דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פתח תקוה המייסד דוד מאיר גוטמן

 

גוטמן נולד בהונגריה ואף הספיק לשרת כחייל בצבא ההונגרי, בעת המרד הגדול בשנת 1848,לאחר שחרורו פנה למסחר והצליח בעסקיו, בשנת 1876  עלה לארץ   ישראל והתיישב בירושלים שם כונה הגביר ההונגרי, בירושלים גברה בו הרוח להצטרף למקימי המושבה פתח תקווה, למען רעיון זה השקיע את כול הונו .

חלק גדול משטח האדמה שנרכש ביולי 1878 מידי האפנדי סלים קצאר מהעיר יפו, ולאחריה האדמה שנרכשה מהאפנדי טיאן הנוצרי מהעיר יפו ,נרשם על שמו כיוון שאחז בדרכון של הממלכה האוסטרית הונגרית חלק נרשם על שמו של אמזלג היהודי סגן הקונסול האנגלי ביפו.

אדם עקשן היה דוד מאיר גוטמן במלחמתו כנגד פקידי השלטון העותומאני, בהגנתו על המושבה פתח תקווה, גוטמן גם עמד בזכות הכשרתו הצבאית ואחז בנשק ,כנגד כנופיות הפורעים והחמסנים הערבים באזור.

בשנת 1882 נבחר גוטמן כציר של תנועת חובבי ציון בארץ ישראל, דוד מאיר גוטמן המשיך להוציא את שארית כספו ברכישת אדמות ,או בהלוואות כספים לחברים על מנת שירכשו אדמות בארץ ישראל, הוצאות אלו הביאו אותו עד פת לחם ,כיוון שלא קבל בחזרה את ההלוואות לחבריו ואפילו לא תבע אותם לדין ,על מנת לקבל את כספו בחזרה.

בשנת 1894 נפטר דוד מאיר גוטמן, ערירי ללא ילדים רכושו הועבר לעירייה שגמלה לו למרות פעילותו ותרומתו הרבה למושבה, בקריאת רחוב צדדי על שמו בעיר פתח תקווה, כיום אם תערוך סקר בקרב תושבי העיר, שבו תשאל מיהו דוד מאיר גוטמן, תענה במשיכת כתפיים רבתית.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור