דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שער הגיא שלמה ומלכה רוזנטל

 

תחילת סיפורו של שלמה רוזנטל בלידתו בוילנה ועלייתו לארץ ישראל בימי העלייה הראשונה בעת שהתיישב בירושלים העתיקה,כאשר חכר שלמה את חאן באב אל וואד בסביבות שנת 1878, לאחר משפחת רוקח וסלנט  ,הוא העביר את משפחתו למגורים במקום, בביתם של משפחת ברכה המוסלמית ,הבית שמעל לחאן ומסביבו נטעה המשפחה בוסתן פירות וגינת ירקות .

דמותו הציורית של שלמה רוזנטל כבעל גוף שרירי וסיפורו כמתאגרף חובב, עזרו לו בניהול החאן ,שלמה אף הקים קו ודיליז'אנס ומטען משל עצמו , שלמה גם החזיק אורווה להחלפת סוסים יגעים בחאן לקראת עלייתם בעליה לירושלים , במיוחד לאנשי הקונסוליות הזרות בירושלים .

את המקום ניהל שלמה רוזנטל מעל לעשרים שנה ,ובעת שנפטר בשנת 1893 ,שנה לאחר פתיחת קו הרכבת , עזבה משפחתו את המקום וחזרה להתגורר בירושלים.

כיוון שהדרך היבשתית פינתה את מקומה מקווי מרכבות לכלי רכב ממונעים , החליטה משפחת תמימי בשנות השלושים ,שביתם בחברון כי נדרש למקום תחנת דלק של סוכנות של וחנות דרכים לעוברים בשער הגיא , מצידו השני של חאן הדרכים , בנוסף לתחנת הדלק בנתה משפחת תמימי מבנה גדול וגג רעפים לו בעבור חנות לחלפים ומזון , התקנאה בעלת השטח החאן באב אל וואד , משפחת כותנה והקימו גם הם תחנת דלק וחנות בשטחם.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור