דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עכו מגדל השמירה בבורג' אל סולטן

 

תודה לרשות העתיקות על העזרה בכתיבת המאמר.

על מנת לחוש ולהתבונן במעברים התת קרקעיים המחופים בתקרות קמורות, ברובע הוונציאני של העיר העתיקה עכו ,בקרבה לחלק הדרומי מערבי של חאן א'שוורדה ניצב מגדל שמירה בן שתי הקומות שהוקם ושופץ בימי הממלוכים בידי המושל דאר אל עומר, על חורבות מגדל שמירה צלבני במחצית המאה החמש עשר, תפקידו היה להגן הן על חומות העיר לכוון הים .

יש לזכור כי בתקופת שלטון הצלבנים הוקמו חומות היבשה של העיר ,העיר העתיקה בשטח שהוא צפוני עד כיבושה של עכו בשנת 1191 בידי הממלוכים, ונבנתה ושודרגה בתקופת השלטון העותומאנית לאורך של כמעט מאה שנה.

בחפירות ארכאולוגיות מהשנים האחרונות ,התברר כי התשתית של החומה ומגדל בורג' אל סולטן נבנתה על סלע היסוד מאבן כורכר שעליו הונחו אבנים גדולות שנחצבו מסלע כורכר ושסותתו ,והיוו את הקירות של המגדל ,החומה שנבנתה בתקופת השלטון העותומאני .

בבניה השתמשו הבנאים העותומאניים, כחומר יסוד בעמודי שיש וגרניט שפורקו מהמבנים הסמוכים ושאריות מבנים מתקופות קודמות ,ועליהם הונחו סלעים ואבנים ועמודי עץ שבראשם ברזלים ,שחוברו והודבקו לסוללת החומה ,בתערובת של מעין מלט המורכב מסיד וחומרים נוספים, תוך בנייה לגובה של החומה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור