלחמה, מטוסים שהוטסו בידי טייסים צרפתיים, הצנחות אלו של צנחנים ישראלים במעבר המיתלה ובא- טור היו פעולות הצניחה היחדה שערכה ישראל מעודה.
 
בעקבות לקחי המלחמה החליטה ישראל לרכוש עוד 3 מטוסי נורד בשנת 1959, שהתוספו לטייסת הדקוטות שפעלו בחיל האוויר,,מטוסי הנורד שימשו בחיל עד שהוצאו מהשרות .
 
 
לאחר הביקור באנדרטת הנורד כדאי להמשיך ישר לפנות ימינה למזלג השמאלי ולבקר באנדרטת גדוד השיריון שמספרו 95 ,שעל מצבתו חקוקים 17 שמות הנופלים, במקום ספסל ושולחן מנוחה.
 
אנדרטה מיוחדת לזכרם של חללי פלוגה ס' (סימור) מגדוד החרמ"ש  113 בחטיבה 217 ,אליה מגיעים כחוזרים כחמישים מטר מאנדרטת המטוס ופונים שמאלה לדרך כורכר ואחרי כמאתים וחמישים מטר רואים שלדת זחל"ם פגוע הצבוע צבע צהוב ועל הדופן בחזית מוצבים שני לוחות ברזל ומשמאל לוח מפת הקרבות של הגדוד.
 
על המצבה הצמודה לאנדרטה חקוקים על לוח השיש 15 שמות החללים שנפלו בחזית בסיני ביום הכיפורים,הגדוד לחם גם בשלום הגליל בחטיבה המזרחית של מלחמת לבנון, בחורשת האנדרטה שולחנות וספסלים לפיקניק ומרגוע.
 
בסיום נוסעים בחזרה בדרך הכורכר שבה הגענו לכביש 3 , שם פונים ימינה לצומת נחשון ופונים שוב ימינה ולהמשיך שלושה וחצי קילומטר עד הכניסה המשולטת הראשית ליער המגינים.  
 
הביקור בכביש היער הסלול מהכניסה הראשית בסבוב הטבעתי הגדול  
 
בכניסה ליער ממוקמת על לוח עץ גדול רשימת הנופלים הגדולה המונצחים ביער המגינים הממוקמת בצד הימני של הכניסה ,לידו לוח עץ שליו תלויה מפת יער המגינים וחוקי הביקור ביער,הכביש בקטע הזה הוא דו מסלולי בניגוד לשאר הכבישים שיוצאים מהמזלג העליון הראשון , לאורך דרך היער מפוזרות מצבות המורכבות מלוח שיש המוטמע בתוך סלעים שעליהם שמות החללים שעל שמם ניטעו חורשות המרכיבות את היער הגדול,בחלק מממצבות אלו צורפו שולחנות וספסלי פיקניק ,בינן מפוזרות אנדרטאות גדולות יותר עם פסלים ומצבה כמו שאר המצבות ביער.
 
החורשה הראשונה מצד ימין היא החורשה שניטעה לזכרו של החלל בועז עמידן שנפל במלחמת יום הכיפורים, מצבת החורשה הבאה ממוקמת בהמשך בצד שמאל של הדרך לזכרו של החלל רב"ט מאיר אמינוף שנפל במלחמת יום הכיפורים, החורשה הבאה מימין הכביש היא לזכרו של דניאל בן רפאל ורחל וויל שנפל במלחמת יום הכיפורים, החורשה הבאה משמאל היא של החלל ישי מישר סלומונוב שנפל במלחמת יום כיפור בחורשה מוצב שולחן וספסל כפינת מנוחה.
 
בצדה שמאלי של הדרך חורשה שבה אנדרטה ומצבה לזכרו של סמל אליעזר לייטנר שנפל ברמת הגולן במלחמת יום כיפור, האנדרטה מורכבת מבסיס בטון שעליו אלמנט ניצב של משולש קטום מבטון שבו שקוע מזקום גלגל הנעה ושלט בצבע שחור שעליו רשום שמו של אליעזר לייטנר,ניצב לו על הבסיס ניצב גלגל זיזים .
 
בצד ימין חורשה והמצבה לזכרו של און חפר  ,תלמיד בית הספר יהודה המכבי שנפל במלחמת יום הכיפורים, אחריה בצד שמאל החורשה לזכרו של החלל סגן רפי רפס שנפל בשנת 1971, בהמשך בצידו השמאלי של הכביש המצבה לזכרו של ריקרדו דני גולמן שנפל במלחמת הכיפורים, בהמשך מצד ימין המצבה של רוני חן בנם של מרים ודניאל שנהרג בתאונת דרכים בעת שרותו בשנת 1982, המצבה הבאה המוצבת על סלע גדול בצד השמאלי של הדרך ,הוקמה לזכר 18 חללי פלוגה ז' בגדוד ברק שנפלו במלחמת הכיפורים,
 
ממשיכים בנסיעה כאשר מגיעים לצומת דרכים שבה בוחרים את הכביש הימני ,ממש בברך העיקול בצידו השמאלי ממוקמת המצבה והחורשה לזכרו של החלל סגן אורי פונדק שנפל ממערב לתעלת סואץ ב 19,10,73 במלחמת יום כיפור,לידה מוצב שילוט הכוונה של הקק"ל המכוון לאזור פיקניקים ושתי דרכים נוספות,בצידה הימני של הדרך החורשה והמצבה של הרב שמואל אורלן שנפל ברמת הגולן 7.10.73 במלחמת יום הכיפורים.
 
הכביש פונה שוב שמאלה בפינה הימנית מוצבת אנדרטה גדולה לזכרו של רמו אזולאי שנפל בסיני בשנת 1976 המורכבת מסלע גדול שבמרכזו לוח השיש,ומעליו נוסף גל אבנים מרובע עם לוח שיש נוסף הפונה לכביש ועליו חרוט שמו של רמו.
 
ממשיכים בנסיעה ומצד שמאל חורשה ומצבה לזכרם בוגרי בית הספר על שם ד. קלעי מגבעתיים שנפלו במערכות ישראל ,בצידה השמאלי של הדרך החורשה והמצבה של שרלה - סמל משה שר , ממשיכים ומגיעים בצד שמאל לאנדרטה שהוקמה לזכרו של החלל יורם לצטר שנפל ביום כיפור ,
 
אנדרטה  הבנוייה משלושה חצאי גלילים הניצבים מהרקע ,והצבועים מבחוץ באדום ובחלק הפנימי בשחור,בתוך בחצאי גלילים חורים המסמלים פגיעות כדורים ובחלק העליון גזור בתוך הברזל השם יורם ,עוד על הגלילים מוצמדת לוחית שחורה שצורתה כקלף שעליה כתוב שמו של יורם וקטע משירו של  שאול טשרניחובסקי  ראי אדמה.
 
בחלק הפנימי של החורשה כעשרה מטר ,מוצבת המצבה הבנויה מלוח שיש שעליו פרטיו של החלל והלוח מוטבע בתוך סלע.
 
ממשיכים בנסיעה בצד שמאל ממוקמת האנדרטה והמצבה של רס"ן אדי שדה מחיל האויר שנפל בתאונת מטוס ב 13.2.1980 ,האנדרטה בנוייה על בסיס מלבני מבטון ,שעליו פס רחב של ברזל המכופף כמו מלקחים או כנף מטוס על הצד,ליד נקודת הכיפוף מחובר לשני החלקים לוח ברזל ניצב שליו כתוב באותיות מנוסרות ,דברי הספד של בני המשפחה ,בסופם מחוברים  חמשה עמודי ברזל שבראשם צלחות מתכת ניצבים המסמלים לדעתי פרחים.
 
בהמשך הכביש מצידה השמאלי של האנדרטה מצבה לזכרה של המורה רחל אלתר ,בהמשך מצד שמאל החורשה והמצבה לזכרו של החלל התותחן רסן חיים אלייאש ,ממשיכים לחורשה שבצד שמאל לזכרו של סרן יעקב (ג'קי) פ'יצ'ו שנפל בעת מילוי תפקידו בגיל 22 ,בחורשה הקימה הקק"ל שולחנות וספסלים למנוחה ופיקניק.
 
ממשיכים לחורשה והאנדרטה שבצד שמאל לזכרה של שני רהב שנהרגה בתאונת דרכים בהיותה בת 19 בשנת 1996 ,על המצבה חקוק גם פסוק משירה של רחל המשוררת,בחלק השמאלי של החורשה פסל העשוי מחלקי רכב וגלגלי אופניים, מאחורי האנדרטה שוחלנות גדולים וספסלים לפיקניקים.
 
