דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עכו מסדר ההוספיטלרים והרובע

 

בתחילת המאה השתים עשר הגיעו האבירים ההוספיטלרים (המסדר ההוספיטלרי לוקח את שמו מהמילה הוספיטל – בית חולים או מפרוש השם מפקדה) אנשי המסדר היו נזירים לוחמים שחלק ממורשתם היה הטיפול בחולים ופצועים, ולא הבדילו במוצאם של הנזקקים גם אם ה ם היו יהודים או מוסלמים.

כאשר הגיעו אנשי המסדר ההוספיטלרי להתגורר ולבנות בעכו את מוסדות המסדר ,לאחר כניסת הצבא הצלבני לעיר ,מיד לאחר בואם של אנשי המסדר הם החלו להקים בחלק הדרום מערבי של עכו , מוסדות ואת בניית המצודה ההוספיטלרית על ארבעת מגדלי השמירה שלה כנראה בשנות הארבעים של המאה 12.

בראש המסדר ההוספיטלרי עמד מפקד שנקרא מגיסטר ,שנבחר לכול חיו בתפקידו מבין בכירי אבירי המסדר, מתחתיו היו מפקדי משנה שנשאו בתפקידים כמו אצלנו בחיילות השונים בצבא, אנשי המסדר ההוספיטלרי ולא הטמפלרים, לקחו על עצמם את הגנת רוב המצודות הצלבניות (כשישים מצודות) שהיו מפוזרות בארץ ישראל, ידוע שההוספיטלרים היו מומחים והתמחו בבניית מצודות , רק מעט מצודות היו תחת השליטה של אנשי המסדר הטמפלרי.

במצב השלטוני החדש שבו שלטו שני המסדרים החזקים הטמפלרים וההוספיטלרים, הביא לסכסוכים בין שני המסדרים הגדולים, על סמכויות ושליטה והחל לפורר את האידאל הרעיוני של האבירים , דבר שהפריע בשליטה על הארץ והרעיון הנוצרי שהיה המוטיב הראשי בכיבוש הארץ בידי הצלבנים.

העיר עכו נפלה בשנת 1187 לידי הכוח המוסלמי שצר על העיר ,כיבוש זה גרם לבריחת הנוצרים והמסדר ההוספיטלרי גם נמלט, ארבע שנים לאחר מכן במהלך מסע הצלב השלישי בראשות ריצ'ארד לב הארי נפלה העיר שוב לידי הצלבנים.

לאות הוקרה להשתתפות המסדר ההוספיטלרי בקרב, ולאחר נפילת מרכזם בעיר ירושלים לידי המוסלמים , אפשר ר'יצרד לב הארי, לאנשי המסדר לקבל לידם שטחי שליטה חדשים בחלק הצפוני של העיר עכו ,ואפשרות להרחיב את מצודתם בחלקים נוספים, עד הכיבוש הממלוכי בשנת 1291 לאחר מצור ארוך וממושך.

לאחר הכניעה בנגוד להסכם טבח המנהיג הסולטן הממלוכי חליל בן קלאון , שהבטיח לנותרים שנכנעו מעבר חופשי לנמל ולאוניות ,אלא שלאחר הכניעה הרג בהם בהמוניהם ומעטים הצליחו להימלט בעיקר במנהרות לנמל ולעלות על האוניות ולנוס לכוון קפריסין.

סיום השליטה בעכו וספור המבנים ברובע ההוספיטלרי

מבנים אלו והמצודה ברובע ההוספיטלרי ,ננטשו ונותרו נטושים , עד שהעיר עכו החלה להתפתח ולגדול לאחר הכיבוש המוסלמי, חלק מחומרי הבנייה לבניית העיר החדשה נלקח מהמבנים ההוספיטלרים שננטשו   , המצודה והארמון מולאו בחול ובעפר על מנת להניח את היסודות החדשים למבנים שהוקמו בידי המוסלמים במיוחד בתקופת השלטון העותומאני .

כתוצאה מההזנחה והבליה שעברו על המבנים מתנאי מזג האוויר לאורך השנים וההרס של העותומאניים גרמו לקריסת חלק מהמבנים , על אלה יש להוסיף את לחות שהגיע מהים, את הצמחייה הפראית והטחב שהתפתח על הקירות והשימוש בחומרי בנייה של אבן הכורכר המקומית בידי האבירים בבניית המבנים.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור