דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בצת חוף שמורת הטבע להטלת ביצי צבי הים

 

טלפון לתאום כניסה 03-6388688

חוף הרחצה והקינון  ממוקם דרומית לישוב בצת, בחודשי הקיץ אסור החוף בדייג, ניתן לקבל הסברים על פרויקט השימור, איסוף הביצים, גידולם והשחרור לים לאחר הבקיעה.

תהליך הטלת ביצי הצבים מתרחש בחודשים מאי – אוגוסט ,תהליך הטלת הביצים מתרחש כאשר צבות הים יוצאות מהמים לחוף בצת בלילות ,על החוף חופרות הצבות , בור שעומקו נע בין 40 סנטימטר למטר, בעזרת רגליהם האחוריות ואז מטילות לתוכו כארבעים ביצים עד מעל למאה ועשרים ביצים ,מספר הביצים המוטלות תלוי בגילם ,לאחר ההטלה מכסות הצבות את הבור וממהרות לחזור למעמקי הים, פעולה הנמשכת בכול שנה ושנה. 

גורלם של ביצי צבי הים שהוטלו בחול החוף, מעט בעייתי בצורתו הטבעית בטבע, שאז חשופים קיני ההטלה לסדרת טורפים החופרים בקינים השולפים את הביצים המשמשים אותם כמזון, קיני הטלה נהרסים גם   בידי עוברי אורח וחלקם נפגעים מפעילות גלי הים בעת הגאות והשפל.  

על מנת להגן על קיני ההטלה ודור הצבים הבא , אוספים מתנדבים את ביצי הצבים לחווה גידול מיוחדת שממוקמות בחופים שהטבע נשמר בו כפי שהוא ,שבה שומרים ומטפלים בביצים עד שהדור הבא של הצבים יבקע ויגדל קמעה עד לשחרורם בטבע .  

   

באזור הים התיכון גדלים זני הצבים החום וצבי הים הירוקים ,משקלו של צב יכול להגיע לתשעים קילו לפרט, הצבים גומאים מרחקים גדולים בעת שהותם במים, מדי פעם הם חייבים להוציא את ראשם על מנת לגמוע אוויר מכיוון שאין להם מנגנות נשימה תת ימי , אל חוף ההטלה חוזרות רק נקבות הצבים .

שמירה על חופים טבעיים ללא מגע יד אדם באה להבטיח את המחזוריות של ההטלה כאשר ישוב נקבות הצבים להטיל את צאצאיהם לאחר תקופה של 12 - 20  שנה תלוי בזני הצבות .     


 
 
 
בניית אתרים - שרקור