כאן אנו ניצבים בפני מזלג כבישים נוסף שהשילוט הימני מפנה לעלייה בכביש הסלול למצפה בקוע והאנדרטה של משה שרת (שרתוק) במרומי הגבעה,דרך שאורכה כקילומטר וחצי ,שבסופה מגיעים לרחבה שבה חונים, בצדה השמאלי של הרחבה מגדל תצפית לשריפות נעול שאסור לטפס עליו, משמאלו מצבה לזכרו של סיימון פלג שהיה פעיל 75 שנים בקרן בני ברית ולזכרה של רעייתו איטה, שבתרומתו הקימו את מגדל התצפית לגילוי שריפות.
 
לפני מגדל התצפית,שחזור של באר הסגורה בפתחה בסורג, ,במרכז המתחם מסביב לעץ דקל  מונחים תשעה גושיים סלע מלבניים , ועלייהם לוחות מתכת שבהם כתובים פרקים מחיו הציבוריים של משה שרת (שרתוק) כולל תקופת היותו ראש ממשלת ישראל.
 

קברו של שייח מוסה א' טאלע (העולה)

בטרם הפכה כיפת יער המגנים ,למגדל התצפית בקוע ואנדרטת הזיכרון לראש ממשלת ישראל לשעבר משה שרת ,ניצב במקום שריד של מבנה אבן בעל כיפה מעליו ,שהאגדות שהותירו תושבי האזור הערבים והארכאולוגים ,טוענים כי מבנה זה הוקם לאחר מותו של מוסה א' טאלע.

האגדה מספרת שהשייח שימש כתצפיתן למהלכי הקרב של הצלבנים בעת שלחמו במוסלמים בנחל שורק שלח דיווחים לחבריו, אלה שכוח צלבני גילה אותו בעת התצפית והרגו ,האגדות מייחסות לקרב גזר שנערך בסוף המאה השתיים עשר 1177,שבו נחל צלח א' דין מפלה מידי הצלבנים.     

בעת הקרבות לפתיחת ציר הדרך לירושלים במבצע נחשון ,כוח של גבעתי השתלט על מרומי הגבעה והכפר הערבי דיר מוחסין ששלט על קטע בדרך לירושלים ,השתלטות זאת פתחה מעבר בקטע הזה.‫

כאשר עומדים עם הפנים  לכוון מגדל התצפית ,מאחוריו בחורשה יש חניון ושולחנות וספסלים לפיקניק הנקרא חניון יונתן שהוקם לזכרו של החלל יונתן גוטהילף שנפל במלחמת שלום הגליל , מימינו ומחובר אליו ,חורשה אנדרטה וחניון דומה עם שולחנות וספסלים שהוקם לזכרו של החלל יצחק משאט שנפל ,
 
ממש ביציאה מהמתחם לצד הכביש  ממוקמת המצבה והחורשה של זיו ליפשיץ שנהג בגיל 22 על לוח השיש חרוט קטע משירו של המשורר נתן יונתן.,משם עולים על הרכבים פונים שמאלה בכביש  היורד שם בצדו השמאלי של הכביש ממוקמת חורשת ואאנדרטה המורכבת משלושה סלעים כהים שנים ניצבים וקורה עליונה שעליה קבועה טבלית ברזל לזכרו של החלל סא"ל חיים יוסף שנפל במחצית שנת 2011.
 
בהמשך הנסיעה מימין החורשה והאנדרטה לזכרו של סמ"ר רועי שוקרון הירושלמי ,שנפל באסון השריפה בוואדי סלוקי בלבנון ביחד עם ארבעה מחבריו,בסוף אוגוסט 1997, בעת מארב שהקימו מגדוד 13 של חטיבת גולני, למרות שבסיום המסלול הטירונות נשלח לקורס משקי מודיעין,חזר לפלוגה כחובש שסיים בהצטיינות את הקורס הנוסף ,חורשה שיש בה גם פינת מרגוע וספסלים ושולחנות פיקניק.
 
בהמשך הכביש מגיעים למזלג פונים למסלול הימני המסלול השמאלי עם תמרור אין כניסה,מהכביש בחלקו השמאלי ,בפינה של הסיבוב נבחין במצבה לזכרו של חיים בן ברק, מהכביש יוצא מסלול כורכר המוביל על פי השילוט למחנה הנוער ביער המגינים,אחרי שולש מאות מטר נבחין בבטונדות בטון המוכנים להקמת אוהלים או צריפים.
 
ממשיכים לצומת חמשת הדרכים ,לידו עמוד הכוונה של הקק"ל המכוון בחץ לשמאל לפינת מרגוע ופיקניקים הנקראת נוף איילון ולאנדרטת הנקראת משבר לתקווה,שהוקמה לזכרם של 436 ניצולי שואה שהגיעו בתום מלחמת העולם השנייה לארץ ישראל ושנהרגו לאחר גיוסם לצבא בקרבות תש"ח העצמאות להקמת מדינת ישראל, יהודה שטרנפלד, ניצול שואה שלחם במלחמת העצמאות, הוא שיזם את הקמת האנדרטה,אנדרטה הבנוייה מתחת לעלוות צמרת עץ והבנוייה משלושה סלעים ניצבים,על לוח השיש של האנדרטה כתובים שמות הנופלים .
 
ממשיכים על הכביש הלאה ורואים שוב עמוד הכוונה שעליו חיצים לתל גזר,לפינת אנדרטת פלוגת הסיור ,ומצד ימין של הכביש החורשה והמצבה לזכרו של סרן דן ברנר הממוקמת כשביל עם מדרגות המסתיים במצבה שיש השקועה בסלע ,על המצבה חקוק ציטוט מיומן שכתב - אינני נמצא בעולמנו על מנת לשמור על חיי ,אלא כדי להגן על נפש הזולת ,בצד שמאל של הכביש דרך כורכר המובילה לאנדרטת סיירת שריון המסומנת בעמוד שעליו שלט ירוק בצורת חץ הכוונה .
 
מצידו הימני של הכביש היורד אנדרטת חללי עוצבת השרון המורכבת מלוח מתכת שחור  שבראשו ראש חייל עם קסדה וידו מונפת קדימה ,על הלוח עצמו כתוב עוצבת שרון לנופלים בדרך אל ההר באותיות מתכת בולטות,ושמות שש עשר שמות הנופלים במלחמוה, ממשיכים עד למזלג הדרכים ששם פונים שמאלה לכוון היציאה,בנקודה זאת ממוקמת האנדרטה לזכרו של רס"ן אסולין עמית שנפל במלחמת חומת מגן ,בחלק מהמתחם הוקם אמפיתיאטרון פתוח קטן ,האנדרטה לזיכרו בצורת משקוף ,שעל הכרכוב העליון מוטבע סמל כנפי צניחה וכתוביות על שתי זרועות המשקוף,,ממולו ספסל ישיבה משיש לבן לצפייה בנוף ..
 
בנקודה זאת ממשיך ויורד הכביש שאיתו הגענו מהכניסה ,בחזרה  לנקודת הכניסה והיציאה מיער המגינים.
 
מסלול נוסף לסיור  
 
סיבוב נוסף בעקבות מצבות ואנדרטאות נוספות במסלול הקטן ,מתחיל בצומת חמשת הכבישים משם ממשיכים ישר במסלול השמאלי הסלול והתלול לאחר כמה עשרות מטרים רואים את המצבה לזכרם של צוות טנק שנפגע במלחמת יום כיפור בחזית המצרית בסיני, שמות החללים יורם אליון,דב פישקופ,יעקב ראובני , האנדרטה מורכבת מזחל הניצב על הצד וחלק מדלת זחלם ופסל מתכת.
 
ממשיכים בכביש שהופך לדרך כורכר עוד עשרות מטרים ,בצידה השמאלי של הדרך מוצבת האנדרטה לזכרו של חגי מקור ,המורכבת מפיסת מתכת שחורה  הזקורה לשמים ,בקצה לוח המתכת תלוי שלט שעליה כתוב שמו של החלל חגי מקור, בהמשך פונים בשביל הימני עוד כמאתים מטר שם נמצאות שלוש אנדרטאות השייכות לחללי מערך הבקרה ,מתקופת לחימה שונות,האנדרטה הראשונה משמשצ לזכרונם של חמישה חיילים שנפלו במלחמת יום כיפור, על האנדרטה רשומים שמות הנופלים,ומעליהם חלקי מתכת.
 
האנדרטה השנייה לזכרם של עוד ארבעה חיילים ממלחמת יום כיפור בצורת ארבעה מפרשים משולשים נמוכים ממתכת, לידם המצבה לזכרו של  חלל הנח"ל עמרם אלברט , מאנדרטה זאת ממשיכים על הדרך עוד כשלוש מאות מטר לאנדרטת חללי גדודי חטיבת השיריון 500, בעיקר חיילי גדוד 407, לאחר הביקור באנדרטה החטיבתית וממשיכים על הדרך ופונים שמאלה בחזרה לצומת חמשת הכבישים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור